موگرینی: اتحادیه اروپا حاكمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت نمی شناسد

تهران - ایرنا - مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاكید كرد: این اتحادیه حاكمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان را به رسمیت نمی شناسد و شهرك سازی های این رژیم در كرانه باختری را غیرقانونی می داند.

به گزارش بامداد چهارشنبه ایرنا به نقل از تارنمای رسمی اتحادیه اروپا، فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی این اتحادیه در نشست امروز پارلمان اروپا پیرامون به رسمیت شناختن حاكمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان از سوی آمریكا و الحاق احتمالی شهرك های یهودی نشین در كرانه باختری، مواضع اتحادیه اروپا را در این باره بیان كرد.
موگرینی گفت: اتحادیه اروپا موضع ساده و روشنی در این باره دارد. اتحادیه اروپا در راستای قوانین بین المللی و قطعنامه های 242 و 497 شورای امنیت سازمان ملل متحد حاكمیت اسرائیل را بر هیچ یك از سرزمین هایی كه پس از ژوئن سال 1967 اشغال شده، از جمله بلندی های جولان به رسمیت نمی شناسد.
وی به بیانیه خود درباره موضع رسمی 28 عضو اتحادیه اروپا در این باره كه در 27 مارس (7 فروردین ماه) منتشر شد اشاره و تاكید كرد كه 5 عضو این اتحادیه كه در حال حاضر عضو شورای امنیت هستند نیز در نشست این شورا موضع خود را مبنی بر اشغالی بودن جولان اعلام كرده اند.
موگرینی همچنین به وعده بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای الحاق شهرك های یهودی نشین در كرانه باختری به این رژیم اشاره كرد و افزود: اسرائیل به شهرك سازی ادامه می دهد و تنها در هفته گذشته برای ساخت 4 هزار و 600 واحد مسكونی در كرانه باختری برنامه ریزی كرده است.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح كرد: پس از اعلام برنامه جدید شهرك سازی ما بیانیه ای دادیم و بار دیگر تاكید كردیم كه هرگونه شهرك سازی را براساس قوانین بین المللی غیرقانونی می دانیم و باور داریم كه شهرك سازی امكان راه حل دو دولت را از بین می برد.
ترامپ روز 5 فروردین سال جاری در اقدامی خلاف مقررات بین المللی و نقض صریح قطعنامه شورای امنیت، حكمی را امضا كرد كه به موجب آن، ایالات متحده حاكمیت رژیم صهیونیستی را بر بلندی های جولان اشغالی سوریه به رسمیت می شناسد.
این اقدام با مخالفت مقام ها، كشورها و سازمان های بین المللی مواجه شد.
بسیاری از كشورهای عربی و غربی از جمله تونس، اردن، كویت، فلسطین، موریتانی، یمن، تركیه، كانادا، اتحادیه اروپا و دبیركل سازمان ملل متحد اقدام رئیس جمهوری آمریكا را غیر قابل قبول عنوان كردند.
سوریه نیز همواره تاكید كرده كه جولان یك سرزمین سوری است و به زودی آزاد خواهد شد.
همچنین چند روز پس از این اقدام ترامپ، نتانیاهو در حالی كه كمتر از یك هفته تا انتخابات در فلسطین اشغالی مانده بود وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات شهرك های یهودی نشین كرانه باختری را به رژیم صهیونیستی الحاق كند.
به رسمیت شناختن حاكمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان در تناقض آشكار با قطعنامه های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد است و هیچ اثر حقوقی نخواهد داشت.
رژیم صهیونیستی بلندی های جولان را در جریان جنگ شش روزه با اعراب در سال 1967 اشغال كرد.
كنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) در سال 1981 میلادی این منطقه را جزو مناطق اشغال شده توسط این رژیم اعلام كرد.
شبد**9416**1379