۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۹
کد خبر 83281328
۰ نفر
جوایز بنیاد ملی نُخبگان هدفمند می شود

اصفهان - ایرنا- معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نُخبگان گفت: اصلی ترین برنامه این بنیاد در سال جاری، هدفمند كردن جوایز اعطایی به نُخبگان است كه برای آن 2 مسیر در نظر گرفته شد.

محمد صالح تركستانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در اصفهان افزود: در مسیر نخست، تلاش می شود كه جوایز به صورت فراخوان نباشد و بجای معرفی نُخبگان به بنیاد، ساز و كارهایی تعریف شود تا ما آنها را شناسایی كنیم.
وی ادامه داد: در مسیر دوم، درصددیم تا از جوایز و پول های غیرهدفمند فاصله بگیریم و انتخاب های ما برای پرداخت هدفمند باشد.
تركستانی در باره طرح های شهید احمدی روشن خاطرنشان كرد: این طرح ها با هدف حل مسائل كشور توسط گروه های 7 تا 15 نفره از نُخبگان اجرا می شود.
وی با اشاره به اینكه سال گذشته10 طرح با80 نفر در این برنامه اجرا شد، اضافه كرد: امسال تعداد گروه ها به یكصد مورد با فعالیت حدود800 نُخبه افزایش یافت.
تركستانی با اشاره به هدف بنیاد ملی نُخبگان برای كاهش هزینه ها در سال جاری گفت: ما امسال برنامه های هدفمند را توسعه می دهیم.
معاون بنیاد ملی نُخبگان افزود: حدود سه هزار و500 دانشجوی نُخبه در سال تحصیلی 98 - 97 زیر پوشش خدمات و حمایت های این بنیاد قرار دارند.
وی با بیان اینكه تعداد قابل توجهی از دانش آموزان دوره های چهارم تا هفتم در قالب طرح شهاب با همكاری وزارت آموزش و پرورش نیز زیر پوشش بنیاد هستند، اظهار داشت: در بخش دانش آموختگان نیز جوایزی در قالب های مختلف مانند استادیار جوان، طرح شهید احمدی روشن و جایزه علامه طباطبایی به نُخبگان اعطاء می شود.
تركستانی با اشاره به اینكه حدود120 نُخبه از جوایز علامه طباطبایی بهره مند می شوند، اضافه كرد: حدود یكهزار نفر از دانش آموختگان و تعداد زیادی از نُخبگانی كه از خارج كشور برگشته اند نیز زیر پوشش این بنیاد هستند.
معاون بنیاد ملی نُخبگان با تاكید براینكه با وجود محدودیت مالی دولت، جوایز این بنیاد در سال تحصیلی 98 - 97 بین10 تا 60 درصد افزایش یافت، تصریح كرد: یك و نیم سال قبل با برخی مسائل مالی مواجه بودیم كه باعث تاخیر در پرداخت جوایز شد اما در زمان حاضر این مشكلات حل شده است.
تركستانی گفت: میزان جوایز و حمایت در بخش های مختلف مانند متاهلان، طرح های احمدی روشن و وام ودیعه مسكن افزایش یافته است.
وی افزود: سال گذشته برغم مشكلات ارزی، نیمی از هزینه های نُخبگانی كه از فرصت مطالعاتی بنیاد استفاده كردند، به یورو پرداخت شد.
وی در باره تسهیلات مالی ارائه شده به نُخبگان نیز توضیح داد: انتخاب افراد متقاضی برای دریافت این تسهیلات، مشكل است اما به محض انتخاب و تایید نهایی، پرداخت آنها در زمان كوتاه انجام می شود.
به گزارش ایرنا، بنیاد ملی نُخبگان با هدف برنامه‌ریزی و سیاستگذاری برای شناسایی، هدایت، حمایت مادی و معنوی نُخبگان، جذب، حفظ و بكارگیری و پشتیبانی از آنان در راستای ارتقای تولید علم، فناوری و توسعه علمی و متوازن كشور و احراز جایگاه برتر علمی، فناوری و اقتصادی در منطقه بر اساس سند چشم انداز كشور در افق 1404 در سال 1385 تشكیل شد.
بر اساس اساسنامه این بنیاد، نُخبه به فرد برجسته و كارآمدی اطلاق می‌شود كه اثر گذاری وی در تولید علم، هنر و فناوری كشور محسوس باشد و هوش، خلاقیت، كارآفرینی و نبوغ فكری او در راستای تولید دانش و نوآوری موجب شتاب بخشیدن به رشد و توسعه علمی و متوازن كشور شود.
6027/3011