نماينده دبير كل سازمان ملل:اقدام آمريكا عليه سپاه به نفع ثبات منطقه نخواهد بود

تهران- ايرنا- نماينده جديد دبير كل سازمان ملل درامور عراق گفت: مطمئن هستم كه قرار دادن نام سپاه در ليست گروه‌هاي تروريستي به نفع ثبات منطقه نخواهد بود و اين امر بر امنيت عراق هم تاثير خواهد گذاشت.

به گزارش خانه ملت، «جنين هنيس پلاسخارت» امروز- سه شنبه- در ديدار حشمت الله فلاحت پيشه رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: من مطمئن هستم كه قرار دادن نام سپاه در ليست گروه‌هاي تروريستي به نفع ثبات منطقه نخواهد بود و اين امر بر امنيت عراق هم تاثير خواهد گذاشت.
نماينده دبيركل سازمان ملل در امور عراق اظهار داشت: در مورد نابودي داعش بايد بگويم كه همه بايد در اين امر با يكديگر همراهي كنند و اين اقدامات ادامه پيدا كند تا داعش دوباره ظهور نكند. ولي برقراري ثبات در عراق نياز به تلاش دارد و من با مقامات عراقي هماهنگي هايي را در اين خصوص انجام داده ام.
هنيس پلاسخارت افزود: اگر از من سوال شود كه آيا عراق در مرحله پسامنازعات قرار دارد و يا هنوز درگير مسائل داخلي است، بايد بگويم كه اوضاع در اين كشور هنوز متغير است و دادن پاسخ قطعي به اين سوال مشكل است.
وي اضافه كرد: مشكلاتي در عراق وجود دارد كه نيازمند مساعدت براي حل آن هستيم كه مهمترين آن، ايجاد ثبات در اين كشور است و دومين مورد اينكه براي پيگيري امور در هنگام وقوع حوادث در اين كشور سازمان‌هاي واكنش سريع تشكيل شود.
نماينده دبيركل سازمان ملل در امور عراق با اشاره به نقش ايران در برقراري ثبات در عراق، اظهار داشت: مرز 1400 كيلومتري بين دو كشور ايران و عراق ايجاب مي‌كند دو كشور بهترين روابط را با يكديگر داشته باشند و اكنون در همين شرايط به سر مي‌بريم.
وي خاطرنشان كرد: نسبت به تفاهم نامه هايي كه ميان دو كشور بسته شده بسيار خوش‌بين هستيم و مي‌توانيم يك منطقه امن همراه با توسعه پايدار داشته باشيم.
پلاسخارت مهمترين دغدغه سازمان ملل را برنامه‌ريزي و عملكرد راهبردي دانست و تصريح كرد: مطمئناً دغدغه شما نيز تلاش هايي است كه در منطقه براي صلح انجام مي شود ولي در برخي مواقع ممكن است به شكست بيانجامد؛ اما ضروري است همچنان به تلاش هاي خود براي برقراري صلح و امنيت ادامه دهيم.

** ملت هايي كه قهرمانان مشترك داشته باشند در تقابل با يكديگر قرار نمي گيرند
همچنين در اين ديدار،«حشمت الله فلاحت پيشه» اظهار داشت: ايران و عراق به دليل شيطنت هاي برخي از كشورها در حمايت از رژيم بعثي، 8 سال با هم جنگيدند، ولي اكنون آنقدر به هم نزديك شده اند كه شايد باورش براي ساير كشورها كمي مشكل باشد.
وي با بيان اين كه اين دو كشور به اين مرحله رسيده اند كه يار و پشتيبان هم باشند،خاطرنشان كرد: ملت هايي كه قهرمانان مشترك داشته باشند در تقابل با يكديگر قرار نمي گيرند و در كنار هم خواهند ماند.
رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: غربي ها و آمريكا روي اين موضوع حساب نكردند كه حكومت‌ها و سياستمداران و دولت‌هاي منطقه به اين پختگي رسيده اند كه بتوانند بدون حمايت آمريكا بر داعش غلبه كنند. ما از آمريكا چيزي نمي خواهيم فقط اين درخواست را داريم كه چالش جديدي در منطقه ايجاد نكند.
فلاحت پيشه درخصوص تلاش هاي جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با داعش گفت: اگر مبارزات ما نبود تروريست ها حتي به مرزهاي اروپا هم وارد مي شدند. تاكنون حتي يك سرباز آمريكايي توسط يك ايراني كشته نشده و در جنگ افغانستان و عراق، بارها سربازان آمريكايي در پناه همين سپاهي ها از مهلكه نجات يافتند.
رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تاكيد كرد: داعش تهديدي براي صلح و امنيت جهاني بود و سربازان و پاسداران ايراني همزمان در سوريه و عراق با داعش جنگيدند و سه سال پس از اين مبارزات بود كه روسيه از طريق هوايي به كمك آمد.
نماينده مردم اسلام اباد غرب در مجلس افزود: در اين مورد و درخصوص خطر تهديد ظهور دوباره داعش توسط آمريكا يك نامه به دبيركل سازمان ملل نوشته ام ولي هنوز پاسخي دريافت نكردم و اميدوارم كه به زودي پاسخ نامه را دريافت كنم.
وي بيان كرد: متاسفانه سازمان ملل تبعي از تبعات قدرت در دنياي امروز است؛ شما بايد گزارشات واقعي و ميداني را به سازمان ملل بدهيد. گزارش هاي شما در جهت گيري سازمان ملل خيلي تاثير دارد و بايد بنيان واقع گرايانه داشته باشد.
رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: مهمترين وظيفه سازمان ملل متحد در شرايط كنوني جلوگيري از عملكرد افراطي آمريكا در منطقه آسياي غربي است.
فلاحت پيشه اظهار داشت: وقتي آمريكا نام سپاه را در ليست سازمان هاي تروريستي قرار داد از اين نگران شديم كه توطئه اي تازه در راه است. بايد بپذيريم كه اگر سپاه نبود اكنون داعش يك تروريست مستقر بود.
رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس افزود: سازمان ملل اگر به دنبال صلح است بايد مسير خودش را از مسير قدرت طلبانه آمريكا جدا كند و در قبال مربع خطرناك ترامپ، نتانياهو، پمپئو و بولتون مراقب باشد. اين مربع بزرگترين تهديد صلح و امنيت در دنياي امروز است كه مي تواند دستاوردهاي گذشته را ويران كند، البته ما مقتضيات دفاعي خود را داريم و آماده هر نوع مقابله هستيم.
به گزارش ايرنا، «جنين هينس پلاسخارت» نماينده جديد دبير كل سازمان ملل در امور عراق امروز - دوشنبه - با محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران ديدار و گفت وگو كرد.
جنين هينس پلاسخارت وزير دفاع اسبق هلند اواسط آذرماه گذشته به جاي يان كوبيچ اهل اسلاوكي منصوب و بعنوان هفتمين رئيس يونامي مشغول به كار شد.
سيام*3061*2021**