استاد پژوهشگاه زلزله: سیلاب در بروز زلزله تاثیر دارد

تهران-ایرنا- مدیر گروه زلزله شناسی پژوهشگاه بین المللی زلزله با استناد به دیدگاه برخی كارشناسان گفت : سیلاب باعث لغزش زمین می شود ، از این رو این امكان وجود دارد كه سیلاب اخیر باعث بروز زمین لرزه و زلزله در كشور شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، مهدی زارع عصر سه شنبه در نشست تخصصی بررسی مدیریت سیلاب و اطلاعات مكانی طرح موضوع زمین شناسی سیل فروردین 98 اظهار كرد: 26 استان درگیر سیل است. بیش از 4 میلیارد دلار به كشور خسارت وارد شده كه 1.5 میلیارد دلار مربوط به بخش كشاورزی بوده است.
زارع ادامه داد: با توجه به بازه زمانی بارش های چهارهفته اخیر نسبت به دوره مشابه سال گذشته میزان بارش سه برابر بوده است و 484 میلیارد مكعب بارش داشتیم همچنین در این 25 استان حدود 2 میلیون نفر آسیب دیده اند.
این استاد پژوهشگاه زلزله شناسی اظهار كرد: سیل علی رغم زلزله صدمات جانی زیادی ندارد اما زیر ساخت ها را از بین برده و انسان ها را بی خانمان می كند.
وی گفت: آنچه كه در گرگان و گلستان اتفاق افتاد ایجاد پوشش آبرفتی و سخت شدن لایه سطحی خاك بود كه نفوذ پذیری آب در زمین را كاهش می دهد.
این زلزله شناس توضیح داد: بروز خشكسالی قشری با نفوذ پذیری كم را به وجود می آورد. و 95 درصد آب باران به صورت رواناب می شود و فقط 5 تا 10 درصد به زمین نفود می كند كه یكی از راه حل های حل این موضوع احداث سد ها است.
زارع افزود: سیلاب ها تحت تاثیر رواناب ایجاد می شود. به اعتقاد برخی از كارشناسان سد سازی هم موجب ایجاد رسوب می شود.
وی با اشاره به سیستم آبی شهر تهران گفت: تهران به دلیل دستكاری انسان در مقابل سیل واریزه ای و جریانی آسیب پذیر است اما سیستم رصدی خوبی وجود دارد.
این زلزله شناس ادامه داد در برخی مدل های پیش بینی، بروز سیل واریزه ای، 5 .2 میلیون نفر را در تهران تحت تاثیر قرار می دهد.
زارع همچنین گفت: در مورد حریم رودخانه ها آیین نامه وزارت نیرو وجود دارد كه ساخت و ساز در 150 متری روخانه ها انجام شود اما برخی با دور زدن قانون در كنار رودخانه ساخت و ساز می كنند.
وی تاكید كرد: سامانه هشدار سیل مسئله مهمی است كه هنوز به صورت عملیاتی در كشور وجود ندارد.
استاد پژوهشگاه زلزله همچنین عنوان كرد: در كشور ما تیم مدیریت بحران دچار ناهماهنگی است در حالی كه نیازمند برنامه راهبردی برای مقابله و پیشگیری از حوادث هستیم .
نشست تخصصی مدیریت سیلاب و اطلاعات مكانی عصر سه شنبه توسط سازمان نقشه برداری با حضور جمع كثیری از كارشناسان و متخصصان حوزه آب و سیلاب در سازمان برنامه و بودجه با سخنرانی مصطفی محقق ( هماهنگ كننده ارشد مركز سازمان ملل متحد برای مدیریت اطلاعات بلایا در آسیا و اقیانوسیه)، یحیی جمور (معاون فنی سازمان نقشه برداری كشور)، محمد ابراهیم بنی حبیب (عضو هیات علمی دانشگاه تهران) و علیرضا قراگوزلو (مشاور رئیس سازمان نقشه برداری كشور، مهدی زارع (مدیر گروه زلزله شناسی پژوهشگاه بین المللی زلزله)، بهنام سعیدی (سخنگوی سازمان مدیریت بحران) برگزار شد.
زارع با مقایسه بافت تاریخی استان لرستان و زیرساخت های امروزی اظهار كرد: لرستان با 77 پل تاریخی بیشترین پل های تاریخی فلات ایران را دارد. از این تعداد تنها پایه های پل كشكان و پلدختر كه توسط انسان دستكاری شده، آسیب دیده است.
زارع افزود: از تمام پل ها از زمان هخامنشی تا ساسانی 75 پل سالم مانده است. اما تمامی پل هایی كه در 20 سال گذشته ساخته شده از بین رفته و یا آسیب دیده است.
وی با بیان اینكه ایران دارای اولین تمدن هیدرولیكی و مدیریت آب است، توضیح داد: نیاكان ما آب و طبیعت را متوجه می شدند و طریقه برخورد با آن را می دانستند و فرهنگ سازی در این خصوص ضروری است.
**9465**1601**