سیاست‌های جدید صندوق نوآوری در قبال شركت‌های دانش‌بنیان

تهران- ایرنا- معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شكوفایی با تأكید بر اینكه در دوره جدید توجه به شركت‌های بزرگ دانش‌بنیان در اولویت است، گفت: در این دوره تعامل صندوق با شركت‌های كوچك دانش‌بنیان به‌صورت غیرمستقیم خواهد بود.

به گزارش روز سه‌شنبه گروه علمی ایرنا از صندوق نوآوری و شكوفایی، رضا قربانی در نشست مشترك مدیران صندوق نوآوری و شكوفایی با شركت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه برق و الكترونیك با اشاره به انبوه تقاضاهای وارده به صندوق از زمان تأسیس تاكنون با بیان اینكه، صندوق نوآوری و شكوفایی طی چهار سال گذشته با انبوهی از تقاضاها مواجه بود كه غالب آن‌ها از طرف شركت‌های كوچك دانش‌بنیان بوده است، افزود: در نتیجه فرصت مدیریت با توجه به حجم تقاضا، كمتر و مشكلات در این زمینه بیشتر شد.
وی گفت: با فروكش كردن اولیه این موج در سال‌های 1396 و 1397 فرصت بازنگری در سیاست‌های صندوق نوآوری فراهم و توجه به شركت‌های بزرگ دانش‌بنیان نیز در اولویت قرار گرفت.
معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شكوفایی در ادامه به سیاست‌های جدید این صندوق در قبال شركت‌های دانش‌بنیان كوچك اشاره كرد و گفت: سیاست این صندوق به‌گونه‌ای پیش خواهد رفت كه تعامل با این‌گونه شركت‌ها به‌صورت غیرمستقیم انجام شود.
وی افزود: این امر باعث سهولت دسترسی این شركت‌ها به منابع مالی و افزایش رضایتمندی به‌واسطه بهره‌مندی از ظرفیت‌های تخصصی و جغرافیایی صندوق‌های پژوهش و فناوری خواهد شد.
قربانی همچنین با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته برای شركت‌های كوچك دانش‌بنیان تصریح كرد: صندوق نوآوری 200 میلیارد تومان تسهیلات مستقیم و 750 میلیارد تومان خط اعتباری برای شركت‌های كوچك از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری در نظر گرفته است تا نیازی به مراجعه مستقیم این شركت‌ها به صندوق نباشد.
وی با بیان اینكه در حوزه شركت‌های بزرگ با توجه به اعتبار این شركت‌ها در شبكه بانكی، سیاست اصلی صندوق هم‌افزایی ناشی از منابع بانكی، ظرفیت و اعتبار بانكی شركت‌های دانش‌بنیان بزرگ و منابع صندوق نوآوری و شكوفایی است، افزود: این هم‌افزایی باعث سهولت در دسترسی، متناسب‌سازی و ارزان شدن تسهیلات خواهد شد.
قربانی در ادامه با تأكید بر لزوم استفاده از بسته‌های مالی برای موفقیت در كسب بازار در پروژه‌های دانش‌بنیان افزود: بسیاری از پروژه‌ها به‌خصوص در ابتدای كار با مشكل مواجه‌اند و نیازمند استفاده از بسته‌های مالی هستند.
وی با تأكید بااینكه یكی از عوامل تسخیر بازار داخلی از سوی شركت‌های خارجی در ایران ارائه همین بسته‌های مالی بوده است كه اجازه جذب سریع و توسعه در بازار را برای آن‌ها فراهم می‌كند، افزود: درنتیجه، صندوق نوآوری و شكوفایی نیز در تلاش است تا با ارائه بسته‌های كمكی مالی مناسب و جذب تسهیلات برای شركت‌ها، فضای كسب‌وكار شركت‌های دانش‌بنیان را بهبود بخشد.
علمی ** 1836 ** 1055