۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۲
کد خبر 83281048
۰ نفر
پمپ‌های نفتی و نیروگاهی شبیه‌سازی شد

تهران- ایرنا- با تلاش محققان كشورمان شبیه‌سازی و بهینه‌سازی انواع پمپ‌های نفتی و نیروگاهی به‌منظور پیش‌بینی جریان پیچیده داخل پمپ؛ با استفاده از تحلیل دینامیكی سیالات صورت گرفت.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مسئله تعمیرات و نگهداری صنایع به خصوص صنعت نفت همواره از موضوعاتی بوده است كه همواره ذهن متخصصان این حوزه را به خود مشغول ساخته است، از سوی دیگر پیش‌بینی جریان‌های پیچیده داخل پمپ‌های نیروگاهی نیازمند تحلیل و محاسباتی است كه خوشبختانه صنعت سازان این حوزه با اشراف و شناختی كه به این بخش‌دارند، توانسته‌اند با شبیه‌سازی انواع پمپ‌های نفتی و نیروگاهی بر مشكلات این صنعت فائق آیند و تولیدات خود را افزایش دهند.
بر همین اساس، جمعی از متخصصان داخلی كشورمان در یك شركت دانش‌بنیان با رویكرد تحقیق و توسعه در صنعت نفت و گاز كشور اقدام به تولیدات تجهیزات نفتی با ابزارهای DFC(computational Fluid dynamics) كرده‌اند. كه این ابزار در صنعت توربوماشین بیشتر مورد توجه طراحان قرار گرفته است.
این شركت در زمینه تولید نرم‌افزارهای طراحی، مدل‌سازی و شبیه‌سازی در فرایند طراحی و ساخت تجهیزات نیروگاهی و البته تعمیرات پمپ‌های نفتی مشغول است.
محمدحسین هیهات مدیرعامل این شركت دانش‌بنیان با اشاره به این‌كه این شركت تحقیقاتی تولیدی در دو بخش طراحی هیدرولیكی و طراحی مكانیكی و دینامیك ارتعاشات در حال فعالیت است، گفت: در تجهیزات نفتی و نیروگاهی مشكلات زیاد است كه می‌توان با روش‌های عددی بسیاری از مشكلات موجود را سریع‌تر و ارزان‌تر از روش‌های آزمایشگاهی- صنعتی رفع كرد.
وی با اشاره به الكترو موتور شناور پمپیران بیان كرد: الكترو موتور شناور كه ساخته فكر و ذهن ایرانی است، آسنكرون بوده و دارای روتور قفسه سنجابی است.
مدیرعامل این شركت دانش‌بنیان با اشاره به مشخصات فنی این شناور ساخته‌شده اظهار كرد: نحوه خنك كاری و روكاری الكترو موتور شناور پمپیران به‌وسیله روغن انجام می‌شود و در آب‌های تمیز و خام به‌عنوان محرك برای پمپ‌های شناور به كار می‌روند.
این فعال حوزه فناوری با اشاره به مشخصات این شناور تولیدشده توان آن را 1.5 تا 300 كیلووات خواند و گفت: شناور تولیدشده با دور 2900 در دقیقه با حداكثر میزان شن مجاز در آب ‌كار می‌كند.
هیهات با اشاره به دیگر محصولات تولیدشده در صنعت نیروگاهی كشور گفت: پمپ‌های شناور چندطبقه با محرك الكتریكی، از دیگر تولیدات گروه تحقیقاتی ما است و این پمپ‌های شناور، توسط یك پمپ گریز از مركز عمودی است كه به‌طور مستقیم با موتور الكتریكی شناور كوپله می‌شود.
وی با بیان اینكه شناور تولیدشده برای پمپاژ آب از چاه‌های عمیق و نیمه عمیق و كم قطر طراحی‌ شده است، توضیح داد: الكترو موتور، آسنكرون، جریان متناوب و قفس سنجابی است و با آب پر می‌شود.
این فعال حوزه فناوری افزود: پمپ، یك یا چندطبقه، تك مكشه، محفظه‌ای است با برش شعاعی، كه مخصوص نصب عمودی است. به این منظور كه این شناورهای تولیدی، در مواردی بسته به تعداد طبقات و اندازه موتور می‌تواند به‌صورت افقی یا مایل نیز نصب شود.
مدیر این شركت دانش‌بنیان بیان كرد: پروانه‌ها پمپ‌های طراحی‌شده قابل تراش است و نحوه كار آن به این صورت است كه محفظه مكش موتور و پمپ توسط صافی مكش، پمپ را در مقابل ذرات جامد معلق و در آب حفاظت می‌كند.
وی با اشاره به اینكه پمپ‌های طراحی‌شده قابلیت ورود آب‌شور و ماسه‌ای را داراست، گفت: پمپ یك طبقه؛ معمولاً دارای سوپاپ یك‌طرفه هستند.
هیهات در ادامه با اشاره به كاربردهای این شناور تولیدشده گفت: توسط پمپ چندطبقه یا تك مكشه می‌توان آب آشامیدنی را تأمین كرد و ضمن آن فرآیندهای صنعتی از لحاظ آب تأمین می‌شوند.
وی برداشت آب دریا، برداشت آب از چاه‌های عمیق، آبیاری، تخلیه آب معادن، جبران فشار (بوستر) طرح‌های آب‌رسانی، پمپاژ از مخازن، برداشت آب خام از رودخانه‌ها و دریاچه سدها، نیمه عمیق و آتش‌نشانی را از دیگر كاربردهای این شناور تولید شده عنوان كرد.
علمی ** 1836 ** 1055