استاد دانشگاه: آیین نامه بستر حریم رودخانه اصلاح شود

تهران-ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به درس های سیل 98 برای مدیریت سیلاب كشور، گفت: اصلاح آیین نامه بستر حریم رودخانه ها ضرورت دارد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، محمد ابراهیم بنی حبیب عصر امروز (سه شنبه ) در نشست تخصصی مدیریت سیلاب و اطلاعات مكانی با اشاره به سیلاب گلستان عنوان كرد: در این سیل مدیریت غافلگیر شده بود و برنامه ریزی وجود نداشت.
وی عنوان كرد: در گلستان به علت اینكه در یك زمان طولانی سیلاب حوضه ها تشدید پیدا كرده و حجم قابل توجهی رسوب ایجاد شده بود، سیل اتفاق افتاد.
بنی حبیب در این نشست در محل سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: راه آهن آق قلا باید با در نظر گرفتن عبور سیلاب حداقل با دوره بازگشت100 ساله احداث می شد اما طراحی ریلی غیر كارشناسی بود.
نشست تخصصی مدیریت سیلاب و اطلاعات مكانی عصر سه شنبه توسط سازمان نقشه برداری با حضور جمع كثیری از كارشناسان حوزه منابع آب و سیلاب در سازمان برنامه و بودجه در حال برگزاری است.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران اظهار كرد: خط راه آهن سدی در مقابل جریان آب بوده كه در نهایت مجبور به منفجر كردن آن شدیم.
وی با بیان اینكه مدیریت سیلاب از پایین دست به بالا دست است، گفت: سد وشمگیر 4 درصد و گلستان 55 درشد در كنترل سیلاب تاثیر داشت كه درصد قابل توجهی نبود و نشان دهنده تك بعدی ساخته شدن سدها است.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: در استان گلستان در مدیریت حوضه های آبریز سد پاسخگو نیست و برنامه عمل در زمان سیلاب نیاز داریم.
وی تصریح كرد: در سال های گذشته مسئله مطالعه و پیش بینی سیستم هشدار سیلاب كه ارزان تر نیز است در سازمان برنامه و بودجه مطرح بود اما توسط سازمان توجهی نشد. و امروز وجود چنین سیستم احساس می شود.
بنی حبیب عنوان كرد: سیلاب اخیر واریزه گلی بود كه شامل گل و لای بسیار است. گل زبری جریان، عمق و هیدرولیك را افزایش داده و موجب طغیان رودخانه و افزایش سیلاب می شود.
این استاد دانشگاه با اشاره به سیلاب شیرازگفت: در سیل شیراز شاهد بودیم كه در عمق 20 سانتی متری ماشین های سنگین هم شناور بودند زیرا غلظت سیلاب بالا بود.
وی با بیان اینكه نمی توان سیلاب را پیش بینی كرد اما باید مدیریت شود، تصریح كرد: در شیراز در بستر رودخانه ساخت و ساز صورت گرفته بود در خالی كه شهرداری برای ساخت و ساز باید نظارت وزارت نیرو را داشته باشد اما به دلیل ضعف در آیین نامه ها انجام نشد.
این استاد دانشگاه ادامه داد: قبل بحران، هنگام و پس از بحران برنامه ریزی ضروری است.
بنی حبیب با اشاره به سیل لرستان عنوان كرد: لرستان در منطقه كوهستانی است و در مناطق كوهستانی سد كنترلی و رسوبی ساخته می شود.
همچنین از روش های غیر سازه ای مثل هشدار سیلاب نیز برای جلوگیری از سیل در این مناطق استفاده می شود.
وی در مورد سیلاب خوزستان نیز گفت: ظرفیت سد های دز و كرخه در زمان بارش ها پر بود و باعث سیل شد بناباین نیاز است در این حوضه برای سیلاب ها لا دوره بازگشت 25 ساله برنامه ریزی شود.
بنی حبیب ادامه داد: به خوزستان 3 رودخانه دز، كرخه و كارون وارد می شود و همچنین 3 نقطه خروجی بهمن شیر، اروند و حور العطیم را دارد اما در زمان بارش های شدید دو نقطه خروجی حورالعظیم و بهمن شیر بسته شده بود.
وی افزود: سد سازی اشتباه روی بهمن شیر با هدف شیرین كردن آب باعث بسته شدن این نقطه خروجی بود زیرا نگرش سیستمی وجود ندارد.
بنی حبیب معتقد است: مهمترین نكته كه به آن پرداخته نشده است هواشناسی بارش های تجمعی كه صورت می گیرد.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: از نظر فنی در پیش بینی هواشناسی عدم قطعیت وجود دارد و نمی توان به آنها استناد كرد. عدم قطعیت در پیش بینی هواشناسی روش های تصمین گیری را تغییر می دهد.
**9465**1601**