استاد دانشگاه: كشور نیازمند برنامه ریزی پیش از بحران است

تهران-ایرنا- استاد مركز تحقیقات علوم زمین آلمان گفت: مجموع نتایج سیل اخیر نشان می دهد كه در سه سیكل پیش از سیل، بحران و ریكاوری برنامه ریزی و مدیریت پیش از بحران وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، مهدی معتق كه عصر سه شنبه از طریق ویدئو كنفرانس از آلمان در نشست تخصصی بررسی ، سیلاب ها و اطلاعات مكانی سخن می گفت: افزود: در هنگام بحران تشتت تصمیم گیری وجود دارد كه ناشی از عدم توجه مسئولین به اطلاعات متخصصان است.
وی در این نشست كه در محل سازمان برنامه و بودجه برگزار شد ، ادامه داد: در سال 2008 در مورد نشست زمین اقداماتی در دشت های ایران انجام داده شد و از وقوع این پدیده (فرونشست زمین) اطلاعاتی در اختیار مسئولان وقت قرار گرفت، اما توجهی نشد و در حال حاضر فرونشست صدمات جبران ناپذیری را وارد كرد.
نشست تخصصی مدیریت سیلاب و اطلاعات مكانی توسط سازمان نقشه برداری با حضور جمع كثیری از كارشناسان و متخصصان حوزه آب و سیلاب در سازمان برنامه و بودجه با سخنرانی مصطفی محقق ( هماهنگ كننده ارشد مركز سازمان ملل متحد برای مدیریت اطلاعات بلایا در آسیا و اقیانوسیه)، یحیی جمور (معاون فنی سازمان نقشه برداری كشور)، محمد ابراهیم بنی حبیب (عضو هیات علمی دانشگاه تهران) و علیرضا قراگوزلو (مشاور رئیس سازمان نقشه برداری كشور، مهدی زارع (مدیر گروه زلزله شناسی پژوهشگاه بین المللی زلزله)، بهنام سعیدی (سخنگوی سازمان مدیریت بحران) در حال برگزاری است.
این استاد دانشگاه هانوفر ادامه داد: امروزه فرو نشست زمین پل ها، زیرساخت های ریلی و محدوده شهری را دچار مشكل كرده است.
معتق با بیان اینكه استفاده از امكانات ماهواره ای برای تشخیص حوادث ضرورت دارد، گفت: آژانس فضایی اروپا برای دریافت اطلاعات برای 20 سال آینده در زمینه منابع طبیعی سرمایه گذاری فراوان كرده است . شهروندان می توانند به راحتی از تغییر وضعیت رودخانه ها و راه ها اطلاعات كسب می كنند.
این استاد دانشگاه توضیح داد: ایران نیز داده های فراوانی توسط تصاویر ماهواره ای دارد كه قابل استناد و استفاده است. به عنوان مثال رودخانه هایی كه با برداشت بی رویه در معرض نشست هستند در نقشه های ماهواره ای مشخص است و می توان از فرو نشست آنها جلوگیری كرد.
معتق عنوان كرد: در زمان بحران، مدیر بحران باید اطلاعات را به صورت آنلاین داشته باشد و نیاز به جمع آوری داده ها نباشد.
وی تاكید كرد: كشور نیاز به سیستم های پایش آنلاین جهت كاهش مخاطرات طبیعی دارد و مسئولان باید به این مسئله توجه كنند.
استاد مركز تحقیقات علوم زمین تصریح كرد: باید در بحران های بعدی از سرورهای گوگل استفاده شود و منتظر دانلود و پردازش دیتا نباشیم زیرا استفاده از اطلاعات مدیریت و سرعت عمل را در بحران افزایش می دهد.
**9465**1601**