طرح تنفس جنگل های شمالی فرصت مناسب برای رونق زراعت چوب

بجنورد- ایرنا- طرح تنفس جنگل های شمال علاوه بر اینكه دست برخی سودجویان را از قطع درختان و قاچاق چوب كوتاه كرده، فرصت مناسب برای رونق زراعت چوب در خراسان شمالی فراهم ساخته است.

به گزارش ایرنا، تنفس جنگل از اواخر سال 95 به اجرا گذاشته شد و بر اساس آن قرار است هرگونه بهره‌برداری تجاری و صنعتی از چوب جنگل های كشور برای چند سال ممنوع شود و دولت نیز مجاز به تمدید قراردادهای طرح های جنگل‌داری كه مدت اجرای آن به اتمام می‌رسد، نیست.
كارشناسان خراسان شمالی می گویند تنفس جنگل های شمال فرصت مناسبی است تا طرح كاشت صنوبر و زراعت چوب در این منطقه رونق گیرد.

* در باغ سبز برای درآمد
معاون فنی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در این باره گفت: اجرای طرح تنفس جنگل های شمال، فرصت مناسبی است تا كشاورزان نسبت به كاشت درختان صنوبر سوق یافته و آن را توسعه دهند.
كامبیز انصاری اظهار داشت: درخت صنوبر، گونه مناسبی برای مناطق پرآب است البته مجریان طرح زراعت چوب، برای تامین آب این گونه غیرمثمر می توانند در صورت امكان از پساب تصفیه خانه ها استفاده كنند.
وی با بیان اینكه صنوبر سریع الرشد، بسته به شرایط منطقه در هفت تا 10 سال قابل بهره برداری می شود افزود: در هفته درختكاری سال گذشته، 70 هزار اصله نهال صنوبر میان متقاضیان توزیع شد البته برای توسعه زراعت چوب، تسهیلات هم پرداخت می شود.
معاون فنی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی خاطرنشان كرد: طرح تنفس جنگل های شمال كه از سال های پیش در دستور كار بوده، فرصتی است تا زراعت چوب رونق گرفته و اقدامی اقتصادی برای مجریان این طرح شود.

* مزایای اقتصادی زراعت چوب
یك دكترای جنگل شناسی در خراسان شمالی هم درباره مزایای اقتصادی طرح زراعت چوب در استان گفت: امسال قیمت چوب افزایش یافته است و به یقین با كمبودی كه در میزان چوب در سطح كشور ایجاد شده، طرح زراعت چوب می تواند به عنوان یك فرصت اقتصادی محسوب شود.
جلال حسن نژاد اظهار داشت: زراعت چوب با كاشت گونه اصلاح شده و سریع الرشد صنوبر نیگرا ظرفیت خوبی در این استان دارد و بدین جهت اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هم هر ساله 50 هزار تا 70 هزار اصله نهال این گونه درختی را به صورت رایگان میان متقاضیان توزیع می كند.
وی با بیان اینكه هر ساله حدو 30 هكتار از عرصه های استان زیر كشت صنوبر می رود افزود: شهرستان فاروج بیشترین سطح زیر كشت صنوبر را در استان دارد و پس از آن صنوبركارانی در منطقه دركش مانه و سملقان، حوزه سد بیدواز در شهرستان اسفراین و مناطقی از شهرستان شیروان به كاشت صنوبر مبادرت داشته اند.
حسن نژاد با اشاره به اینكه صنوبر گونه ای با نیاز آبی نسبتا بالاست اظهار داشت: مناطق پر آب استان كه مشكلی در تامین آب در آن وجود ندارد، مكان مناسبی برای كاشت صنوبر است و مناطق مرزی این استان بویژه منطقه آیرقایه در شهرستان راز و جرگلان منطقه ای بسیار مناسب در این زمینه است.
این كارشناس در اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی خاطرنشان كرد: البته مردم در شهرستان راز و جرگلان تا كنون از زراعت چوب استقبال چندانی نداشته اند و به نوعی، از مزایای این طرح بی اطلاع بوده اند.
حسن نژاد تصریح كرد: با فرهنگ سازی و ترویج طرح توسعه زراعت در شهرستان راز و جرگلان، می توان گامی موثر در افزایش درآمد روستاییان و ساكنان این منطقه برداشت.
وی با تاكید بر اینكه با اجرای طرح تنفس جنگل های شمال، تقاضای چوب در سال های آتی افزایش می یابد گفت: صنایع چوب از هم اكنون با كمبود چوب و ماده اولیه روبه رو هستند و البته برخی از نیازها از چوب های باغی تامین می شود.
این دكترای جنگل شناسی در خراسان شمالی تصریح كرد: آنچه مسلم است با توجه به نیاز روزافزون صنایع و جامعه به چوب، تنها راه پاسخگویی به این تقاضا، كشت گونه های چوبی سریع الرشد در مناطق مستعد است كه لازمه آن نیز برنامه ریزی مناسب و ترویج و آموزش كشاورزان و باغداران با هدف استفاده از گونه های مقاوم، پرمحصول و كم نیازتر است.

* شرایط مرغوب در راز و جرگلان
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان راز و جرگلان هم گفت: اجرایی شدن قانون طرح تنفس جنگل های شمال، صنعت زراعت چوب در آینده را رونق خواهد داد.
الیاس یزدانی گفت: متاسفانه در این شهرستان مردم استقبال خوبی از طرح زراعت چوب نداشته اند.
وی اظهار داشت: این در حالی است كه در این شهرستان شرایط برای توسعه زراعت چوب بسیار مناسب است.
وی با بیان اینكه در هفته منابع طبیعی سال گذشته، حدود پنج هزار اصله نهال صنوبر برای توسعه زراعت چوب در این شهرستان به صورت رایگان توزیع شده است افزود: مناطق بسیاری از شهرستان راز و جرگلان مستعد كاشت درخت صنوبر است اما مردم تا كنون با مزایای زراعت چوب ناآشنا بوده و البته اقدامات ترویجی و فرهنگ سازی ما نیز در این باره كم بوده است.
وی خاطرنشان كرد: تلاش داریم تا اقدامات ترویجی و فرهنگ سازی در زمینه آشنایی مردم با مزایای اقتصادی طرح زراعت چوب بیشتر شود و مردم از آن بهره مند شوند.
یزدانی در باره مزایای طرح زراعت چوب گفت: كاشت درختان صنوبر در حاشیه رودخانه ها سبب جلوگیری از فرسایش و شسته شدن خاك رودخانه می شود و علاوه بر آن كاشت این گونه درختی در حاشیه مزارع می تواند به عنوان باد شكن عمل كند و از خسارت های ناشی از ورش باد بكاهد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان راز و جرگلان اظهار داشت: وزش باد در مزارع گندم و جو یكی از آسیب ها است كه می تواند بازدهی این محصول را كم كند كه در این زمینه درختان حاشیه مزرعه به عنوان بادشكن عمل كرده و از بروز این آسیب جلوگیری می كنند.

* زراعت چوب آماده چوب كاری اقتصاد روستاییان
شرایط مناسب خاك و آب و هوا در خراسان شمالی برای كشت صنوبر فرصتی است تا اشتغال و اقتصاد رونق گیرد.
طرح توسعه كشت زراعت چوب یكی از طرح های ملی بوده كه با هدف تولید چوب برای كاهش بهره برداری از سطح جنگل های كشور اجرا می شود.
جنگل های استان خراسان شمالی در گستره چهار میلیون و 345 هزار هكتار جزء جنگل های حفاظتی كشور محسوب می شود و برداشت چوب صنعتی از سطح این جنگل ها صورت نمی پذیرد.
7185/ 6042