۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۹
کد خبر 83280991
۰ نفر
گزارشگران فجایع یمن و میانمار جایزه پولیتزر گرفتند

تهران – ایرنا – جایزه معتبر پولیتزر 2019 در رشته گزارشگری بین المللی برای گزارش های افشاگرانه یك ساله اخیر شامل جزئیات جنایات و وحشیگری ها در جنگ یمن مانند دزدیده شدن كمك های خوراكی، استفاده از كودك سربازان و شكنجه اسیران به مگی مایكل، معاد الزكرا و نریمان المفتی خبرنگاران اسوشیتدپرس داده شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا؛ همچنین 'لورنزو تاگنولی' از روزنامه واشنگتن پست برای تصاویر شفاف از قحطی غم انگیز در یمن كه در آنها زیبایی و نابودی و خرابی درهم آمیخته شده اند، برنده این جایزه در رشته عكاسی تحلیلی شد.
دومین جایزه در رشته روزنامه نگاری بین المللی نیز برای بازتاب دادن حرفه ای اقدامات یگان های ارتش میانمار (برمه) و روستائیان بودایی برای اخراج و كشتار سازماندهی شده مسلمانان روهینگیا از این كشور به 'وا لونه' و 'كیاو سوئه اوو' داده شد كه این تلاش های قابل توجه، منجر به زندانی شدن آنان در برمه شده است.
بنگاه ها و شبكه های خبری داخل ایالات متحده، جوایز پولیتزر را كه به دستاوردهای برجسته در عرصه های روزنامه نگاری، مجله، روزنامه نگاری برخط (اینترنتی)، ادبیات و نگارش و خلق آثار موسیقی در ایالات متحده داده می شود، در رشته های خدمات همگانی، خبر فوری و گزارشگری تحقیقی درو كردند.
اما نكته قابل توجه اینكه هیچ جایزه ای برای فعالیت در باره تحقیقات 'رابرت مولر' بازپرس ویژه تحقیق درباره ارتباط احتمالی ستاد انتخاباتی 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریكا با روسیه یا خلافكاری های شركت های بزرگ فناوری این كشور درنظر گرفته نشده است.
دیوید بارستو، سوزان كرگ و راس بوئتنر از روزنامه نیویورك تایمز برای تحقیقات فرساینده 18 ماهه در باره فعالیت های مالی ترامپ كه ادعای وی را مبنی بر اینكه ثروت كنونی وی نتیجه تلاش خودش بوده است، رد می كند و افشاگری فرارهای گسترده مالیاتی امپراتوری بازرگانی وی، برنده جایزه گزارشگری تشریحی شدند.
كاركنان و روزنامه نگاران وال استریت ژورنال نیز برای پرده برداشتن از پرداخت های محرمانه ترامپ به 2 زن در هنگام مبارزات انتخاباتی (2016) كه مدعی داشتن رابطه خارج از محدوده ازدواج با وی بودند و شبكه حامیان ترامپ كه در انتقال این مبالغ كمك كرده بودند كه موجب آغاز تحقیقات جنایی در این باره و حتی مطرح شدن درخواست استیضاح رئیس جمهوری كنونی شد، برنده این جایزه در رشته گزارشگری ملی (ایالات متحده) شدند.
جوایزسال 2019پولیتزر در بخش عكس نیز در بخش 'عكس های خبری فوری' به عكاسان رویترز به دلیل شكار تصاویری از وضعیت نامساعد كاروان مهاجران آمریكای مركزی و جنوبی به سوی مرز آمریكا رسید.
در تصاویر این عكاسان شرایط نامساعد، ناامیدی و درماندگی مهاجران به تصویر كشیده شد.
لورنزو توگنولی كه برای روزنامه واشنگتن پست كار می كند، به دلیل تاثیرگذاری عكس هایش از قحطی در یمن دیگر جایزه بخش عكس پولیتزر 2019 را به خود اختصاص داد.

هیات جایزه پولیتزر اعلان كرده است كه سالانه بیش از 2500 نمونه كار برای رقابت در این زمینه دریافت می كند و این جایزه در 21 رشته، داده می شود. روند یك ساله رقابت ها با انتصاب 102 روزنامه نگار برجسته به عنوان هیات داوران شروع می شود كه هریك سه نمونه كار شاخص را در هر یك از این 21 رشته برمی گزینند.
اروپام**1486**2040