همایش مدیران گروه های عربی جهان در اصفهان برگزار می شود

اصفهان - ایرنا - مدیر گروه عربی دانشگاه اصفهان از برگزاری نخستین همایش بین المللی «مدیران گروه های عربی جهان» در روزهای سوم و پنجم اردیبهشت امسال در این دانشگاه خبر داد.

به گزارش ایرنا، محمد خاقانی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: این همایش نخستین بار با حضور بیش از200 نفر از پژوهشگران و تحلیلگران زبان جهان در تالار امام دانشكده زبان های خارجی این دانشگاه برگزار می شود.
وی اضافه كرد: این همایش برای بهینه سازی روش های آموزشی و سبب شناسی زبان و ادبیات عرب از سال80 تاكنون هفت دوره در دانشگاه های مختلف كشور بصورت ملی برگزار شده است.
مدیر گروه عربی دانشگاه اصفهان با بیان این كه برنامه ریزی برای برگزاری این همایش از یك سال و نیم پیش آغاز شد، اضافه كرد: ابتدا قرار این بود این همایش بصورت منطقه ای با حضور كشورهای همسایه آسیایی، برگزار و در صورت موفقیت آن، در آینده بصورت بین المللی با حضور مدیرانی از قاره های دیگر جهان برگزار شود.
وی خاطرنشان كرد: فعالیت ما برای برگزاری این همایش بعد از موافقت وزارت علوم تحقیقات و فناوری، با ثبت در پایگاه استنادی جهان اسلام بعنوان بزرگترین وبگاه استنادی جهان اسلام و تنها پایگاه معتبر سازمان همكاری های اسلامی(ISC) كه مقر آن در ایران و شهر شیراز قرار دارد، شروع شد.
خاقانی اضافه كرد: پایگاه اطلاع رسانی نخستین همایش بین المللی مدیران گروه های عربی جهان به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی فعال است.
وی با اشاره به اینكه حدود یكصد مهمان خارجی و یكصد استاد داخلی در این همایش بین المللی شركت خواهند كرد، تصریح كرد: حضور مهمان هایی از كشورهای فرانسه، سوئد، اسپانیا، مصر، تركیه، الجزایر، نیجریه، چین، عمان و قطر در این همایش قطعی شده است.
خاقانی خاطرنشان كرد: كشورهایی نظیر مالزی، اندونزی، كره جنوبی، چین، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، و آمریكا، تجارب بسیاری در حوزه آموزش زبان و ادبیات عربی دارند.
دبیر همایش بین المللی مدیران گروه های عربی جهان افزود: بیش از500 نفر از اساتید و متخصصان برجسته زبان عربی جهان، اطلاعات و مطالب این همایش را رصد و پیگیری می كنند و علاقمند به مشاركت در آن هستند اما عوامل مختلفی مانع از حضور آنها در ایران است.
وی گفت: پرداخت هزینه ها، مسائل سیاسی و امنیتی و مشكل سوئیفت موجب حضور نیافتن همه افراد علاقمند در این نشست شده است .
خاقانی با اشاره به انگیزه برگزاری این همایش در ایران و اصفهان اظهار داشت: دانشگاه اصفهان از نظر وزارت علوم جزو پنج دانشگاه بین المللی كشور است و زبان و ادبیات عربی در كشور ما، پیشینه بسیار غنی و افتخارآمیزی دارد.
وی با بیان این كه رئیس دانشگاه اصفهان و شهردار این شهر از سخنرانان مراسم افتتاحیه همایش مزبور هستند، خاطرنشان كرد: مهمان و سخنران ویژه این همایش دكتر عمار سلامی(رئیس دانشگاه اسلامی نجف) است.
به گفته وی، بیش از150 مقاله به دبیرخانه این همایش رسیده كه90 مقاله پذیرفته شده كه بیشتر آنها بصورت كنفرانس عرضه و چكیده و سی دی آن نیز به مهمان ها ارائه می شود.
دبیر همایش بین المللی گروه های عربی جهان با بیان این كه بیش از70 گروه عربی در دانشگاه های دولتی و آزاد فعالند، تصریح كرد: این همایش در مدت سه روز از صبح سه شنبه سوم اردیبهشت همزمان با روز ملی اصفهان و روز بزرگداشت شیخ بهایی تا عصر پنجشنبه برگزار خواهد شد.
وی تصریح كرد: ملاقات و عقد قرارداد همكاری مدیران گروه های عربی دانشگاه های جهان با هیات رئیسه و مدیران دانشگاه اصفهان از دیگر برنامه های جنبی این همایش است.
خاقانی گفت: خبرنگارانی از كشور عراق نیز برای پوشش خبری و انعكاس این همایش در150 كانال خبری مجازی و رسانه های عراق و كشورهای عربی نیز در این همایش حضور خواهند داشت.
6027/7150