مديركل ارشاد فارس:مشاركت يا واگذاري راهكار تكميل تالار مركزي شيراز است

شيراز-ايرنا- مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس گفت: تامين 600 ميليارد ريال اعتبار براي اتمام پروژه تالار مركزي شيراز بايد از طريق مشاركت يا واگذاري به بخش خصوصي صورت گيرد.

به گزارش ايرنا صابر سهرابي، سه شنبه در بازديد از پروژه در حال ساخت تالار مركزي شيراز بيان كرد: به دليل اهميت مكان هاي شاخص فرهنگي در ارتقا و رونق هر چه بيشتر فعاليت هاي اصحاب فرهنگ، ادب و هنر و توليدات و آثار آنها و همچنين توسعه برنامه هاي كلان استاني، كشوري، ملي و فراملي، در حال رايزني هاي لازم هستيم تا براي تكميل اين طرح از راه هاي پيش بيني شده وارد شويم.
صابر سهرابي افزود: اين پروژه در محل سيلوي قديم شيراز در زميني به مساحت 18 هزار مترمربع با زيربناي يك هزار و 400مترمربع با امكاناتي از جمله، 2 سالن تخصصي تئاتر و موسيقي، فضاي نمايشگاهي، سالن هاي تمرين و رستوران در حال ساخت و ساز است.

** ساخت تالار مركزي براي فرهنگ شيراز حياتي است
معاون گردشگري و امور زائرين استانداري فارس هم در اين بازديد اظهار داشت: تالار مركزي شيراز براي شهر ادب پرور شيراز بسيار مهم محسوب مي شود زيرا در نقطه با اهميتي در محور فرهنگي تاريخي قرار گرفته و در ساختار فضاي شهري و نزديكي با آرامگاه حافظيه، اهميتي صدچندان يافته است.
محمد ابراهيم فروزاني افزود: در تكميل اين طرح بايد از سالن و فضاي اطراف مجموعه استفاده‌اي كامل صورت گيرد تا از اين طريق بتوان كل منطقه را به لحاظ رويكرد فرهنگي و گردشگري ارتقا بخشيد.
وي گفت: شيراز مدعي پايتختي فرهنگي و هنري ايران است از همين رو ضروري است، زيرساخت‌هاي لازم فرهنگي و گردشگري را در نقاط مهم شهر مد نظر قرار دهيم.
معضل تالار مركزي شيراز كه همواره منبع اميدبخشي مسئولان ظرف دهه گذشته بوده است، به‌ آرزوي ديرين اهالي هنر فارس بدل شده است.
اين طرح براي نخستين بار در سال 1390 با وعده ساخت سالن همايش 2 هزار نفري با زير بناي چهار هزار متر مربع، نگارخانه براي نمايش آثار هنري، اتاق مخصوص تمرين موسيقي و تئاتر، كارگاه ساخت دكور، كتابخانه تخصصي و فضاي نگهداري ادوات موسيقي در زماني كه سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بود در محل سيلوي شيراز كلنگ‌ زني شد.
در مهرماه سال 92كلنگ اين مجموعه براي مرتبه دوم به زمين زده شد و از آن زمان تاكنون وعده‌هاي بسياري براي ساخت آن داده شده و اين در حالي است كه كمبود تالارها و امكانات و به ‌روز نبودن تجهيزات، دست هنرمندان را براي اجراي برنامه‌هاي هنري بسته است.
حل معضل ساخت اين تالار مي‌تواند از مهم‌ ترين دستاورد‌هاي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس باشد.
7375 /6118

سرخط اخبار استان‌ها