انتقاد برخی دانشجویان از نحوه برگزاری انتخابات مدیران مسئول نشریات

تهران – ایرنا - نماینده مدیران مسئول نشریات دانشگاهی درشورای مركزی ناظر بر نشریات وزارت علوم معتقد است: تخلفات در انتخابات نمایندگان مدیران مسئول دانشگاه‌ها، ناقض سلامت این انتخابات بوده و برخورد نكردن با آن، اعتراض دانشجویان را به دنبال دارد.

سحر مهرابی، عضو شورای مركزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا از انتشار نامه اعتراضی بیش از 70 فعال نشریاتی از دانشگاه‌های سراسر كشور در خصوص وضعیت برگزاری انتخابات مدیران مسئول كمیته های ناظر بر نشریات دانشگاه های كشور خبر داد .
وی گفت: دربسیاری از دانشگاه ها انتخابات نمایندگان مدیران مسئول در كمیته ناظر برگزار شده و وزارت علوم در حال جمع آوری گزارش ها برای بررسی در شورای مركزی ناظر بر نشریات است. در برخی دانشگاه ها تخلفاتی رخ داده كه به وضوح سلامت انتخابات را خدشه دار كرده است. طبعا خواست اولیه فعالان نشریاتی از وزارت علوم این است كه در برابر بی قانونی ها بایستد، چرا كه عدم برخورد در برابر تخلفات بدیهی موجب می شود دانشگاه ها عرصه را برای قانون‌گریزی بیش از پیش باز ببیند.
مهرابی ادامه داد: در یك سال گذشته نمایندگان مدیران مسئول در شورای مركزی ناظر گزارش های بسیاری از تخلفات دانشگاه ها در خصوص نشریات دانشگاهی تهیه شد و در دبیرخانه شورای مركزی ناظر ثبت شد. انتظار می رفت برخورد قاطعی از جانب وزارت علوم صورت بگیرد كه در عمل چنین اتفاقی رخ نداد.
وی گفت : در حال حاضر نیز یكی از دلایل تخلفات گسترده در برگزاری انتخابات در دانشگاه ها عدم نظارت درست و مسئولانه وزارت علوم و عدم برخورد با تخلفات گزارش شده به آنها است. در وضعیت فعلی نیز برخورد با دانشگاه هایی كه تخلفات آشكاری در برگزاری انتخابات داشته اند مهم ترین وظیفه شورا و وزارت است و هرگونه تسامح در این امر اعتراضات گسترده ای را به دنبال خواهد داشت.
نماینده مدیران مسئول نشریات دانشگاهی همچنین گفت: در اسفندماه سال گذشته نیز در سومین نشست مطبوعاتی فعالین نشریاتی با مسئولین، فضایی فراهم شد كه دانشجویان مسائل و مشكلات خود را با مسئولین در میان بگذارند، انتظار می رود نتیجه این نشست درك بهتر فضای نشریات دانشگاهی توسط مسئولین باشد.
یادآور می شود: در نامه فعالان نشریاتی خطاب به معاونت فرهنگی وزارت علوم آمده است: تفسیر سلیقه‌ای مسئولین دانشگاهی از شیوه نامه انتخابات، «عدم صدور مجوز برای برخی نشریات دانشجویی و یا صدور مجوزهای فله ای برای برخی نشریات دانشجویی متعلق به جریانی خاص (از طرق غیرقانونی) و یا مخالفت غیرقانونی و سلیقه ای با انتشار نشریات و یا حذف سلیقه ای مدیران مسئول واجد شرایط رأی از لیست رأی دهندگان و یا عدم برگزاری انتخابات در مهلت قانونی، همه و همه در كنار توقیف و برخورد گسترده با بسیاری نشریات دانشجویی در ماههای اخیر، حكایت از وجود دست های پشت پرده برای مهندسی انتخابات كمیته های ناظر بر نشریات دانشگاهها با هدف حذف جریان مستقل و منتقد نشریات دانشجویی كشور دارد.»

دانشجویان از غلامرضا غفاری خواسته اند « ضمن نظارت دقیق و جدی، دستورات قاطع و فوری برای تأمین حقوق دست اندركاران نشریات دانشجویی در سطح كشور و مقابله با هرگونه قانون شكنی و ابطال انتخابات كمیته های ناظری كه وقعی به مقررات مصوب وزارت علوم نمی نهند، صادر فرمایید. بدیهی است در غیر این صورت مسئولیت تخلفات گسترده صورت گرفته در انتخابات كمیته های ناظر بر نشریات برخی دانشگاهها بر عهده جناب عالی می باشد و امضاءكنندگان این نامه حق هرگونه پیگیری را برای خود محفوظ می دارند.»
** 9221**1601**

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش