بازار سهام ركورددار جذب سرمايه

تهران- ايرنا- «كدام بازار بالاترين توانايي رشد در سال جاري را داراست؟»، « سقف شكني بورس تهران در كانال 200 هزار واحدي»، «نايب رئيس فراكسيون اميد: نبايد با تصميم‌هاي خود حلقه‌هاي ترامپ عليه ايران را تكميل كنيم» و «جزئيات حذف چهار صفر از پول ملي» و از جمله مهمترين عناوين گزارش هاي رصد شده از تارنماهاي خبري داخلي، در طول 24 ساعت گذشته است.

گروه اطلاع رساني بنابه رسالت خبري ايرنا، به عنوان خبرگزاري رسمي نظام، دولت و مردم، به منظور ايجاد پل ارتباطي در مسير گسترش آگاهي سازي، با مروري بر برجسته ترين گزارش هاي پايگاه هاي خبري داخلي در طول شبانه روز گذشته، گزيده اي از اين گزارش ها را انتخاب و منعكس كرده است.

** كدام بازار بالاترين توانايي رشد در سال جاري را داراست؟
وبگاه خبري «خبرآنلاين» در گفت و گو با حميد ميرمعيني، كارشناس بازار سرمايه، نوشت: شاخص بورس اوراق بهادار تهران ديروز با عبور از مرز 200 هزار واحد ركورد جديدي را در كارنامه كاري خود ثبت كرده است. در حالي كه بازارهاي موازي بورس اوراق بهادار در ركودي سخت و سنگين و نفس‌گير به سر مي‌برند، بورس اوراق بهادار از ابتداي سال جاري تا كنون پيشتازي‌اش را به رخ كشيده است.

رشد 10 درصدي اين بازار از ابتداي سال جاري تا كنون نشان مي دهد وضعيت در حال تغيير است و بازاري كه سال گذشته از ديگر بازارها نظير طلا و سكه و مسكن و خودرو عقب مانده بود، حالا دست به اصلاح قيمت زده است. ميرمعيني، تحليلگر بازار سرمايه معتقد است وضعيت بورس اوراق بهادار نشان مي‌دهد ظرفيت‌هاي اقتصادي ايران در سال جاري مي‌تواند براي عبور از شرايط سخت تحريمي به كار گرفته شود.

وي با تاكيد بر اينكه عقب ماندگي بورس نسبت به ساير بازارها در سال گذشته، اين نشانه را در خود داشت كه رشد واقعي امسال از سر گرفته شود، ادامه داد: هر چند به دليل مشكلات ناشي از تحريم‌ها، اقتصاد ايران با وضعيتي غيرعادي روبروست اما بررسي وضعيت نشان مي‌دهد امكان رشد بورس فراهم است و كالاهايي كه مواد اوليه آنها در داخل توليد مي‌شود و يا بازارهاي داخلي دارند، امسال در وضعيت مناسبي به سر خواهند برد. او به محدوديت‌هاي واردات و ... اشاره كرد و گفت: وقتي ار فرصت تحريم صحبت مي‌كنيم اينجا مي‌توانيم مصاديق را بيابيم، در اين شرايط توليد كنندگان داخلي وضعيت مساعدتري پيدا مي‌كنند.

وي به بانك محور بودن اقتصاد ايران اشاره كرد. گفت: بازار سرمايه توانايي تامين نقدينگي مورد نياز بسياري از شركت‌ها را داراست و در اين شرايط كه تنگناهاي اقتصادي خود را نشان مي‌دهد مي‌تواند با تدوين برنامه‌هايي نسبت به اثرگذاري بيشتر اين بازار اقدام كرد. ما معتقديم رشد اين بازار در همين روزهاي محدود كاري سال جاري نشان مي‌دهد اين پتانسيل و توانايي وجود دارد و بايد آن را مورد توجه قرار داد.

** سقف شكني بورس تهران در كانال 200 هزار واحدي/گام‌هاي شمرده و سنگين بورس براي فتح كانال 250 هزار واحد/ بازدهي 14درصدي بازار سهام در كمتر از دو هفته
پايگاه خبري «تابناك» گزارش داد: امروز بورس تهران در حالي با رشد 5721 واحدي، توانست كانال 200 هزار واحدي را فتح كرده و در آستانه ارتفاع 202 هزار واحدي قرار بگيرد كه نماد بانك تجارت (وتجارت) به تنهايي بيش از 600 واحد در افزايش شاخص كل مؤثر بود و استقبال از نماد بانك تجارت به حدي بود كه برخي سهامداران، اقدام به فروش سهام ديگر براي كسب نقدينگي و خريد اين سهم مي‌كردند.

مهمترين عوامل مؤثر بر رشد بازار سرمايه را مي توان در مواردي همچون كاهش نرخ سود بانكي، افزايش بي رويه بازارهاي رقيب و موازي، افزايش قيمت نفت و ساير كاموديتي ها در چند وقت اخير خلاصه كرد. تبديل سود سپرده هاي بانكي از روز شمار به ماه شمار، افزايش بي رويه قيمت ها در بازارهاي ديگر سرمايه گذاران را به حضور در بورس ترغيب كرده است. به گفته كشتي آراي، حباب قيمت سكه در معاملات ديروز بازار تهران 550 هزار تومان بوده، بازار مسكن نيز رشد 183 درصدي را تجربه كرده و تحليلگران نسبت به وجود حباب قيمتي در بخش مسكن نيز مكررا هشدار مي دهند.

همه اين عوامل منجر شده تا سرمايه گذاران با توجه به اينكه اكثر سهم هاي بورسي در كف قيمت ذاتي خود بوده، بورس را به عنوان گزينه مناسب مورد توجه قرار دهند، حجم نقدينگي وارد شده به بورس تهران در معاملات امروز گواه روزهاي پربازده و پرسودي را براي سهامداران مي دهد.

پيش از اين، محمدرضا قاسمي تحليلگر ارشد كارگزاري مبين سرمايه به روند افزايشي شاخص كل تأكيد كرده و از دورخيز شاخص براي فتح كانال 250 هزار واحدي خبر داده بود. شاخص كل بورس تهران بر اساس تحليل هاي تكنيكالي در موج پنجم قرار گرفته است و با توجه به دوران اصلاح كه چند ماه طول كشيد، انتظار مي رود با قدرت در موج پنجم به پيش برود.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به بيش از 1478.8 ميليارد تومان ناشي شد كه حكايت از ورود نقدينگي به بورس تهران دارد، بخشي از اين نقدينگي به نماد بانك تجارت سرازير شد؛ نمادي كه با 454 ريال كشف قيمت شد و توانست نقش كارآمدي در جذب نقدينگي داشته باشد. حجم معاملات امروز نيز ركود ويژه‌اي را ثبت كرد و بيش از 7 ميليارد و 617 ميليون سهم و اوراق مالي قابل معامله طي 329 هزار و 417 نوبت دادو ستد شد.

** نايب رييس فراكسيون اميد: نبايد با تصميم‌هاي خود حلقه‌هاي ترامپ عليه ايران را تكميل كنيم
پايگاه خبري «عصرايران» در گفت‌وگو با محمدرضا تابش، نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي، نوشت: نايب رئيس فراكسيون اميد در مورد احتمال راي منفي مجمع تشخيص مصلحت نظام به پالرمو بعد از تحريم سپاه توسط آمريكا گفت: نبايد اين موضوعات را به هم ربط داد. ما بايد بر اساس منافع ملي خود عمل كنيم. آمريكايي‌ها براي خوش خدمتي به اسرائيل و نتانياهو چنين تصميمي گرفتند و در روز پاسدار با نگاه خصمانه اين تصميم خود را عملي كردند.

نماينده اردكان در مجلس افزود: من اگر جاي اعضاي مجمع بودم به پالرمو راي مثبت مي‌دادم. چرا كه معتقد هستم ما نبايد در زمين آمريكا بازي كنيم. ما نبايد در ادامه خواست آمريكايي‌ها عمل كنيم. آنها به دنبال ايجاد تنگناي مالي براي كشور ما هستند. ما نبايد خودمان مسير را براي آنها هموار كنيم. عدم تصويب اف.اي.تي. اف مي‌تواند آمريكا را در رسيدن به هدف‌هايش كه همان تحريم‌ ايران است كمك كند.

عضو كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات خاطر نشان كرد: گفت: ما بايد بر اساس منافع ملي عمل كنيم البته مجمع تشخيص مصلحت نظام در اين زمينه صاحب اختيار است. ما نبايد اقدام‌هاي غيرعقلاني ترامپ را تشديد كنيم. ما نبايد با تصميم‌هاي خود حلقه‌هاي ترامپ عليه ايران را تكميل كنيم. بلكه با تصويب اف.اي.تي.اف، تنگناها را رفع كنيم.

** جزئيات حذف چهار صفر از پول ملي
«فرارو» گزارش داد: هيات دولت در حال بررسي طرحي است كه در آن هر 10 هزار ريال فعلي به يك تومان تبديل خواهد شد. ريال همچنان در ادبيات اقتصادي باقي مي‌ماند و هر 100 ريال جديد معادل يك تومان ارزش خواهد داشت. با اين تفسير نسبت تومان و ريال به زودي مثل دلار و سنت خواهد شد

بانك مركزي بالاخره طرح حذف چهار صفر از پول ملي را نهايي كرد و حالا اين طرح در حال بررسي در كميسيون اقتصاد هيات دولت است. بالا رفتن تورم و كاهش ارزش پول ملي مشكلات زيادي در انتقال پول به وجود آورده.

اگر نگاهي به شاخص قيمت‌ها بياندازيم مي‌بينيم در سال 50 شاخص بهاي كالا‌ها و خدمات مصرفي تنها 0.056 بود و حالا در سال 97 به 153.6 رسيده. يعني چيزي حدود دو هزار و 700 برابر. اين در حالي است كه بزرگ‌ترين اسكناس ما با احتساب ايران‌چك 50 هزار توماني، در اين مدت از هزار تومان به 50 هزار تومان رسيده است كه صرفا 50 برابر رشد داشته. همين موضوع در مجموع باعث شده كمتر كسي براي مبادلات بزرگ از اسكناس پول ملي استفاده كند. همه اين‌ها تك به تك دليلي شده تا طرح حذف چهار صفر از پول ملي جدي‌تر از قبل پيگيري شود.

* تومان واحد پول جديد خواهد بود
آنچه تا اينجاي كار در مورد طرح حذف چهار صفر از پولي ملي مي‌دانيم اين است كه واحد پول جديدمان اسم آنچنان متفاوتي نخواهد داشت و تحت عنوان تومان تعريف مي‌شود. طوري كه هر تومان جديد معادل 10 هزار ريال فعلي خواهد بود. البته حذف چهار صفر از پول ملي به اين معني نيست كه كلا ريال را بي‌خيال شويم. هر كشوري در كنار واحد پول اصلي خود، يك واحد پول خرد هم دارد. مثل هر دلار كه معادل 100 سنت است. تومان جديد هم برابر با 100 ريال جديد خواهد بود تا همچنان بتوانيم از ريال به عنوان واحد پول خرد استفاده كنيم.

در فرآيند حذف چهار صفر از پول ملي، چگونگي انجام عمليات حسابداري، مالي، مالياتي، محاسباتي، آماري، تهيه و تنظيم صورت‌هاي مالي، داده‌هاي تاريخي، ثبت اطلاعات، اصلاح دفاتر و حساب‌ها و گرد كردن اعداد بر اساس يك آئين‌نامه تعيين مي‌شود كه تا شش ماه بعد از تصويب قانون توسط وزارت امور اقتصادي و دارايي و بانك مركزي تهيه و تدوين خواهد شود.

* حذف چهار صفر از پول ملي چقدر زمان مي‌برد؟
مشكل بزرگ تغيير واحد پول، جمع‌آوري حجم انبوه اسكناس‌هاي قديمي از بازار و تزريق اسكناس‌هاي تازه چاپ شده با واحد پول جديد در بازار است. بانك مركزي تخمين مي‌زند كه دوره گذار از ريال به تومان تقريبا 24 ماه طول بكشد و در اين مدت زمان اسكناس‌ها و سكه‌هاي قديمي جمع‌آوري و جايگزين مي‌شود.

** جنگ ريلي ايران و اسرائيل در منطقه/ آمريكا و چين چه مي‌خواهند؟
تابناك گزارش داد: در سال 2013 از سوي «شي جي پينگ» رهبر چين، پروژه اي مدرن و عظيم در رابطه با احداث جاده ابريشم جديدي تحت عنوان «يك كمربند، يك جاده» معرفي شد كه هدف آن سرمايه گذاري عظيم كه در دل خود سرمايه گذاري هاي بزرگ متعددي را دارد مي تواند به عنوان يك جهش اقتصادي در راستاي ارتباط زميني و دريايي چين با غرب ارزيابي شود.

پروژه جاده مدرن ابريشم از طريق دو خط اجرا مي شود؛ خط اول چين، آسياي ميانه، روسيه و اروپا را به نام «كمربند اقتصادي جاده ابريشم» به هم متصل خواهد كرد. خط دوم نيز با نام «جاده ابريشم دريايي» چين را به اقيانوس هند و سپس درياي مديترانه پيوند خواهد داد؛ اين همان چيزي است كه اسرائيلي ها در حال تكاپو براي آن هستند و به دنبال جا دادن بندر حيفا و خط ريلي آن در اين پروژه كلان چيني ها هستند؛ مسأله اي كه مي تواند منافع بي نظيري براي تل آويو داشته باشد.

* رقابت ايران و اسرائيل: يك پروژه و دو خط راه آهن
اسرائيلي ها بندر حيفا و خط راه آهن حيفا ـ خليج فارس را در مقابل خط راه آهن ايران، عراق و سوريه تعريف كرده اند. خطوط راه آهني كه سواي اين سه كشور قرار است مسير چيني ها براي اتصال به مديترانه باشد.

* خط راه آهن حيفا ـ تل آويو
سال گذشته بود كه در راستاي روند عادي سازي روابط اعراب و اسرائيل، «اسرائيل كاتز» وزير اطلاعات و حمل و نقل اسرائيل در مصاحبه خود با نشريه «ايلاف» عربستان از طرح مشترك عربستان، اسرائيل و امارات براي ساخت و توسعه خط آهن مشترك در جهت توسعه روابط تجاري منطقه اي و فرامنطقه اي مثلث تل آويو – رياض – ابوظبي خبر داد. اين خط آهن از حيفا آغاز مي شود و به بيسان و از بيسان به پل شيخ حسين گذرگاه زميني ميان اردن و سرزمين هاي اشغالي مي رسد و پس از آن اردن بايد اين خط آهن را از اربد و المفرق ادامه داده تا به مرزهاي عربستان برسد. با اتصال اين خط به شبكه ريلي عربستان، ديگر كشورهاي عربي از جمله امارات و بحرين نيز به اين محور وصل خواهند شد. اسرائيل مي خواهد از اين طريق نشان دهد كه خطوط راه آهن از حيفا تا حاشيه خليج فارس به عنوان راه آسانتري براي حمل و نقل و انتقال كالا از اروپا به خاورميانه قابل استفاده خواهد بود. در واقع، اين خط ريلي مي تواند خليج فارس را به مديترانه و اروپا وصل كند.

* خط راه آهن ايران-عراق- سوريه
در مقابل بايد به خط ريلي ايران ـ عراق ـ سوريه اشاره كرد كه مي تواند ايران را به مديترانه وصل كند و بهترين مسير ممكن براي چيني ها براي وصل شدن به مديترانه باشد و به همين جهت، يك چالش اساسي براي اسرائيل است. در همين راستا، منبعي در وزارت حمل‌ونقل سوريه اعلام كرد كه همكاري‌ها ميان شركت‌هاي راه‌ آهن ايران، عراق و سوريه همچنان ادامه دارد و انتظار مي‌رود راه‌ آهن سراسري ميان اين سه كشور تا چين امتداد داشته باشد.

لذا به نظر مي رسد، رقابتي در منطقه براي مشاركت در پروژه «يك كمربند- يك جاده» چيني ها شكل گرفته كه آمريكايي ها را به شدت نگران كنند؛ نگراني كه در هشدار اخير ترامپ به نتانياهو خود را نشان داده است. بدون ترديد، لغو مشاركت چيني ها در ساخت بندر حيفا و اجابت خواسته ترامپ از نتانياهو مي تواند در بلندمدت در راستاي منافع ايران ارزيابي شود. با اين حال، دور از انتظار نخواهد بود كه آمريكايي ها اقداماتي براي اخلال در پروژه راه آهن ايران، عراق و سوريه انجام دهند.

** افزايش حقوق كاركنان بر اساس مصوبه مجلس نباشد، ديوان محاسبات ورود مي‌كند
وبسايت خبري «تابناك» در گفت وگو با غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي، عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس، نوشت: با نزديك شدن به روز‌هاي پاياني از نخستين ماه سال، بار ديگر موضوع افزايش حقوق كارمندان دولت به صدر اخبار بازگشته است. در روز‌هاي گذشته، رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور، درباره افزايش حقوق كاركنان دولت، توضيحاتي به خبرنگاران داد و گفت: به علت اختلاف نظر مجلس و دولت در افزايش حقوق 20 درصدي و يا 400 هزار توماني كاركنان، اين مصوبه با كُندي در حال انجام است.

غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي در اين خصوص اظهار داشت: طبق قانون بودجه سال 98، افزايش حقوق كارمندان دولت بايد دست كم 400 هزار تومان باشد و علاوه بر اين، دولت مي‌تواند تا 10 درصد افزايش حقوق‌ها را اعمال كند. اينكه يك قانوني درست است يا نادرست و بايد كار كارشناسي روي آن انجام شود، بحث جدايي است كه من خودم در اين باره بحث‌هاي مفصلي دارم كه اكنون از حوصله بحث خارج است؛ اما به هر حال، آنچه قانون شده و به تصويب مجلس رسيده، لازم الاجراست.

وي يادآور شد: سال گذشته، قانون بودجه سال 98 تصويب و در آن ميزان افزايش حقوق كاركنان دولت تعيين شد و از 01. 01. 98 قابل اجراست و كسي حق ندارد از آن سرپيچي كند. اساسا ديوان محاسبات كشور براي همين موضوع ساخته شده تا قانون اجرايي شود؛ بنابراين، اگر دولت نخواهد قانون را اجرا كند، سر و كارش با ديوان محاسبات خواهد بود و ديوان نيز قطعا به موضوع ورود خواهد كرد.

عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي در ادامه افزود: در پاسخ به اين كه احتمالا دولت بخواهد دو ماه اين قانون را ناديده و فقط 20 درصد افزايش را اعمال كند نيز بايد گفت، دولت چنين حقي ندارد و بايد از اول فروردين قانون بودجه سال 98 به اجرا درآيد. در اوضاع كنوني، كسي نمي‌تواند از قانون عدول كند، مگر اينكه دولت لايحه جديد بياورد تا در مجلس بررسي شود.

** موج شايعه پشت سر آقاي كلينزمن!
سايت خبري فرارو با بيان اينكه «در حاليكه فدراسيون فوتبال روزه سكوت گرفته رسانه‌ها از انتخاب جانشين كي‌روش خبر دادند»، نوشت: دو روز است كه در فضاي رسانه‌اي كشور زمزمه‌هايي درباره احتمال حضور يورگن كلينزمن در تيم ملي فوتبال كشورمان پيچيده است. البته اين زمزمه‌ها بيشتر به شايعه شباهت دارد. فدراسيون فوتبال سكوت كرده است و رسانه‌ها هر روز خبري منتشر مي‌كنند كه معلوم نيست چقدر صحت دارد.

از زمان جدايي كارلوس كي روش از تيم ملي فوتبال كشورمان، نام‌هاي مختلفي براي نشستن بر كرسي سرمربي گيري تيم ملي مطرح شده است. نام‌هايي كه برخي از آن‌ها همچون زين الدين زيدان و ژوزه مورينيو به خواب و خيال مي‌ماندند و برخي ديگر همچون لوران بلان و هروه رنار با واقعيت همخواني بيشتري داشتند.

حالا در حالي كه شايعات وسيعي درباره احتمال پيوستن برانكو ايوانكويچ به تيم ملي مطرح شده بود ناگهان رسانه‌ها نام تازه‌اي را به ميان آوردند. نامي آشنا و محبوب براي ايراني ها، اما دور از انتظار. برخي منابع خبري مدعي اند كه يورگن كلينزمن با فدراسيون فوتبال ايران به توافق هم رسيده است. البته اين ادعايي بيش نيست و فدراسيون فوتبال در اين باره سكوت كرده است.

نام كلينزمن دقيقا در روزي كه كي روش از تيم ملي فوتبال جدا شد از سوي مازيار ناظمي سخنگوي وزارت ورزش براي اولين بار مطرح گرديد؛ كه البته از همان ابتدا اظهار نظر ناظمي مورد اعتنا قرار نگرفت و ناظران و كارشناسان فوتبال معتقد بودند كه كلينزمن آمريكا را رها نمي‌كند كه به ايران بيايد.

با اين وجود و پس از هفته‌ها گمانه زني درباره مربي احتمالي تيم ملي دو روز پيش يكي از فعالان بازار نقل و انتقالات در صفحه شخصي خود در فضاي مجازي از يورگن كلينزمن به عنوان سرمربي بعدي تيم ملي ايران ياد كرد. امير سلطاني مشاور اقتصادي باشگاه استوك سيتي انگليس كه گويا از طريق منابعي موثق از اين خبر آگاه شده است، در صفحه اش نوشت: «كمي قديمي، اما هنوز طلا... به ايران خوش آمدي مربي.»

** تحريم‌ها كلينزمن را نيامده فراري داد!
وبگاه خبري «خبرآنلاين» در اين گزارش آورده است: يورگن كلينزمن براي ايراني‌ها خاطرات خوبي را رقم زده است. او در زلزله رودبار با هم‌وطنانمان هم‌دردي كرد اما پس از گلي كه به تيم ملي زد، بخشي از محبوبيتش را از دست داد. اگرچه كلينزمن بعدها گفت رويايش در گلزني باعث شده بود تا آن قدر از گل زدن به ايران خوشحالي كند و هيچ دليل غيرفوتبالي‌اي در شادي او نبوده است. با اين حال سرمربي آلماني فعلا به ايران نمي‌آيد و شانسي براي حضور او براي هدايت تيم ملي ايران وجود ندارد.

صفحه رسمي اينستاگرام او چند ساعت طوفاني را گذراند. ايراني هاي زيادي او به آمدن او به ايران واكنش نشان دادند اما اين به معناي پاسخ مثبت او به تيم ملي ايران نيست. تحريم‌هاي بين المللي، شرايط حضور كلينزمن در ايران را پيچيده‌تر مي‌كند. او شهروند قانوني ايالات متحده است و حتي اگر اين عنوان براي او دردسرساز نباشد، قطعا مسير دشواري براي دريافت پول‌هايش از ايران خواهد داشت. دريافت حقوق از ايراني ها تنها دغدغه مرد آلماني نيست و محدوديت هاي مالي براي حساب هاي او، درس بزرگي است كه كلينزمن از حضور كي‌روش در ايران گرفت. مسئله‌اي كه مهدي تاج هم اخيرا به آن اشاره كرده است. فدراسيون هنوز نمي تواند پول‌هاي كارلوس كي‌روش را پرداخت كند. بنابراين رابط او با فدراسيون فوتبال ايران تاييد كرده است كه كلينزمن از ترس تحريم‌هايي كه مي‌تواند حتي زندگي شخصي او را تحت تاثير قرار دهد، از عقد قرارداد با ايران امتناع كرده است.

** جنجال محمد دايي عليه «برانكو» براي هيچ!
پارسينه در اين گزارش آورده است: محمد دايي دستيار و برادر علي دايي بعد از شكست سايپا مقابل پرسپوليس در هفته بيست و پنجم به انتقاد از هواداراني پرداخت كه طبق گفته او به برادرش فحاشي كردند و البته انتقادي از برانكو كرد و در واقع خواست چهار جام قهرماني اين مربي كروات با پرسپوليس را زير سوال ببرد: «يك الف. بچه هم مي‌توانست با 100 ميليارد هزينه، اين تيم را قهرمان كند».

همين اظهارنظر ناپخته و عجيب باعث شد تا در فضاي مجازي هجمه‌اي عليه محمد دايي شكل بگيرد. امروز باشگاه پرسپوليس پاسخ ادعا‌هاي ديروز محمد دايي را داد و خواهان ورود كميته اخلاق به ادعا‌ها و توهين‌هاي او شد. پندار خمارلو همچنين طعنه‌هايي هم به شيوه مربيگري علي دايي زده بود و اعلام كرده بود كه برانكو در تمرينات پرسپوليس روزنامه نمي‌خواند، با لباس شخصي به تمرينات نمي‌آيد و با دوستانش گپ و گفت: ندارد!

حالا محمد دايي پاسخ خمارلو را به شكل عجيب تري داده است و نه تنها اشتباهاتش در مصاحبه قبلي را برطرف نكرد بلكه با اين پاسخ سعي كرد همچنان عليه تيمي موضع بگيرد كه خودش چند سال پيش در آن مربيگري كرده است البته با كمك علي دايي». محمد دايي در تازه‌ترين اظهارنظر خود گفت: «علي دايي با همان كت و شلوار در تمرين توانست نفت را قهرمان ايران كند، پرسپوليس را نايب قهرمان ايران و آسيايي كرد. با همين كت و شلوار سايپا را به آسيا رساند و در هر تيمي بوده بهترين نتايج را گرفته است. او هر فصل چندين بازيكن جوان به فوتبال ايران معرفي كرد. آيندگان قضاوت خواهند كرد كه چه كسي به فوتبال ايران خدمت كرد آن‌هايي كه بازيكنان جوان را كشف و پرورش دادند يا آن‌هايي كه فقط به قهرماني‌ها مي‌نازند.»

نكته عجيب در اظهارنظر محمد دايي اين است كه دقيقا همان فصلي كه علي دايي سرمربي پرسپوليس بود، محمد رويانيان يكي از گران‌ترين تيم‌هاي تاريخ ليگ برتر را براي علي دايي بست و با حضور بازيكناني، چون محمدرضا خلعتبري، پيام صادقيان، محسن مسلمان و ... اين تيم از پرمهره‌ترين تيم‌هاي ليگ برتر بود، اما دايي نتوانست پرسپوليس را به مقام قهرماني برساند و با نايب قهرماني در ليگ برتر كار را به پايان رساند.

** قانون مديريت خدمات كشوري مهم اما بي‌اهميت
جامعه خبري تحليلي «الف» در اين گزارش آورده است: قانون مديريت خدمات كشوري يكي از قوانين بسيار مهم در حوزه حكمراني و تنظيم گري حاكميت مي باشد. متأسفانه در طول مدت اجراي آزمايشي و هم اكنون كه بحث دائمي شدن آن مطرح است برخورد مسئولانه و كارشناسانه اي براي حل نياز­هاي كشور در مواجهه با آن صورت نگرفته است.

در آخرين روزهاي اسفند ماه سال 97 خبر تصويب كليات لايحه اصلاح و دائمي شدن قانون مديريت خدمات كشوري منتشر شد.احمد اميرآبادي فراهاني نماينده مردم قم و عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي در مورد اين مصوبه اظهار داشت: ((در مصوبه امروز مجلس درباره دائمي شدن قانون خدمات كشوري اشتباهي برداشت شد و برخي فكر مي‌كنند لايحه دولت دائمي شده است در حقيقت آن قانون آزمايشي كه در سال 86 تصويب شده بود و 11 سال در حالت آزمايشي اجرا مي‌شد دائمي شد. يعني لايحه‌اي كه دولت ارائه كرده بود تصويب نشد بلكه لايحه دولت قرار است بعد از عيد بررسي و مواد آن در كميسيون مشترك بحث شود.))

* اجراي آزمايشي بدون دستاورد
فلسفه اجراي آزمايشي يك قانون بررسي مشكلات و نواقص يك قانون براي اصلاح آن و جمع‌بندي نهايي براي دائمي شدن مي باشد. اما بررسي مصوبات و اصلاحات بعدي اين قانون با محوريت فصل 10 اين قانون يعني بخش حقوق و مزايا نشان مي دهد توجه خاصي به مرتفع كردن مشكلات اساسي اين قانون در اين يازده سال نشده است، اكثر مصوبات و تغييرات حول اين قانون در راستاي گرفتن امتيازات بيشتر و همچنين مستثني شدن از اين قانون براي داشتن آزادي عمل بيشتر ‌مي باشد. اين رويكرد نه تنها باعث بهبود قانون مديريت خدمات كشوري نشده است بلكه مشكلات آن را به عنوان يك قانون مبنايي و جامع براي كل نهادهاي حاكميتي، بيشتر كرده است.

مجلس نيز در اين زمينه كوتاهي كرده­است و پس از اتمام اولين مهلت اجراي آزمايشي اين قانون كه به مدت پنج سال بوده است به جاي بررسي تخصصي مشكلات اين قانون و رفع آنها مهلت اجراي آزمايشي آن را براي يك سال ديگر تا 08/07/1392تمديد مي‌كند. پس از اتمام مهلت تمديدي، دوباره اين قانون تا پايان سال93 تمديد مي شود. داستان تمديد سالانه مهلت اجراي آزمايشي اين قانون تا سال 95 ادامه پيدا مي­كند! سپس بعد از يك سال بي قانوني دولت لايحه اصلاح و دائمي شدن قانون مديريت خدمات كشوري را در 27/10/1396 تقديم مجلس مي­كند. كه نهايتا در 26 اسفند 97 كليات اين لايحه تصويب مي شود ولي هنوز پرونده آن باز است.

دو پارامتر اصلي براي قوانين كلاني مانند قانون مديريت خدمات كشوري جامع بودن و مانع بودن اين گونه قوانين است. يكي از مهمترين مشكلات قانون مديريت خدمات كشوري با تمركز بر روي فصل دهم اين قانون يعني بخش حقوق و مزايا عدم يكپارچگي و فصل الخطاب نبودن اين قانون است. به اين معنا كه همان‌طور كه در طول مدت اجراي آزمايشي اين قانون مشاهده شد بسياري از مواد اين قانون به راحتي با استفاده از ديگر قوانين يا ايجاد يك مصوبه جديد وجاهت خود را از دست مي دهد و آزادي عمل براي دستگاه ها، براي عمل كردن خارج از چهارچوب اين قانون ايجاد مي‌شود.

راه حل اين مشكل، لغو تمام قوانين ديگري است كه در موضوعات قانون مديريت خدمات كشوري اظهارنظر كرده‌اند و در صورت نياز به آنها اين قوانين بايد لغو و در قالب موادي به قانون مديريت خدمات كشوري اضافه شوند تا اين قانون به جامعيت برسد.

** عروسي‌هايي عجيب در تهران كه 500 ميليون تومان خرج بر مي‌دارد
وبسايت خبري «مشرق» در اين گزارش نوشت: امروز اما برگزار مراسم در بهترين تالارها و هزينه هاي چند ده ميليون توماني مايه فخر و لوكس بودن عده اي شده است. كار تا به آنجا پيش رفته كه برخي مديران تالارها تاكيد مي كنند كه اينجا جاي هركسي نيست. آقازاده ها و پولدارترين افراد شهر مشتري آن هستند و ميليارد برايشان پول خرد است. لاكچري مهمترين كلمه اي است كه از زبان مسولان لوكس ترين تالارهاي تهران نمي افتد. همه چيز بايد لاكچري برگزار شود. لاكچري ترين غذاها، لاكچري ترين گل آرايي، لاكچري ترين سفره عقد. البته همه اينها به بهاي لاكچري ترين هزينه ها فراهم مي شود.

تالار «د» يكي از لاكچري‌ترين و زيباترين تالارهاي تهران هست. تالار داراي دوطبقه مجزا هركدام به مساحت 1000 متر و ظرفيت پاركينگ اختصاصي 250 اتومبيل هم‌زمان هست. اين تالار با استفاده از فضايي با آرامش و لوكس، گل‌آرايي، لوستر آرايي، شمع آرايي‌هايي مدرن، فضايي دل‌نشين ايجاد كرده است. كليه سالن‌هاي تالار داراي سقف‌هاي بلند و باشكوه هستند كه با طراحي زيبا و چشم‌نواز خود مهماني را باشكوه تر و مجلل تر مي‌سازد. فضاهاي داخلي و دكوراسيون داخلي اين تالار با الهام از هنر پيشين و اصيل ايراني طراحي‌شده است. كليه‌ي ديوارهاي اصلي سالن، سقف‌ها، ستون‌ها با گچ‌بري‌هايي خاص و زيبا توسط هنرمندان ايراني مزين شده است. درب‌هاي ورودي سالن‌هاي اصلي به سبك درب‌هاي كاخ و عمارت‌هاي مجلل پيشين ايراني از چوب هست. اتاق عقد به ظرفيت 100 صندلي در يكي از سالن ها تعبيه‌شده است كه مراسم عقد در اين اتاق با ديزاين و تم موردنظر ميزبان طراحي مي‌گردد.

اينها توضيحاتي براي عروس و دامادي است كه قرار است تا چند روز آينده مراسم عروسيشان را در تالار مذكور برگزار كنند. يكي از لوكس ترين تالارها در تهران كه در در محدوده‌ شمال غرب تهران واقع شده است. قيمت ها از نفري 165 هزار تومان شروع مي شود. غذاها از باقالي پلو با گوشت و خوراك زبان شروع مي شود تا بيف استراگانف و جوجه كباب زعفراني. منوها با هم متفاوت است. يك منو فسنجان بيشتر دارد و يك منو ديگر انواع پيش غذا. براي هر منوي بيشتر بايد 50 هزار تومان براي هر نفر بيشتر پرداخت كنيد. اما منوي ويژه هم وجود دارد كه براي هر نفر 315 هزار تومان آب مي خورد. بوقلمون درسته، ماهي درسته، خورشت كاري، مرغ شكم پر، ميگو و انواع ته چين ويژگي منو ويژه است. براي پيش غذا هم انواع سوشي، سالمون دودي و كوفته چيني سرو مي شود. شمع آرايي، گل آرايي و نورپردازي همراه بخار نيز تشريفات ويژه است.

البته با پرداخت مبلغ بيشتر مي توانيد هر غذايي كه دلتان مي خواهد را به منوي ويژه اضافه كنيد. كافيست تا پول آن را پرداخت كنيد، همه چيز آماده است. اگر 500 نفر مهمان باشيد، با مخلفات و اطراف، حدود 250 ميليون تومان پول يك عروسي بايد بدهيد به همين راحتي!

** كبيري:دولت زير بار اجراي افزايش حقوق ها نمي رود/ تورم افسار گسيخته اي شاهديم كه فشار آن بر اقشار كم درآمد است
وبسايت خبري «شفقنا» در گفت و گو با سيد تقي كبيري، عضو هيات رئيسه كميسيون اقتصادي مجلس، نوشت: اين نماينده مجلس در رابطه با نوسان قيمت كالاهاي اساسي در بازار اظهار كرد: نوسان قيمت‌ها از سال گذشته آغاز شد كه دلايل متعددي در آن اثرگذار بود. ما بحث تحريم هاي خارجي را داشتيم و متاسفانه سوء مديريت هاي داخلي هم در اين نوسان تاثيرگذار بود.

او با بيان اينكه لايحه دولت در تامين كالاهاي اساسي تداوم نداشت، گفت: در پاييز سال گذشته مجلس طرحي را تحت عنوان تامين كالاهاي اساسي مردم ارايه كرد تا بخشي از مشكلات معيشتي مردم برطرف شود؛ زيرا فشاري كه بر بخش كم درآمد جامعه وارد مي شود بيش از ديگر گروه‌ها است. در همان زمان هم دولت لايحه‌اي را در خصوص تامين كالاهاي اساسي ارايه كرد كه متاسفانه اجراي آن تداوم پيدا نكرد. لذا ما در سال 98 نياز داريم تا بخشي از اين فشارهاي اقتصادي را جبران كنيم و مصوبه مجلس در اين خصوص افزايش 400 هزار توماني حقوق براي كاركنان و بازنشستگان بود كه متاسفانه دولت خيلي زيربار اجراي آن نمي‌رود.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس تصريح كرد: دولت موظف است به مصوبه مجلس تن دهد و در اولين ماه، آن را اجرايي كند. گرچه در آغاز سال مشكلاتي مانند سيل را داشتيم اما دليل نمي‌شود كه در اجراي برنامه ريزي‌هاي قبلي در خصوص ترميم درآمدهاي قشر آسيب پذير كوتاهي كنيم و تامين كالاهاي اساسي بايد به شكل مستمر ارايه شود.

عضو مجمع نمايندگان استان آذربايجان غربي با انتقاد از سوء مديريت در منابع كشور بيان كرد: ما در تامين منابع ارزي مشكل داريم اما مشكل به حدي نيست كه نتوان كشور را مديريت كرد. وقتي در دولت به صراحت اعلام مي شود كه از ميزان 40 ميليارد دلار صادرات غير نفتي فقط 8 ميليارد دلار برگشت داده شده است يعني سوء مديريت اتفاق افتاده است. در حقيقت آثار همين عدم برگشت 32 ميليارد دلار، در بخش تورم خود را نشان مي‌دهد و مشكل ديگر در بخش مديريت نقدينگي جامعه است كه متاسفانه به دلايل عدم برنامه ريزي دقيق و سياستگذاري غلط، نقدينگي‌ها به سمتي مي رود كه زمينه‌ي تورم در حوزه هايي مثل مسكن، ارز ، طلا و … را بوجود مي‌آيد.

نماينده مردم خوي در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: اگر براي تامين كالاهاي اساسي، ارز 4200 توماني مطرح شده است پس بايستي كالاي اساسي با همان مبلغ به دست مردم برسد؛ ولي به نظر مي رسد كه متاسفانه اين ارز 4200 توماني اخذ مي شود ولي آنچه به دست مردم مي‌رسد با ارز آزاد يا حداقل ارز نيمايي است.

** مهندسي نظام مهندسي؟! سرنوشت نامعلوم يك سوم از پرسنل
پايگاه اطلاع رساني و خبري «جماران» در اين گزارش آورده است: اخراج قريب به صدنفر از كارمندان سازمان نظام مهندسي تهران باعث شد تا برخي اعضاي هيأت مديره اين سازمان نسبت به آن واكنش نشان دهند. حمزه شكيب يكي از اين اعضاست كه در نامه اي از رئيس سازمان نظام مهندسي تهران خواسته است تا مشخصات پرسنل اخراجي، كارمندان استخدام شده در دوره هشتم، ليست جابه‌جايي‌ها و همچنين افراد شاغل داراي رابطه فاميلي با خود را در اختيار او قرار دهد. همچنين احمد خرم رئيس سابق اين سازمان و عضو فعلي هيأت مديره نيز در نامه‌اي از آنچه انحراف بزرگ در مسير حركت سازمان نظام مهندسي ساختمان خوانده، ابراز نگراني كرده و نوشته است: تعداد نفراتي كه در دوره مديريتي هفتم جابه‌جا شدند مجموعاً 6 نفر بودند كه 2 نفر ايشان به علت تخلفات بازداشت شدند، سوال اينجاست كه اگر اين تغييرات به تعبير «رئيس فعلي سازمان» ديكتاتوري تلقي مي‌شود، اخراج بيش از يكصدنفر از جوانان مهندس و كارمندان با سابقه دفتر مركزي سازمان نظام مهندسي تهران را چه بايد بناميم؟!

در همين رابطه، خبرنگار جماران به سراغ نائب رئيس سازمان نظام مهندسي تهران رفته و دليل چنين اقدامي را جويا شده است. سيدعليرضا ميرجعفري با تكذيب خبر اخراج اين تعداد كارمند از سازمان نظام مهندسي تهران گفت: هنوز هيچ اتفاقي نيفتاده است. طبق قرارداد سالانه، قرارداد عده اي تمديد و با برخي ديگر نيز قطع همكاري اتفاق مي افتد. فعلاً وضعيت تعدادي در دست بررسي است و اين موضوع توسط هيأت مديره در اختيار رياست سازمان گذاشته شده كه عزل و نصب كاركنان را با نظر خود انجام دهد و حتي هيأت رئيسه نيز نمي تواند در اين زمينه ورود كند.

نائب رئيس سازمان نظام مهندسي تهران با بيان اينكه در جلسه هيأت مديره اخير به هيچ عنوان درباره كارمندان اخراجي اين سازمان حرفي زده نشده، گفت: سازمان 372 كارمند دارد كه 140 نفر آن مهندس بوده و مابقي رشته هاي غير از مهندسي هستند. لازم است كه بازهم تكرار كنم كه 100 نفر تعديل شده طبق صحبتي كه خود رئيس داشته به معناي اخراجي نبوده و وضعيت آنها در دست بررسي است.

وي با اشاره به نامه هاي حمزه شكيب و احمد خرم گفت: هر دو نامه توسط رياست سازمان مطالعه شده و ايشان در حال بررسي و تجديدنظر است. اين مطلب نيز مطرح شده كه قراردادهاي كاركنان را از موعد شب عيد به دو سه ماه پس از آن منتقل شوند تا براي كاركنان موجب نگراني نباشد. ممكن است كساني تقاضامند ورود به سازمان باشند يا اعضاي هيأت مديره، افرادي را جهت همكاري مدنظر داشته باشند ولي تا اين لحظه افراد جديدي براي استخدام در سازمان مطرح نشدند.

اما حمزه شكيب در گفت و گو با خبرنگار جماران درباره وضعيت به وجود آمده در سازمان نظام مهندسي تهران گفت: با آنكه در جلسه هيأت مديره قبل، موضوع اخراج كاركنان سازمان مطرح نشده اما در دو جلسه قبل به اين موضوع پرداخته شد. سازمان نظام مهندسي استان تهران هيأت مديره اي 25 نفره دارد كه قاعدتاً آنها بايد سازمان را اداره كنند. متاسفانه اتفاقي كه افتاده اين است كه من به عنوان عضو هيأت مديره از اينكه با يك سوم از پرسنل سازمان قطع همكاري صورت گرفته، اطلاعي نداشتم.

سعيد سعيديان نيز در گفت و گو با خبرنگار جماران در اين باره گفت: با توجه به فشارهايي كه هيأت مديره آورده و صحبتي كه برخي دوستان در هيأت رئيسه داشتند، از رييس خواسته شده تا نسبت به اين مسأله تجديدنظر كند و احتمالاً بيش از 70 نفر تعديل شدگان به كار خود بازگردند. البته تلاش ما اين است كه همه افراد و در صورت مخالفت اكثر آنها به كار خود بازگردند. اين رويه اشتباهي است كه هر رييسي كه روي كار مي‌آيد نفراتي را كنار گذاشته و افراد نزديك به خود را روي كار آورده است.

همچنين مهيار فرنيا در گفت و گو با خبرنگار جماران گفت: عزل و نصب پرسنل و كارمندان از وظايف هيأت مديره سازمان نظام مهندسي است از آنجا كه من در دوره قبل نيز عضو هيأت مديره بودم، در آن دوره عزل و نصب پرسنل سازمان را به رياست آن تفويض كرده بوديم. اما در ابتداي دوره هشتم وزارت راه نامه اي زد كه تفويض اختياراتي كه از قبل صورت گرفته ديگر به دوره جديد بسط داده نشود و بايد مجدداً در دوره جديد انجام شود.

** محمدتقي فاضل ميبدي: اصلاح‌طلبان با حمايت از روحاني ضرر نكردند/ تنها راه موفقيت اصلاح‌طلبان صندوق‌هاي رأي است/ هركسي كه ادعاي اصلاح‌طلبي كرد، اصلاح‌طلب نيست
پايگاه خبري تحليلي «نامه نيوز» در گفت و گو با محمدتقي فاضل ميبدي، فعال سياسي نوشت: واكنش‌ها به يادداشت اخير سعيد حجاريان همچنان ادامه دارد و موافقان و مخالفان ايده مشاركت مشروط در انتخابات همچنان به ارائه ديدگاه‌هاي خود مي‌پردازند. چنانكه روز گذشته علي‌شكوري‌راد، دبير كل حزب اتحاد ملت تحريم انتخابات را به‌طور كلي رد نكرد اما گفت كه تا اين‌لحظه سياست حزب اتحاد مبني بر شركت در انتخابات است و اسماعيل گرامي‌مقدم، از اعضاي هسته مركزي حزب اعتماد ملي به شدت با ايده حجاريان مخالفت كرد و تحريم انتخابات را ديدگاهي كهنه و ورشكسته دانست. گرچه عموم نيروهاي اصلاح‌طلب بر تحريم انتخابات اتفاق نظر ندارند اما به‌نظر مي‌رسد كه همان‌ها نيز مهم‌ترين انتقاد خود به سيستم انتخاباتي كشور را ردصلاحيت نيروهايشان مي‌دانند؛ موضوعي كه سعيد حجاريان و هم‌فكران او را بر آن داشته است كه بگويند اگر شروط اوليه محقق نشود عطاي انتخابات را به لقايش مي‌بخشيم.

محمدتقي فاضل ميبدي، فعال سياسي اصلاح‌طلب باور دارد كه سخن‌گفتن از تحريم انتخابات به‌ضرر ملت ايران است زيرا فضاي نااميد‌كننده‌اي را ايجاد مي‌كند. او درباره موضوع شركت مشروط در انتخابات به «نامه‌نيوز» گفت: «تحريم انتخابات تحت هر شرايطي كار درستي نيست زيرا مردم را نااميد مي‌كند؛ علاوه بر اين، اظهار سخناني كه باعث ردصلاحيت شود نيز صحيح نيست زيرا ما نسبت به ردصلاحيت‌هاي گسترده آگاهيم و بايد حواسمان جمع باشد كه فضا را طوري نكينم كه با بهانه‌هاي مختلف ردصلاحيت شويم. با در نظر داشتن اين موضوعات بايد تمام تلاشمان را به كار بگيريم تا مردم با علم و يقين كافي پاي صندوق‌هاي رأي بيايند كه لازمه تحقق چنين امري، شناسايي تمام مشكلات موجود و ارائه برنامه‌ها و راهبردهاي دقيق به مردم است. ضرورت دارد كه اصلاح‌طلبان از همين امروز تلاش انتخاباتي خود را آغاز كنند و تلاش انتخاباتي محدود به ارائه ليست نامزدها و دادن شعار نشود. بازهم تأكيد مي‌كنم كه تنها راه موفقيت اصلاح‌طلبان صندوق‌هاي رأي است. وقتي به چندسال اخير نيز نگاه مي‌كنيم، درمي‌يابيم كه اصلاح‌طلبان در پي حمايت خود از آقاي روحاني ضرر نكردند».

فاضل ميبدي در پاسخ به اين پرسش كه اصلاح‌طلبان در صورت ردصلاحيت نيروهايشان آيا با دست خالي در انتخابات شركت نخواهند كرد، اظهار كرد: «در عالم سياست برد و باخت‌ها نسبي است. اين امكان وجود دارد كه اصلاح‌طلبان نتوانند با تمام ظرفيت‌هاي خود وارد انتخابات شوند؛ در اين صورت نيز بايد در انتخابات شركت كنند تا شرايط از وضع موجود بدتر نشود. ترديد نكنيد در غياب اصلاح‌طلبان رويكردها تغيير نمي‌كند بلكه نيروهاي تندرو روي كار مي‌آيند. فرض كنيم كه جمع‌بندي اصلاح‌طلبان اين باشد كه آقاي خاتمي به عنوان نامزد واحد اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست‌جمهوري شركت كند و آقاي خاتمي هم شركت مي‌كند و ردصلاحيت مي‌شود؛ آيا بايد در اين صورت اصلاح‌طلبان بگويند كه چون از تمام ظرفيتمان استفاده نكرديم ديگر نبايد نامزدي در انتخابات داشته باشيم؟ چنين ديدگاهي صحيح نيست. البته قبول دارم كه نبايد هركسي كه ادعاي اصلاح‌طلبي كرد را اصلاح‌طلب بدانيم و روي آن سرمايه‌گذاري سياسي كنيم؛ بلكه بايد با برنامه‌هاي مشخص، نيروهاي كارآمد كه احتمال رد صلاحيتشان كم است را به مردم معرفي كنيم تا بتوانند خدمت كنند».

** مهدي چمران: آيا جمنا به پايان عمر خود رسيده است؟
پايگاه خبري تحليلي «نامه نيوز» در با گفت و گو مهدي چمران، نوشت: اين فعال سياسي درباره زمان برگزاري مجمع عمومي جمنا با هدف انتخاب اعضاي شوراي مركزي جديد گفت: فروردين ماه را كه پشت سر گذاشتيم اما زمان خاصي را تاكنون مشخص نكرديم. ماه رمضان هم نزديك است و برگزاري مجمع در ماه مبارك سخت خواهد بود و بعيد به نظر مي رسد.

وي درباره احتمال برگزاري مجمع عمومي جمنا در فصل تابستان افزود: نظرمان اين بود كه مجمع عمومي را هرچه زودتر تشكيل دهيم اما تعداد زيادي از استان ها درگير مسئله سيل و كمك رساني به مردم سيلزده هستند، در مجموع الان نمي توانم زماني را اعلام كنم.

نايب رئيس جبهه مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي درباره ادغام اين مجموعه در شوراي وحدت اصولگرايان يادآور شد: دو مجموعه جدا هستند بنابراين جمنا كار خودش را انجام مي دهد. براي برگزاري مجمع عمومي جمنا مشكل مالي داريم چون ما درآمد خاصي نداريم جز آن مبالغي كه اعضا به عنوان حق عضويت مي پردازند. اين هم مشكلي است انشاءالله اعضا بيشتر حق عضويت بپردازند. انشاءالله همان طور كه دو بار مجمع عمومي را برگزار كرديم كمك خواهيم گرفت و مجمع عمومي را برگزار خواهيم كرد.

وي در پاسخ به اين سئوال كه دفعات پيش آقاي قاليباف شهردار بود و كمك هايي را به لحاظ برگزاري مجمع عمومي در شهرآفتاب به جمنا كرد، حالا چه كار خواهيد كرد؟ ادامه داد: خير، همان جا هم اجاره بود و هيچ كمكي خاصي از طرف شهرداري نشد. ما اول مي خواستيم سالن وزارت كشور را اجاره كنيم بعد ديديم كه جاي خواب ندارند، در عوض سالن شهر آفتاب اين امكانات را داشت بيكار هم بود چون نمايشگاهي قرار نبود برگزار شود. اين بحث ها اصلا به شهرداري ارتباط نداشت. خود آقاي قاليباف هم اصلا در جمنا نبود، بعد وقتي مجمع عمومي برگزار شد او را به عنوان نامزد انتخاب كردند.

پژوهشم**1699**9131