جلوگیری ازاستفاده آبزیان حرام نیازمند كار فرهنگی است

بندرعباس- ایرنا- مسوول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره كل دامپزشكی هرمزگان گفت: هم اكنون 19آبزی حرام گوشت توسط این دفتر در آبهای استان شناسایی شده كه برای جلوگیری از استفاده این نوع آبزیان نیازمند كار فرهنگی هستیم.

حجت الاسلام رضا حمزه ای روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: آبزیان حرام گوشت از جمله خرچنگ و كوسه ماهی به صورت گسترده در بازارها و رستوران های هرمزگان عرضه می شوند.
«پولك ریز و درشت روی پوست ماهی كه بدون چشم مسلح، مثل ذره بین دیده شود را فلس می گویند.»
وی بیان داشت: خرچنگ در مذهب شیعه و حتی فقه اهل سنت حرام است اما دیده می شود كه بسیاری از مردم هرمزگان از این آبزیان استفاده می كنند.
این مسوول اظهارداشت: یكی سیاست ها و برنامه های اصلی دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره كل دامپزشكی هرمزگان در راستای ترویج و فرهنگ سازی غذای حلال است.
حمزه ای با تاكید بر لزوم اطلاع رسانی مردم در خصوص آبزیان حرام گوشت اظهاركرد: مصرف آبزیان در استان های ساحلی مانند هرمزگان از دیگر استان های كشور بیشتر است و مردم باید به حلال یا حرام بودن آبزیان مصرفی توجه كنند.
وی یادآورشد: دفتر نمایندگی ولی فقیه در دامپزشكی هرمزگان در تمامی كارگاه های عمل آوری، كشتارگاه ها، سردخانه ها و شناورهای صیادی ناظر شرعی بر امور ذبح و صید آبزیان دارد كه به صورت مداوم این موارد را نظارت و كنترل می كنند.
ناظران شرعی دامپزشكی هرمزگان برای جلوگیری از استفاده دام و یا آبزیان حرام گوشت و ذبح شرعی آن ها به طور مداوم بر كشتارگاه ها، كارگاه های عمل آوری و سردخانه های هرمزگان نظارت دارند.
قانون نظارت شرعی بر ذبح و صید در سال 87 به تایید و تصویب شورای نگهبان رسیده و توسعه فرهنگ غذای پاك یكی از مهم ترین اهداف این قانون است.
آبزیان دریایی شامل انواع ماهی ها، میگوها، خرچنگ ها، نرم تنان وغیره هستند كه در بین این آبزیان تنها ماهی های فلس دار و میگو حلال گوشت هستند.
علمای دینی تنها آبزیان دریایی را حلال می دانند كه شامل ماهی های دارای پولك (فلس) و میگو است. بیشتر مراجع تقلید خوردن «لابستر»، «خرچنگ»، «كوسه ماهی»، «هشت پا» و «صدف دریایی» را حرام می دانند.
ماهی مركب، گربه ماهی، ماهی یال اسبی، مار ماهی، عروس دریایی و خیار دریایی از دیگر آبزیان حرام گوشت هستند.
7195/6048

سرخط اخبار استان‌ها