۲۷ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۲
کد خبر: 83280749
T T
۰ نفر
بورس اوراق بهادار: 895 هزار كد سهامداری جدید صادر شد

تهران- ایرنا- پارسال بیش از 895 هزار كد سهامداری جدید در بازار سرمایه صادر شد و تعداد كدهای سهامداری به رقم 10 میلیون و 844 هزار كد رسید.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، با صدور 215 كد سهامدار خارجی جدید در سال گذشته، تعداد كدهای سهامداران خارجی بازار سرمایه ایران به رقم 1290 كد رسید.
جدیدترین گزارش ها حاكی از آن است كه سهامداران فعال بازار سرمایه افزایش چشمگیری داشته بطوریكه 840 هزار كد حداقل یك تا 10 معامله (خرید یا فروش)انجام دادند، 77 هزار كد با 11 تا معامله و بیش از 100 هزار كد نیز بیش از 20 معامله در اسفندماه گذشته انجام دادند.
صدوركد سهامداران از سال گذشته با راه اندازی سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان (سجام) به صورت آنی انجام می شود.
پیش از این، اشخاص حقیقی برای دریافت كد معاملاتی باید به یك شركت كارگزاری مراجعه و پس از احراز هویت و تكمیل فرم های مربوطه، 24 تا 48 ساعت منتظر صدور كد معاملاتی بودند، اما در روش جدید، این اشخاص می توانند با ثبت نام در سامانه سجام و دریافت كد پیگیری به نزدیكترین شركت كارگزاری مراجعه و به صورت آنی كد سهامداری خود را دریافت كنند.
بر اساس این گزارش، سجام یك سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان به منظور ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است كه تمام فعالان این بازار اعم از سرمایه گذاران، مشتریان و مدیران نهادها در این سامانه، فقط یك بار اطلاعات خود را ثبت خواهند كرد و پس از احراز هویت حضوری قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده های مورد تایید، خواهند شد.
بر اساس این گزارش، از طریق این سامانه اطلاعات هویتی، شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الكترونیكی و اقامت دائمی فرد ثبت می شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات سهامدار ندارد.
بر اساس این گزارش، سهامداران می توانند با مراجعه به سایت www.sejam.ir ثبت نام خود را الكترونیكی انجام دهند.
به گزارش ایرنا، شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سهامی عام) تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار برای انجام امور پس از معاملات بازارهای بورس یا خارج از بورس تشكیل شده است.
اقتصام** 9206 **1559

سرخط اخبار اقتصاد