45هزار تن فرآورده نفتی به خارج از كشور ترانزیت شد

بندرعباس- ایرنا- مدیركل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: 45هزار و 691 تن انواع فرآورده های نفتی از طریق پایانه ها و بندرهای این استان در سال 97 به خارج از كشور ترانزیت شد.

الله مراد عفیفی پور روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این میزان ترانزیت فرآورده نفتی شامل محموله های نفت كوره و گازوییل است.
وی در ادامه بیان داشت: همچنین در 12 ماهه سال 97 حجم صادرات غیرنفتی به 11 میلیون و 730 هزار و 276 تن رسید و افزون بر 2میلیون و و 558 هزار و 430 تن كالای غیرنفتی ترانشیپ شد.
مدیركل بنادر و دریانوردی هرمزگان ادامه داد: از این میزان كالا 4میلیون و237 هزار و 839 تن ترانزیت شده است.
عفیفی پور تصریح كرد: همچنین در سال گذشته پنج میلیون و 438 هزار و 285 تن كالای غیر نفتی وارد بندرهای هرمزگان شد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن 46 درصد كاهش داشت.
وی همچنین حجم صادرات كالاهای غیرنفتی از طریق بندرهای تجاری این استان در سال گذشته را 36 میلیون و 193 هزار تن اعلام كرد.
این مسوول ابراز داشت: میزان صادرات فرآورده نفتی از بندر خلیج فارس(بخش نفتی منطقه ویژه بندری) بندرشهید رجایی از ابتدای سال 97 تا پایان بهمن سال97، شش میلیون و 760 هزار و 144 تن بود.
عفیفی پور یادآورشد: در این مدت نیز 38 هزار و 899 تن نیز از بخش نفتی منطقه ویژه بندری بندرشهید رجایی جابه جا شد.
بندر نفتی خلیج فارس زیرمجموعه ای از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با رویكرد عمده عملیات های نفتی محسوب می شود.
در ساله های اخیر مشتقات نفتی جزو محصولات پر صادرات ایران به حساب می ‌آیند. محصولاتی كه در روند تولید نفت خام استحصال می‌شوند نیز مشتریان فراوانی در سطح جهان دارد.
بندرنفتی خلیج فارس دارای 9 پست اسكله نفتی و 2 پست اسكله خدماتی، با ظرفیت آبخور متوسط 7,5 متر و قابلیت پهلودهی به شناورهایی با تناژ حداكثر 10 هزار تن است.
در این بندر علاوه بر این اسكله‌ های شماره 1، 2 و 3 بندر شهید رجایی نیز امكان پهلودهی شناورهای نفتی با ظرفیت بیش از 30 هزار تن، و اسكله 25 فولاد (با كاربری نفتی) با ظرفیت آبخور 12 متر از توان پهلودهی شناورهای با تناژ بالای 60 هزار تن وجود دارد.
مهمترین ویژگی برتر بندر خلیج فارس همجواری آن با مجتمع بزرگ بندری شهید رجایی است و این همسایگی با منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی امكان بهره وری از موقعیت ممتاز دریایی، اتصال به راه آهن و مسیر ترانزیتی بندرعباس را برای بندر خلیج فارس مهیا كرده است.
همچنین در راستای توسعه حمل با راه آهن فرآورده های نفتی و گسترش زیرساخت های «ریل - بندر» پایانه جدید ریلی نفتی آبان ماه 97 در بندر شهید رجایی راه اندازی شد.
بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری ایران در فاصله 23 كیلومتری غرب شهر بندرعباس واقع شده است.
9887 /6048