۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۷
کد خبر 83280694
۰ نفر
خانه های آسیب پذیر آق قلا به اجبار خالی از سكنه می شود

گرگان- ایرنا- فرماندار آق قلا با اعلام اینكه استحكام تمام منازل شهرستان در حال بررسی است، گفت: خانه هایی كه بر اثر آسیب ناشی از سیل اخیر پر خطر تشخیص داده شوند، به اجبار خالی از سكنه می شوند.

امانگلدی ضمیر سه شنبه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: روستا به روستا و منزل به منزل در آق قلا می گردیم و این خانه ها را شناسایی می كنیم و اگر تشخیص داده شود، خطر تخریب دارند، 'نرفتن به آن خانه ها را اجبار می كنیم'.
ضمیر اضافه كرد: خطر فروریختن و ریزش خانه هایی كه در سیل اخیر زیر آب رفتند از موضوعات مهمی است كه دغدغه اصلی بسیاری از مدیران استانی نیز هست.
ضمیر در خصوص تمهیدات در نظر گرفته شده هم تصریح كرد: از حدود یك هفته پیش كه با تلاش های به عمل آمده آب از آق قلا عقب نشست، شهروندانی كه شهر را ترك كرده بودند، رفته رفته در حال بازگشت به خانه های خود هستند، در عین حال ما نیز در مرحله جدید كار ارزیابی خسارات را شروع كردیم.
وی با اشاره به ضرورت شتاب در عملیات بازگشت شهر به وضعیت عادی گفت كه در این خصوص كمیته ای تخصصی تشكیل شده كه كار ارزیابی ساختمان ها را انجام می دهد و تا روز دوشنبه 70 درصد منازل شهری و تمامی روستاها ارزیابی شدند.
ضمیر تاكید كرد: مطمئن باشید اگر تیم های مهندسی اعزامی از سوی كمیته استحكام و امنیت ساختمان ها را تایید نكنند، اجازه استقرار خانواده ها را در آن نخواهیم داد.
فرماندار آق قلا اضافه كرد: با ارزیابی های انجام شده طی این چند روز تعداد 9 هزار تن از شهروندانی كه شهر را ترك كرده بودند به 1400 تن رسیده است و بقیه كار با سرعت در حال تكمیل است.
فرماندار آق قلا همچنین در خصوص سرعت عملیات نیروهای امدادی و جهادی برای عادی سازی وضعیت در این شهر گفت: واقعیت این است كه با توجه به حجم عملیات و گستردگی منطقه سرعت ما كند نیست چرا كه با یك سیل كم سابقه روبرو هستیم و حجم ورود آب به آق قلا 5 برابر ظرفیت گرگانرود بود و حالا بعد از 25 روز هنوز از تبعات آن خلاصی نیافته ایم.
ضمیر در خصوص علت بالا زدن آب و طولانی شدن ماندگاری بویژه در آق قلا هم گفت: حجم بزرگی از روان آبها در روزهای پر بارش آخرین روزهای اسفند پارسال به گرگانرود وارد شد در حالی كه رودخانه ظرفیت این حجم از آب را نداشت بنابراین آب وارد شهر شد اما اینكه چرا خروج آن از شهر طولانی شد، دلیلش این است كه پشت سر سیل اول حجم بزرگ دیگری آب حاصل از برف های ذوب شده به سمت رودخانه های منتهی به شهرستان سرازیر شد.
وی در ادامه توضیح داد: اما مساله تنها به اینجا ختم نمی شود، چرا كه شیب منطقه هم یك مساله بود كه حركت آب را به سمت دریا كند می كرد.
فرماندار آق قلا ادامه داد: شیب منطقه بویژه در پایین دست آق قلا 3 در هزار (شیب بسیار اندك كه به طول 70 كیلومتر تا دریا امتداد دارد) است كه این موضوع با توجه به گستردگی دشت، از سرعت حركت آب می كاست، به همین دلیل در عملیات خارج كردن آب از شهر به سمت دهانه گرگانرود در پایین دست گمیشان رفتیم و اقدام به لایروبی مصب رودخانه كردیم كه این اقدام سرعت حركت آب را تا حدودی افزایش داد.
وی گفت از 6 روز پیش ورود آب به داخل محلات آق قلا بطور كامل قطع شده است و اكنون كار تخلیه آب محله به محله در حال انجام است.
به گفته ضمیر، برای تخلیه آب از شهر آق قلا كه حدود 25 روز خارج نمی شد 4 كیلومتر خندق و 2 كیلومتر سیل بند در شرق و شمال شرق شهر ایجاد شد تا آق قلا از شر سیلاب عظیم نوروزی خلاصی یابد.
وی افزود: برای زدن خندق و سیل بند نیروهای آب منطقه ای، مهندسی ارتش و گروه جهادی سپاه به مدت حدود 4 شبانه روز كار كردند.
فرماندار آق قلا اولویت اصلی 25 روز اول سیل این شهر را مقابله با سیل و تخلیه آب از شهر عنوان كرد و گفت همه دستگاه های اجرایی پای كار آمدند و اكنون در مرحله جدید كه از 5-6 روز پیش آب از داخل شهر عقب نشینی كرده، تخلیه آب و لجن و گل و لای از منازل آغاز شده است.
ضمیر گفت: آب و فاضلاب استان گلستان در حال حاضر با استقرار 20 پمپ در سطح شهر به كار تخلیه محله به محله شهر آق قلا مشغول است.
فرماندار آق قلا در خصوص وضعیت مدارس شهر هم اظهار داشت: در 25 روز اول، 17 مدرسه در شهر در اختیار ستاد اسكان سیلزدگان بود و 13 مدرسه نیز در اختیار گروه های جهادی كه از آن به عنوان مقر استفاده می كردند و با پایین آمدن آب و تخلیه آن از روز جمعه گذشته این مدارس را تخلیه كرده و تحویل دادند.
ضمیر افزود: این مدارس نیز جهت آسیب شناسی مورد ارزیابی قرار گرفتند و دانش آموزان مدارسی را كه مورد تایید قرار نگرفتند به شیفت دوم مدارس تایید شده منتقل كردیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر 7 مدرسه تخریبی در شهر داریم كه اجازه تشكیل كلاس ها را در آن ندادیم و 23 مدرسه نیز به دلیل آب گرفتگی نیاز به تعمیرات دارند و فعلا تنها 2 مدرسه در كانكس ایجاد كردیم.
ضمیر با اعلام اینكه در حال حاضر 80 درصد شهر در وضعیت عادی بسر می برد، گفت: هم اكنون 10 درصد خانه ها و منازل درگیر كار لجن كشی هستند.
1770//2729