معاون بنیاد ملی نخبگان:شرایط فعلی، فرصت بی بدیل برای نخبگان است

اصفهان- ایرنا- معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان گفت: شرایط فعلی، فرصت بی بدیلی برای نخبگان است زیرا با توجه به محدودیت های مالی، مدیران باید پاسخگو باشند و درست كار كنند.

به گزارش ایرنا، محمد صالح تركستانی روز سه شنبه در آیین تودیع و معارفه رییس بنیاد نخبگان اصفهان در تالار شهروند با بیان این كه به مدد شبكه های اجتماعی، درخواست مردم بطور شفاف و در چند ثانیه، مطرح می شود، افزود: نخبگان باید به میدان بیایند و كار كنند و نشان دهند كه یك مدیر یا كارشناس واقعی چگونه می تواند، تفاوت ایجاد كند.
به گفته وی اصلاح این وضعیت زمان بسیاری نیاز دارد.
وی با بیان اینكه بنیاد ملی نخبگان ایران 14 سال گذشته بنا به تاكید و پیگیری رهبری تشكیل شد، اظهار داشت: امیدوارم به سمتی حركت كنیم كه همه مدیران دغدغه همیشگی رهبر انقلاب یعنی 'نخبه باوری' را داشته باشند.
معاون بنیاد ملی نخبگان اضافه كرد: باید به سمتی حركت كنیم كه مدیران ما حتی برای حفظ عنوان سیاسی خود از نخبگان استفاده كنند نه از افراد هم حزبی.
وی در بخش دیگری یادآور شد: رفتاری كه در كشورمان با بچه های متولد دهه 60 شد مانند سیل اخیر بود كه به درستی مدیریت نشد.
تركستانی تصریح كرد: بچه های دهه 60 می توانستند منشا تحولات بسیاری در كشورمان باشند اما همانگونه كه با سیل یك ماه اخیر برخورد شد، با این جوانان رفتار شده است.
وی ادامه داد: در بارندگی ها و سیلاب های اخیر حدود 90 میلیارد متر مكعب آب در كشورمان داشتیم اما 50 میلیارد آن را با هزینه بسیار از دست دادیم و دفع كردیم.
تركستانی با تاكید بر اینكه در كشورمان اكوسیستم ( زیست بوم) مبتنی بر رقابت و شایستگی نداریم، تصریح كرد: اگر اكوسیستم، شایسته محور باشد افرادی كه واجد شرایط نباشند امكان ارتقا نخواهند داشت.
معاون بنیاد ملی نخبگان اضافه كرد: اكوسیستم موجود كه بخشی از آن به دلیل پول نفت و ثروت های خدادادی است، باعث می شود كه معیارهای توسعه افراد، الزاما شایستگی آنها نباشد.
وی یكی دیگر از مشكلات موجود كشور را در تقاضا و عرضه نخبگی اعلام و اضافه كرد: در بخش تقاضا، در بیشتر سیستم های موجود بویژه در دولت نه تنها از نخبگان واقعی حمایت نمی كنند بلكه آنها را پَس می زنند.
معاون بنیاد ملی نخبگان با بیان اینكه ما در عرضه نخبگی هم مشكل داریم، توضیح داد: ما به هر چیزی وانمود می كنیم؛ چه بسا زمانی كه وام های تسهیلات زود بازده، دانش بنیان و استارتاپ ها ( كسب و كارهای نوپا) در كشور مطرح شد، بسیاری مدارك آن را جور كردند و این وام ها را گرفتند.
وی با بیان اینكه عده ای تحت هر شرایطی، مدرك جور می كنند، افزود: این موضوع، كار بنیاد نخبگان را دشوار می كند بهمین دلیل ناچار به سخت گیری بیشتری در آیین نامه ها و مقررات شدند.
به گزارش ایرنا، در این مراسم از خدمات شقایق حق جوی جوانمرد قدردانی و منصور شریعتی به عنوان رییس بنیاد نخبگان استان اصفهان، معرفی شد.
شقایق حق جوی جوانمرد رییس پیشین بنیاد نخبگان استان اصفهان از سال 92 تا 97 این مسوولیت را به عهده داشت.
منصور شریعتی عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه اصفهان است و رییس پیشین دانشگاه علمی كاربردی استان بود.
در زمان حاضر حدود 2 هزار و 500 نخبه علمی و پژوهشی زیر پوشش بنیاد نخبگان اصفهان هستند.
3011/6026/