رئیس سازمان نظام مهندسی كشاورزی: مشوق كشت گلخانه ای هستیم

شیراز– ایرنا- رئیس سازمان نظام مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی كشور گفت: گلخانه ها یكی از بهره ورترین روش های تولید محصولات كشاورزی هستند و سیاست ما تشویق سرمایه گذاران به اتخاذ روش كشت گلخانه ای است.

به گزارش ایرنا، شاهرخ رمضان نژاد سه شنبه در همایش نقش سازمان نظام مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی در توسعه كشت گلخانه‌ای در شیراز اضافه كرد: سودآورترین فعالیت در بخش سرمایه گذاری كشاورزی بخش گلخانه است و محصولات گلخانه ای شامل سیاست های كنترلی تنظیم بازار نخواهد بود و از این رو نیز شاهد افزایش درآمد صاحبان گلخانه هستیم.
وی عنوان كرد: دریافت مجوز ایجاد گلخانه در كشور علاوه بر این كه زمان بر است مشكلات مختلفی نیز دارد اما یكی از برنامه هایی كه این سازمان به عنوان متولی صدور مجوز ایجاد گلخانه در كشور دارد این است كه روند صدور مجوز تسهیل و مجوز در زمان كمتری صادر شود.
رمضان نژاد گفت: استان فارس در حوزه كشاورزی در كشور پیشگام است و امید است با توسعه گلخانه در این استان شاهد پیشگام بودن استان فارس در زمینه توسعه گلخانه ها در كشور باشیم.
وی همچنین به بهره وری در كشاورزی اشاره و اعلام كرد: مهمترین ابزاری كه می تواند باعث رونق تولید در بحث كشاورزی شود بهره وری است و اگر این عنصر در كشاورزی دنبال نشود، آینده ای برای این بخش متصور نیست.
رمضان نژاد بیان كرد: محدودیت های اقلیمی در كشور باعث شده نتوانیم به سمت طرح های توسعه محور باشیم از این رو بهره وری می تواند عاملی برای ایجاد رونق تولید در كشاورزی شود.
وی افزود: بهره وری عاملی بود كه باعث شد در سال هایی كه كشور توان رقابت و تولید مناسب محصولات كشاورزی را نداشت از این گذر تاریخی عبور كند و با تكیه بر بهره وری نیاز داخلی این محصولات را برطرف كنیم.
رمضان نژاد با اشاره به برنامه ششم توسعه و توسعه كشاورزی گفت: یكی از معیار هایی كه در برنامه ششم توسعه به آن توجه شده است افزایش 3 درصدی بهره وری در حوزه تولیدات محصولات كشاورزی است.
او بیان كرد: یكی از برنامه هایی كه این سازمان داشته این است كه با توجه به كاهش سطح زیركشت محصولات كشاورزی شاهد افزایش میزان برداشت این محصولات در هر واحد از سطح زیر كشت است البته در این مسیر افزایش بهره وری و كاهش مصرف آب نیز در نظر گرفته شده است.

** منابع آبی استان باید مدیریت شود
رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان فارس گفت: ایجاد و توسعه كشت گلخانه ای از اهداف مهم وزارت جهاد كشاورزی است و استان فارس نیز با توجه به این كه در شرایط اقلیمی خشك و نیمه خشك قرار دارد باید منابع آب استان در جهت امنیت غذایی مردم و جامعه مدیریت شود.
محمدمهدی قاسمی اضافه كرد: توسعه كشت گلخانه ای در محیط كنترل شده امكان كنترل عوامل طبیعی مانند آفات، بیماری‌ها و نوسانات اقلیمی را فراهم كرده و امكان افزایش بهره وری مهمترین پارامتر تولید آب را ایجاد می كند. اگرچه در سنوات اخیر نسبت گذشته توسعه خوبی در كشت گلخانه ای ایجاد شده است اما این توسعه متناسب با سیاست های سازمان نیست.
وی بیان كرد: افزایش 10 برابری بهره وری آب كنترل آفات و بیماری ها و كاهش تبخیر و تعرق و مدیریت تولید از مزایای كشت گلخانه‌ای است.
رئیس سازمان جهاد كشاروزی استان فارس افزود: برنامه بلندمدت توسعه هفت هزار هكتاری كشت گلخانه در فارس از جمله اهدافی است كه سازمان جهاد كشاورزی استان به دنبال آن است و امسال 600 هكتار توسعه كشت گلخانه در دستور كار قرار گرفته است.
قاسمی اضافه كرد: به منظور توسعه گلخانه در قالب زنجیره تولید مدل روستای گلخانه در دستور كار قرار گرفته است این مدل در سه شهرستان‌ كوار، مرودشت و پاسارگاد در دست اقدام است.

** یك هزار مجوز ایجاد گلخانه در فارس صادر شده است
رئیس سازمان نظام مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی فارس در این همایش گفت: بیش از پنج هزار مجوز طی سال گذشته در استان فارس صادر شده است كه از این میزان مجوز نزدیك به هزار پروانه صادر شده در حوزه گلخانه است البته طولانی شدن روند دریافت مجوز های عاملی برای این شده تا روند ساخت گلخانه در استان فارس همسو با میزان درخواست ایجاد گلخانه نباشد.
حسین رئیسی اضافه كرد: این سازمان بیش از شش هزار عضو حقیقی و نزدیك به 700 نیروی حقیقی دارد كه باید این افراد در سیمای كشاورزی استان فارس نقش پررنگ تری داشته باشند.
وی با بیان این كه دریافت مجوز باید تنها طی 7 روز انجام شود ، عنوان كرد: بیشترین مشكلی كه در این حوزه وجود دارد تعرفه های بخش دولتی است كه امید است این مشكل نیز برطرف شود تا شاهد اینگونه مشكلات در استان فارس نباشیم.
ع.پ / 1876

سرخط اخبار اقتصاد