لوبلاگ: تروریست خواندن سپاه ؛ با هدف تحریك ایران به جنگ صورت گرفته است

تهران - ایرنا - پایگاه خبری - تحلیلی 'لوبلاگ' ، اقدام دولت آمریكا در تروریستی قلمداد كردن سپاه پاسداران را اقدامی نادرست خواند كه اهداف خاصی از جمله كمك به نتانیاهو و ایجاد بهانه برای جنگ را دنبال می كند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از لوبلاگ ، در این مطلب نوشته 'پل پیلار' عضو مركز مطالعات امنیتی دانشگاه جرج تاون آمریكا آمده است: بی تاثیری و هزینه های زیاد اقدام جدید دولت ترامپ در كارزار ضد ایرانی - تعیین سپاه پاسداران به عنوان یك سازمان تروریستی خارجی - بسیار واضح است و سایر صاحبنظران آن را مورد تحلیل و بررسی قرار داده اند.
' این اقدام هیچ فشار اقتصادی بیشتری علاوه بر تحریم های كنونی ، ایجاد نمی كند .'
در این گزارش آمده است : كفگیر دولت ترامپ برای نشان دادن خصومت با ایران در حال رسیدن به ته دیگ است و در حالی كه تقلا می كند راههای جدیدی برای این منظور پیدا كند ، به سایر اهداف و منافع آمریكا لطمه می زند و آنها را مخدوش می كند.
تازه ترین اقدام آمریكا در این زمینه ، از طریق قرار دادن یك نهاد دولتی در فهرستی كه هرگز برای این منظور ایجاد نشده بود ، هدف رویارویی با تروریسم را مخدوش می كند.
فهرست تروریستی بر اساس قانون ضد تروریستی و مجازات موثر مرگ مصوب كنگره در سال 1996 ایجاد شد .
این قانون حمایت از گروههای تروریستی را جرم اعلام كرد . قانون 1996 فهرستی رسمی از سازمان های تروریستی اعلام كرد و معیارهای مورد استفاده دولت برای تعیین تروریستی بودن گروهها را مشخص كرد.
بطور خلاصه ، این فهرست هیچگاه قرار نبوده كه ابزاری برای محكوم كردن نهادهای خارجی باشد كه آمریكا از آنها خوشش نمی آید. در عوض ، این فهرست ابزاری برای تعقیب افرادی است كه مثلا تردد افراد را برای یك گروه تروریستی تسهیل می كنند یا به آنها كمك مالی می كنند.
لوبلاگ خاطر نشان كر د: آشكار است كه هیچكدام از این معیارها درباره یكی از شاخه های یك دولت خارجی كه عملیات آن بستگی به بودجه دولتی دارد و نه كمك های افراد قابل محاكمه ، صدق نمی كند. تلاش برای كاربرد این قانون آمریكا درباره سپاه پاسداران از لحاظ تئوریك موجب این می شود كه هر كدام از مالیات دهندگان ایرانی یك متهم بالقوه باشند. همچنین تكلیف كسانی كه در سپاه كار می كنند یا قبلا در سپاه خدمت كرده اند چه می شود ؟
گستره وسیع فعالیت های سپاه از طرف دولت ایران همچنین به این معناست كه مساله حمایت همچنین شامل سایر دولت های خارجی هم كه در زمینه های عادی و غیرتروریستی با ایران كار می كنند هم می شود. این مساله بخصوص درباره عراق صدق می كند و به همین علت بود كه عراق با این تصمیم آمریكا به شدت مخالف بود.
پایگاه خبری لوبلاگ اضافه كرد : ایران - شامل سپاه پاسداران - بطور فعالانه با تهدید تروریسم در سالهای اخیر مقابله كرده است. در عراق ، سپاه و شبه نظامیان مورد حمایت آن نقش اصلی را در مبارزه و شكست داعش روی زمین داشتند. ایالات متحده آمریكا نیز با نیروی هوایی خود نقش حمایتی ایفا كرد. این مساله به این معنی است كه نیروی هوایی آمریكا از سپاه پاسداران حمایت كرده و نیروی هوایی آمریكا نیز قانون آمریكا را نقض كرده یا دستكم مرتبه بعدی كه با یك دشمن تروریستی مشترك با ایران مبارزه كند ، قانون را نقض خواهد كرد.
البته صحبت از اینكه نیروی هوایی آمریكا قانون جزایی آمریكا را نقض كند ، مسخره به نظر می رسد اما این مسخرگی تنها بازتابی از اقدام تعیین سپاه به عنوان یك سازمان تروریستی است.
این اظهارنظر مایك پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا كه 'استفاده رژیم ایران از تروریسم به عنوان یك ابزار سیاست دولتی موجب می شود كه ایران از دولت های دیگر متفاوت باشد' نادرست است.
سابقه علنی نشان می دهد كه سایر دولت ها از خشونت های مخفی در خارج استفاده می كنند از جمله به روشهایی كه كاملا در چهارچوب تروریسم قابل شناسایی است. كشورهایی مانند پاكستان ، روسیه و اسرائیل ( رژیم صهیونیستی) سابقه انجام چنین كارهایی را دارند. از جمله اسرائیل سابقه ای طولانی دارد و عملیاتهای كثیفی مانند بمب گذاری های در خودروها در خیابانهای شهری انجام داده كه رهگذران بی گناه را كشته است . اگر تهدید ایران به تلافی كشتن دانشمندان خود ، تروریسم است ، كشتن این افراد در وهله اول تروریسم بوده است. تازه ترین مورد ، قتل جمال خاشقچی نشان داد كه عربستان نیز این كار را می كند.
تعیین سپاه به عنوان سازمانی تروریستی نشان داد كه كارزار خصومت دولت آمریكا علیه ایران بیش از آنكه واقعا معطوف به مقابله با رفتارهای بد ایران باشد ، هدفهای دیگری دارد.
یكی از این هدفها چنانچه زمان اعلام این مساله نشان داد ، دادن هدیه دیگری به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بود. یك هدف دیگر این است كه ایران به انجام كاری تحریك شود كه بتواند بهانه ای برای جنگ با ایران باشد كه جان بولتون از مدتها پیش خواستار آن بوده و پمپئو نیز آشكارا خواستار آن است.
اروپام**1078** 1546