۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰
کد خبر 83280665
۰ نفر
حشد الشعبی در نواحی سیل زده چه می كند؟

تهران- ایرنا- حضور نیروهای بسیج مردمی عراق در استان های سیل زده كه به منظور امدادرسانی صورت گرفته واكنش های بسیاری را به دنبال داشته است. در این میان، هجمه تبلیغاتی علیه «حشد الشعبی» بسیار برجسته به نظر می رسد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضور نیروهای بسیج مردمی عراق در نواحی سیل زده جنوب غربی كشور حرف و حدیث های بسیاری را طی روزهای اخیر به دنبال داشت.
این تشكل در سال 2014 میلادی (1393 خورشیدی) و پس از سقوط موصل به دست داعش، با فتوای آیت الله «سیدعلی سیستانی» مرجع عالی شیعیان برای مبارزه با تروریست تروریست های تكفیری ایجاد شد كه البته در كنار شیعیان، بسیاری از سنی های عراقی و دیگر اقلیت های مذهبی و قومی نظیر ایزدی ها، تركمن ها، مسیحیان و ... به آن پیوستند.
دو سال و اندی بعد، پارلمان عراق بسیج مردمی عراق را به عنوان بخشی از نیروهای مسلح این كشور مورد شناسایی قرار داد.
به نوشته رسانه ها، گروهی از نیروهای حشد الشعبی و «جنبش النجباء» كه یكی از چهل و چند تشكل تحت هدایت بسیج مردمی عراق است با یكصد خودرو سبك و سنگین و تجهیزاتشان از مرز مهران وارد ایران و روانه نواحی سیل زده شده اند.
برخی هم از حضور نیروهای جهادی فاطمیون متشكل از داوطلبان مدافع حرم از همسایگان شرقی، در استان لرستان برای یاری رساندن به سیل زدگان خبر دادند.
در ابتدا بیانیه ای انتشار یافت كه در آن حشد الشعبی اعلام داشته بود یگان مهندسی و برخی ماشین آلات سنگین این سازمان برای منحرف كردن جریان آب سیل و جلوگیری از ورود آن به عراق وارد خاك ایران شده‌ است. در ادامه، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد بیان داشت كه اعضای حشد الشعبی با اخذ روادید از نمایندگی دیپلماتیك ایران در عراق برای كمك رسانی خواستار سفر به استان های غربی كشور شده اند.
روزنامه «كیهان» روز شنبه در گزارشی آورد: در پی دعوت فرمانده محبوب مدافعان حرم، سردار سرلشگر قاسم سلیمانی برای كمك به سیل زدگان، رزمندگان مدافع حرم از حشدالشعبی عراق تا لشكر فاطمیون افغانستان در قالب موكب‌های خدمت رسانی و اردوهای جهادی به مناطق سیل زده كشورمان شتافته‌اند.

** كمك رسانی حشد الشعبی چرا حساسیت برانگیز شد؟
چندی پیش «موسی غضنفری آبادی» رئیس دادگاه انقلاب تهران گفته بود كه «اگر ما انقلاب را یاری نكنیم، حشد شعبی عراق، فاطمیون افغان، زینبیون پاكستان و حوثی‌های یمن خواهند آمد و انقلاب را یاری خواهند كرد.» این اظهارنظر هر چند در همان زمان هم بازخوردهایی غالبا منفی را به دنبال داشت اما در بحبوحه سیلاب و پس از ورود نیروهای بسیج مردمی عراق، برخی با یادآوری این سخنان مدعی شدند كه هدف اصلی حضور حشد الشعبی مسائلی جدا از امدادرسانی است.
برخی گفتند سپاه پاسداران كه از ابتدای وقوع سیل به دنبال بهره جویی سیاسی و تبلیغاتی از فرایند امدادرسانی بوده از طریق ورود نیروهای بسیج مردمی و قطار كردن صدها خودرو از مرز مهران تا خوزستان به دنبال مانور تبلیغاتی و قدرت نمایی بوده است.
گروهی در كانال های تلگرامی نوشتند كه در مراسم استقبال از نیروهای حشد الشعبی هیچ مقام اجرایی و مسوول كنسولی حضور نداشته و این به معنای نادیده انگاشتن دولت از سوی فرماندهان سپاه بوده است.
از دیگر ادعاهای كه مطرح شده این بود كه حضور نیروهای بسیج مردمی عراق در خاك ایران با هدف عادی سازی این اقدام صورت گرفته تا در موقع لزوم از ظرفیت آن ها برای سركوب اعتراضات استفاده شود.
تحریك تعصبات قومی و ملی هم موضوعی بود كه در طیفی از اظهارنظرها به چشم می خورد. از جمله، یكی از سلبریتی ها در صفحه مجازی خود، فیلم اعتراض یك شهروند عرب خوزی به حضور عراقی ها در ایران برای امدادرسانی را بازنشر و از آن دفاع كرد؛ اقدامی كه به رغم برخی بازخوردهای مثبت، موجی مخالف را علیه وی و در حمایت از حضور حشد الشعبی به راه انداخت و برخی این پرسش را مطرح كردند كه اگر عده ای موبور و اروپایی برای كمك به سیل زدگان می آمدند آیا با رفتار و واكنشی مشابه اعتراض به حضور بسیجی های عراقی روبرو می شدند؟
در اردوگاه مدافعان حشد الشعبی، برخی تصاویری را انتشار دادند كه فرماندهان كنونی بسیج مردمی عراق را در زمره رزمندگان سال های دفاع مقدس نشان می دهد؛ نیروهایی كه به گفته مدافعانش سال ها است وفاداری خود را به انقلاب و جمهوری اسلامی به اثبات رسانده و در عرصه جنگ برای دفاع از ایران علیه تجاوز بعثی ها جانفشانی كرده اند.

** هجمه رسانه های خارجی به بسیجی های عراق
حشد الشعبی در دوره های مختلف با هجمه های رسانه ای روبرو بوده است. یكی از مهمترین مقاطع یورش به بسیج مردمی عراق، تدارك عملیات آزادسازی موصل بود؛ عملیاتی كه از مهرماه 95 شروع شد و رسانه ها و مقامات سعودی اصرار داشتند تا به واسطه بافت سنی مذهب موصل، حشد الشعبی از حضور در این عملیات كنار گذاشته شود.
در روزهای اخیر بیش از آنكه مخالفت های مجازی با حضور حشد الشعبی در استان هایی چون خوزستان به چشم آید، حمله تبلیغاتی ورای مرزهای ایران جلب توجه می كند.
در یكی از اظهارنظرهایی كه باید بیشتر در قالب رقابت های سیاسی درونی عراق به آن نگریست، «مقتدی صدر» رهبر ائتلاف «السائرون» با انتقاد از حشد الشعبی گفته كه عراقی ها در اولویت امدادرسانی قرار دارند و باید به جای كمك به ایرانی ها، نیازمندان عراق یاری می شدند.
از سوی دیگر «رضا پهلوی» سركرده سلطنت طلبان مدعی شده نیروهای حشد الشعبی تروریست به شمار می آیند و مردم آنان را از ایران بیرون می كنند؛ اظهاراتی خصمانه كه در رسانه های خارج نشین به صورت ویژه بازتاب یافته است.
در كنار موضع گیری های اینچنینی، انتشار اخباری از درگیری میان نیروهای حشد الشعبی با پلیس عراق در موصل از دستوركاری منجسم برای هدف قرار دادن بسیج مردمی عراق و ایجاد پوشش منفی خبری برای این گروه نشان دارد.
با وجود این تفاسیر، آنچه كه در بیانیه های رسمی بسیج مردمی عراق و انعكاس اقداماتش در مناطق سیل زده به چشم می آید، این است كه حشد الشعبی با هدف ساخت و ترمیم مساجد و مدارس، تامین كالاهای اساسی و اعزام تیم‌های جهادی برای رفع انسداد معابر و ... در خوزستان و دیگر نواحی سیل زده حضور یافته است.
پژوهش**9279