اتحادیه عرب: تصمیم درباره جولان به انزوای آمریكا می انجامد

تهران - ایرنا - 'احمد ابوالغیط' دبیر كل 'اتحادیه عرب' امروز (سه شنبه) در نشست همكاری روسیه و كشورهای عربی اعلام كرد كه به رسمیت شناختن جولان سوریه به عنوان بخشی از سرزمینهای اشغالی اسرائیل از سوی واشنگتن منجر به انزوای آمریكا می شود.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری 'اسپوتنیك'، نشست همكاری روسیه و كشورهای عربی كه امروز با برگزاری یك جلسه در سطح وزرای خارجه كشورهای عضو تشكیل شد، از سال 2013 تا كنون به عنوان پل ارتباطی روسیه برای گفت و گو با كشورهای عربی برگزار می شود.
دبیر كل اتحادیه عرب كه در این نشست سخنرانی می كرد، با اشاره به اقدام 'دونالد ترامپ' در خصوص جولان سوریه تصریح كرد: امضای این حكم از سوی رئیس جمهوری آمریكا، صلح در خاورمیانه را در معرض خطر بسیار جدی قرار داده و كاخ سفید را در عرصه بین الملل منزوی می كند.
ترامپ روز 5 فروردین سال جاری در اقدامی خلاف مقررات بین المللی و نقض صریح قطعنامه شورای امنیت، حكمی را امضا كرد كه به موجب آن، ایالات متحده حاكمیت رژیم صهیونیستی را بر بلندی های جولان اشغالی سوریه به رسمیت می شناسد.
این اقدام با مخالفت مقامات ، كشورها و سازمان های بین المللی مواجه شد.
بسیاری از كشورهای عربی و غربی از جمله تونس، اردن، كویت، فلسطین، موریتانی، یمن ،تركیه، كانادا، اتحادیه اروپا و دبیركل سازمان ملل متحد اقدام رئیس جمهوری آمریكا را غیر قابل قبول عنوان كردند.
سوریه نیز همواره تاكید كرده كه جولان یك سرزمین سوری است و به زودی آزاد خواهد شد.
به رسمیت شناختن حاكمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان در تناقض آشكار با قطعنامه های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد است و هیچ اثر حقوقی نخواهد داشت.
رژیم صهیونیستی بلندی های جولان را در جریان جنگ شش روزه با اعراب در سال 1967 اشغال كرد.
كنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) در سال 1981 میلادی این منطقه را جزو مناطق اشغال شده توسط این رژیم اعلام كرد.
خاورم**9208**1651