كاهش مرگ و میر نوزادان دستاورد نظام سلامت است

شیراز - ایرنا - رئیس فرهنگستان علوم پزشكی كشور با بیان اینكه كاهش مرگ و میر نوزادان از دستاورد های بزرگ نظام سلامت است گفت: قبل از انقلاب، 90 مورد مرگ و میر نوزاد در هزار تولد زنده ثبت شده كه اكنون این آمار به 9 و شش دهم در هزار تولد زنده رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، دكتر سیدعلیرضا مرندی سه شنبه در افتتاحیه كنگره بین‌المللی پریناتولوژی و هفتمین كنگره سراسری پریناتولوژی و نئوناتالوژی افزود: كاهش مرگ و میر نوزادان از شاخص‌ های مهم بهداشت و رفاه اجتماعی در جهان محسوب می‌شود و با تلاش‌هایی كه در این چهار دهه صورت گرفته میزان مرگ و میر نوزادان در ایران از استاندارد‌های جهانی نیز كمتر است.
رئیس فرهنگستان علوم پزشكی كشور بیان كرد: در دهه‌های 40 یا 50 مادران زیادی بودند كه قد كشیدن فرزندشان را نمی‌دیدند و مجبور می‌شدند نوزاد دلبندشان را از گهواره به گور بسپارند.
مرندی گفت: آمار مرگ و میر مادران بادار در دنیا 218 هزار مورد در سال است كه آمار در مورد ایران 18 تا 19 مورد در یك صد هزار تولد زنده است.
رئیس كنگره بین‌المللی پریناتولوژی و هفتمین كنگره سراسری پریناتولوژی و نئوناتالوژی افزود: طبق گزارش های ارایه شده قبل از انقلاب، 11 هزار كودك در سال بر اثر بیماری كزاز، از بین رفته كه این آمار اكنون به 6 تا 7 مورد در سال رسیده كه آن نیز، مربوط به مهاجران افغانی غیر قانونی ساكن در كشور است.
مرندی ادامه داد: بیشترین آمار مرگ و میر نوزادان مربوط به كشور پاكستان با 45 و شش دهم مورد در هزار تولد زنده است.
او با این هشدار كه دو میلیون و 700 هزار نوزاد در سال در دنیا فوت می كنند، بر عدالت در سلامت و رسیدگی به محرومان تاكید و ابراز امیدواری كرد تا با رسیدگی به محرومان در كاهش مرگ و میر نوزادان ومادران بسیار تاثیرگذار باشیم.
دكتر علی بهادر رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز نیز در این نشست علمی بیان داشت : در سایه حمایت های دولت از حوزه سلامت، فعالیت های انجام شده در این حوزه بخصوص در زمینه بهبود وضعیت سلامت مادران مثبت ارزیابی می شود.
وی با بیان اینكه بهبود وضعیت سلامت مادران به عنوان یكی از پیش نیازهای توسعه در نظر گرفته می شود افزود: از جمله مرگ و میر مادران باردار، چسبندگی جفت در رحم عنوان شده كه به علت مداخلات پزشكی و انجام سزارین های غیر ضروری در زایمان است، در این شرایط مادران باردار به علت خونریزی شدید جان خود را از دست می دهند، ترویج زایمان های طبیعی عاملی برای كاهش مرگ و میر مادران است.
پریناتولوژی و نئوناتالوژی تخصص نوزاد شناسی و طب مادران باردار است كه قبل و بعد از تولد نوزاد و مادر را تحت پایش ، غربالگری و كنترل بیماری های قرار می دهد.
اهمیت سلامت مادر و جنین، چند قلو زایی ، مشاوره ژنتیك و برخورد با مرده زایی ، تغذیه در دوران بارداری ، اخلاق و مسایل قانونی طب مادر و كودك ، كنترل عفونت داخل رحمی و مداخلات جنینی از جمله محورهای اصلی این كنگره سه روزه است.
6113 /1876