۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲
کد خبر 83280624
۰ نفر
روسیه درصدد گسترش روابط با كشورهای عربی

مسكو - ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه به عنوان میزبان پنجمین دور نشست وزیران كشورهای عربی دیدارهای جداگانه ای با همتایان عرب خود برگزار و بر گسترش همكاری های دوجانبه با آنها تاكید كرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، سرگئی لاوروف در دیدار با جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان آخرین موضوعات همكاری های مشترك دوجانبه را بررسی كرد.
براساس گزارش ارایه شده از وزارت امور خارجه روسیه، دو طرف در جریان این گفت وگو، در خصوص وضعیت كنونی در خاورمیانه و شمال آفریقا با تمركز بر وضعیت لبنان و همچنین نحوه حل بحران سوریه تبادل نظر كردند.
لاوروف بار دیگر بر موضع روسیه در حمایت از حاكمیت، اتحاد و تمامیت ارضی لبنان تاكید كرد و بر اهمیت هماهنگی با طرف لبنانی برای تسهیل روند بازگشت پناهندگان سوری به كشورشان تاكید كرد.
لاوروف در دیدار با سوئیس بوكادوم وزیر امور خارجه الجزایر هم به روابط سنتی دو كشور اشاره كرد و در ادامه دو طرف در خصوص طیف وسیعی از مسائل مهم برای تقویت بیشتر همكاری ها گفت وگو كردند.
در این دیدار نیز در خصوص آخرین تحولات در سوریه و لیبی تبادل نظر شد.
براساس گزارش وزارت خارجه روسیه، لاوروف دیدار دوجانبه ای هم با وزیر امور خارجه یمن داشت و در این دیدار در خصوص آخرین اقدامات بشردوستانه و لزوم رسیدن به راه حلی جامع برای رسیدن به صلح در این كشور عربی تاكید شد.
وزرای امور خارجه روسیه و سومالی نیز در دیداری جداگانه درباره مسائل مربوط به پیشرفت روند حل و فصل در سومالی گفت وگو كردند و طرف روسی از تلاش های دولت فدرال سومالی در روند صلح این كشور حمایت كرد.
نمایندگان مسكو و موگادیشو همچنین بر تعمیق گفتمان سیاسی و رویكرد هماهنگی مبتنی بر اصول اساسی حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل متحد از جمله در مقابله با چالش ها و تهدیدهای جهانی علی الخصوص تروریسم تاكید كردند.
لاوروف در دیدار دیگری با وزیر امور خارجه فلسطین هم در خصوص راه های حل و فصل مناقشه فلسطین گفت وگو كرد و خواستار رسیدن به وحدت ملی در میان گروه های فلسطینی در كوتاه ترین زمان ممكن شد.
طرف روسی در این دیدار بار دیگر به حمایت روسیه از تلاش ها برای پایان یافتن مناقشات به صورت عادلانه و پایدار براساس راه حل پیش بینی شده در قطعنامه های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاكید كرد.
گفتنی است، امروز سه شنبه پنجمین دور از نشست وزرای امور خارجه كشورهای عربی با طرف روسی قرار است به میزبانی مسكو برگزار شود.
وزیر امور خارجه روسیه پیشتر اعلام كرده بود كه همكاری با كشورهای عربی از اولویت های سیاست خارجی روسیه است.
اروپام ** 1346 **