مساعی ایران و پاكستان، راهگشای مسائل منطقه و جهان اسلام

اسلام آباد - ایرنا - شمارش معكوس برای سفر قریب الوقوع «عمران خان» نخست وزیر پاكستان به جمهوری اسلامی ایران شروع شده و همه نگاه ها به نقش مقام های دو كشور برای مساعی حل مسائل منطقه ای و كمك به بهبود وضعیت جهان اسلام معطوف شده است.

به گزارش ایرنا، وزارت امورخارجه پاكستان دیروز (دوشنبه) اعلام كرد: «عمران خان» نخست وزیر این كشور به دعوت رسمی «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران، اول اردیبهشت (21 آوریل) در سفری دو روزه و رسمی به ایران خواهد آمد. این اولین سفر عمران خان به ایران از زمان تصدی كرسی نخست وزیری پاكستان محسوب می شود.
هیات عالی رتبه نخست وزیر پاكستان متشكل از وزرای دارایی، حقوق بشر، دریانوردی، وزیر امور هماهنگی ایالات، مشاوران نخست وزیر در امور بازرگانی و پاكستانیهای مقیم خارج كشور و تنی چند از مقامات ارشد دولت اسلام آباد خواهد بود.
با نزدیك شدن به سفر مهم رهبر حزب تحریك انصاف پاكستان به عنوان حزب حاكم این كشور، رسانه های پاكستانی از جمله كارشناسان حوزه روابط خارجی و منطقه ای معتقدند كه عمران خان تلاش می كند تا ضمن همفكری با دولت جمهوری اسلامی ایران، به بهبود اوضاع منطقه ای از جمله تقویت اتحاد در جهان اسلام كمك كند.
تنها چند ماه از شروع كار دولت فعلی عمران خان در پاكستان، دونالد ترامپ در اقدامی غیرقانونی و یكجانبه از توافق هسته ای ایران خارج و چندی بعد تحریم های یكجانبه ای را بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل كرد، موضوعی كه منطقه و جهان را در وضعیت جدیدی قرار داد. همسایگان ایران به ویژه پاكستان این تحولات را رصد كرده و نگرانی خود را نیز نسبت به اقدامات یكجانبه دولت ترامپ برای خروج از توافق هسته ای ایران ابراز كردند.
تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، جنگ تجاری با چین، یك بام و دوهوای ترامپ درخصوص مسئله كره شمالی، برنامه ھای بی نتیجه آمریكا درخصوص آیندہ افغانستان و تصمیم اخیر آمریكا برای مشروعیت دادن به اشغالگری صهیونیست ها بر بلندی های جولان سوریه، از جمله مسائلی است كه تهران و اسلام آباد مواضع مشتركی علیه آن اتخاذ كرده و معتقدند كه كشورهای پرنفوذ جهان اسلام از جمله ایران و پاكستان باید در مقابل چنین اقداماتی ایستادگی كنند.
منابع خبری پاكستان اعلام كردند: عمران خان در جریان سفر به ایران با مقام های عالی رتبه این كشور درخصوص مسائل منطقه ای از جمله اوضاع افغانستان و مسائل پیش روی امت اسلامی رایزنی خواهد كرد.
بر اساس این گزارش، نخست وزیر جمهوری اسلامی پاكستان با هدف فعال سازی همكاری های متقابل میان تهران و اسلام آباد به ویژه تعاملات منطقه ای دو كشور و همفكری درخصوص اوضاع ملل اسلامی، به ایران سفر می كند.
نخست وزیر فعلی پاكستان با توجه به تحولات اخیر در خاورمیانه و مسائل مربوط به روابط ایران و برخی از كشورھای حوزه خلیج فارس، بارها تمایل خود برای كمك به حل مسائل منطقه، نقش آفرینی برای جلوگیری از درگیری ها در خاورمیانه و از همه مهم تر كمك به حل مناقشه یمن ابراز كرده بود.
عمران خان چندین بار پیشنهاد میانجیگری بین تهران-ریاض را ارائه كرده و گفته بود كه وی درخصوص جنگ یمن با جمهوری اسلامی ایران و عربستان ارتباط برقرار كرده است.

**عمران خان و وعده توسعه روابط با همسایگان
با روی كار آمدن دولت حزب جنبش عدالت به نخست وزیری عمران خان، اوضاع افغانستان، تداون تنش ها با هند، رویكرد سخت گیرانه دولت ترامپ علیه اسلام آباد و معلق ماندن پاكستان مواضع در ارتباط با تحولات خاورمیانه و از همه مهم تر مراقبت از روابط دیرینه پاكستان با جمهوری اسلامی ایران، از اهم مسائلی بود كه عمران خان باید تصمیمات مهمی در این خصوص اتخاذ می كرد.
«عمران خان» در اولین سخنرانی خود تنها دو روز بعد از اعلام پیشتازی حزب وی در انتخابات عمومی پاكستان گفته بود دولت وی خواهان تعمیق و گسترش روابط بهتر با كشورهای همسایه از جمله جمهوری اسلامی ایران است.
از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران نیز همواره بر اصل احترام متقابل و خودداری از دخالت در امور كشورها، سیاست خارجی خود را ترسیم كرده است و توجه به گسترش بیش از پیش روابط و مناسبات با كشورهای همسایه به ویژه پاكستان را در اولویت سیاست خارجی كشور قرار داده است.
به نظر می رسد با سفر آتی عمران خان به تهران، دولت های ایران و پاكستان در راستای اجرای سیاست های خارجی خود در نظر دارند در زمینه های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و انرژی با یكدیگر تعاملات بیشتری داشته و در این مسیر دیدار مقام های عالی رتبه دو كشور با یكدیگر و امضای قراردادهایی آتی در بخش های مختلف به ویژه مسایل مرزی و امنیتی نشانگر فضای تعامل و رو به جلو در مناسبات و همكاری های دو جانبه است.
مسوولان ارشد دولتی دو كشور بارها با سفر به تهران و اسلام آباد و برگزاری كمیسیون های مختلف به ویژه امنیتی ، دفاعی؛ سكان راهبردی مسایل میان دو كشور و منطقه را در كنترل خود داشته و به هیچ كشور خارجی اجازه ندادند تا در امور فیمابین آنها دخالتی داشته باشد.

** همكاری در امور امنیتی و مرزی
پس از حادثه تروریستی در جاده خاش-زاهدان در بهمن ماه گذشته و پیگیری های فوری دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و مقام های عالی نظامی كشور، پاكستان ضمن محكومیت این حمله یك هیات كارشناسی را عازم ایران كرد تا بتواند ملاحظات كشورمان در خصوص رخدادی های مرزی به ویژه حادثه جاده زاهدان را بررسی كند.
پس از آن پاكستان متعهد به رسیدگی به ملاحظات طرف ایرانی برای جلوگیری از ناامنی مرزها شد. البته پس از هموارتر شدن مسیر همكاری های دو كشور، خبرهای خوبی نیز درخصوص آزادی مرزبانان ربوده شده ایرانی به گوش رسید هر چند هنوز دو نفر از مرزبانان كشورمان در چنگ تروریست ها هستند و تلاش های دو كشور برای آزادی این عزیزان نیز ادامه دارد.
اواخر اسفندماه گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی از جانب عمران خان نخست وزیر پاكستان، خواهان عملیات قاطع پاكستان علیه تروریست های ضد ایرانی شد و تاكید كرد: ما نباید بگذاریم دهه ها دوستی و برادری بین دو كشور، تحت تاثیر اقدام گروهك های تروریستی قرار گیرد كه ما و شما می دانیم از كجا تامین مالی و تسلیحاتی می شوند.
در همین رایزنی تلفنی بود كه روحانی اعلام كرد كه تهران آماده استقبال از نخست وزیر پاكستان است.
نخست وزیر پاكستان نیز در این تماس تلفنی با بیان اینكه «امیدوارم به زودی از ایران دیدار كنم» ، اطمینان داد كه ارتش و دولت پاكستان تمام تلاش خود را برای از بین بردن تروریست ها بكار خواهند گرفت و اجازه نخواهند داد این تروریست ها از خاك این كشور علیه همسایگان و به ویژه مردم ایران استفاده كنند.
عمران خان گفته بود كه پاكستان به زودی خبرهای خوبی به ایران درباره عملیات های ضدتروریستی و نابودی اشرار در مرزهای مشترك می دهد. اكنون انتظار می رود عمران خان كه این روزهای در تكاپوی سفر به جمهوری اسلامی ایران است، خبرهای خوشی درباره اقدامات این كشور برای تقویت امنیت مرزهای مشترك و همچنین توسعه روابط دوجانبه به ملت های دو كشور بدهد.
بدون تردید، گفت و گو برای گسترش بیش از پیش روابط دوجانبه به ویژه مناسبات تجاری و اقتصادی میان دو كشور همسایه باتوجه به تحولات اخیر بین المللی و فراهم شدن مقدمات لازم برای توسعه این روابط، بخش اصلی گفت و گوهای عمران خان و مقامات عالی تهران خواهد بود.
آساق*274**1663**