اعضای باند رمالی مجازی 10 میلیارد ریالی در البرز دستگیر شدند

كرج - ایرنا - رئیس پلیس فتا البرز از دستگیری اعضای باند هفت نفره مجازی تحت عنوان رمالی با 10 میلیارد ریال كلاهبرداری در این استان خبر داد.

به گزارش ایرنا، سرهنگ محمد اقبالی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در پی شكایات متعدد مبنی بر برداشت غیرمجاز از حساب كاربران موضوع به صورت ویژه در دستور كار پلیس فتا استان البرز قرار گرفت.
وی اضافه كرد: با تحقیقات كارشناسان پلیس فتا مشخص شد كه افرادی با ایجاد یك وب سایت فالگیری ، رمالی و سركتاب بامبلغ بسیار ناچیز كاربران را به درگاه بانكی جعلی ترغیب و سپس اقدام به برداشت از حساب های بانكی می كنند.
اقبالی خاطرنشان كرد كه فعالیت هكرها به شكلی بود كه با تبلیغات گسترده در كانال ها و گروه های تلگرام و اینستاگرام طعمه های خود را انتخاب كرده و از طریق درگاه جعلی اطلاعات بانكی را به سرقت و برداشت غیرمجاز انجام می دادند.
رئیس پلیس فتا البرز افزود: تاكنون هفت نفر دراین زمینه دستگیر كه به 10 میلیارد ریال كلاهبرداری اعتراف كردند .
وی یادآورشد : تاكنون بیش از 100 شاكی در سراسر كشور شناسایی شده اند و چنانچه افراد دیگری به این شیوه مورد كلاهبرداری قرارگرفته اند، می توانند به پلیس فتا استان البرز مراجعه كنند.

*** كلاهبرداری مجازی تحت عنوان نام نویسی كارت سوخت
رئیس پلیس فتا البرز دربخش دیگری ازسخنان خود به مردم هشدارداد كه از مجاری رسمی برای كارت سوخت نام نویسی كنند.
اقبالی بیان داشت كه كلاهبرداران مجازی به ارسال پنل های پیامكی با موضوع نام نویسی برای كارت سوخت تا 30 فروردین ماه جاری قصد فریب مردم را دارند كه كاربران باید دقت لازم داشته باشندكه فریب این شیادان را نخورند.
رئیس پلیس فتا البرز اضافه كرد: كاربران قبل از ورود به هر وب سایتی از اصل بودن صفحه اصلی اطمینان حاصل كرده و سپس اقدام كنند.
وی تاكید كرد كه هموطنان در صورت مشاهده چنین پیامك هایی، برای اطمینان از صحت و سقم محتوای پیامك ‌های ارسالی موضوع را از طریق منابع معتبر و رسانه ملی پیگیری كنند.

*** ارسال كمك های مردمی برای سیل زدگان ازمراجع رسمی
اقبالی دربخش دیگری ازسخنان خود تاكید كرد كه مردم برای پیشگیری از تخلفات و سوءاستفاده كلاهبرداران ، كمك های خود را فقط در اختیار مراجع ذیصلاح قرار دهند.
وی افزود: طی چند روز اخیر عوامل گرداننده چهار پیج كه اقدام به تبلیغ برای كمك به سیل زدگان در فضای مجازی می كردند شناسایی و به مراجع ذیربط معرفی شدند.
اقبالی با اشاره به اینكه مردم ایران با حس نوع دوستی همواره پیش قدم بوده اند، بیان داشت: افرادی كه قصد كمك به آسیب دیدگان را دارند ضرورت دارد قبل از هر گونه اقدام، تحقیقات لازم در خصوص كمك رسانی به نیازمندان را انجام دهند.
وی ادامه داد: در چنین شرایطی متاسفانه افرادی سودجو و كلاهبردار با ایجاد صفحات جعلی در شبكه های اجتماعی با عناوین فریبنده و وابسته به موسسات خیریه و قرار دادن شماره حساب و نشانی جعلی سعی در جلب اعتماد و كلاهبرداری از مردم را دارند.
اقبالی خاطرنشان كرد: متاسفانه این افراد با جلب اعتماد مردم درفضای مجازی و دریافت مبالغی به عنوان كمك به سیل زدگان حساب كاربران را هك كرده و سپس نسبت به برداشت آن اقدام می كنند.وی یادآورشد: هموطنان می توانند از طریق راه ارتباطی سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir از آخرین هشدارهای سایبری و روش های پیشگیری از سایر جرائم مطلع شوند.
2098/ 6155