آمریكا هر روز بی اعتبارتر می شود

مسكو - ایرنا - رئیس جنبش سیاسی ضدجهانی سازی (آنتی گلوبال) در روسیه معتقد است كه دونالد ترامپ در تعیین سیاست های آمریكا فقط به منافع زودگذر می نگرد و اهمیتی به نقض توافقات بین المللی نمی دهد بنابراین تا زمانی كه او در قدرت است آمریكا هر روز بی اعتبارتر خواهد شد.

«آلكساندر ایونوف» روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه آمریكا با سیاست های نسنجیده ترامپ در منطقه خاورمیانه تنها می ماند، اظهار داشت: قراردادن نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی نشانه اقدامات نابخردانه ترامپ در دوران ریاست جمهوری است.
وی گفت: متاسفانه دولت آمریكا این درك را ندارد كه سپاه بخشی از تشكیلات سیاسی و نظامی حكومت ایران است كه در امور اجتماعی این كشور هم مشاركت دارد.
ایونوف تصریح كرد: تروریست خواندن سازمانی كه امروز با تروریست ها در سوریه به صورت بی امان مبارزه می كند تنها با هدف تنش آفرینی در جهت حمایت از اسراییل صورت می گیرد.
وی ادامه داد: امروز بسیاری می دانند كه آمریكا به دنبال ایجاد تنش در خاورمیانه است و حتی عربستان متحد نزدیك آمریكا رویكرد خود را در قبال روسیه وچین تغییر داده و تلاش می كند به آنها نزدیكتر شود.
وی افزود: امروز وضعیت جهان تغییر كرده است به شكلی كه شاهدیم آمریكا به عنوان كشوری كه با فناوری های پیشرفته و سرمایه گذاری دیگران را به سوی خود می كشید در رفتار خود تغییرات بنیادین ایجاد كرده است.
ایونوف خاطرنشان كرد: تا چند سال پیش هیچكس تصور نمی كرد قطر با ایران روابط و همكاری های گسترده ای داشته باشد اما امروز این دو كشور با یكدیگر تعاملات خوبی دارند حال آنكه بزرگترین پایگاه منطقه ای آمریكا در در دوحه قرار دارد.

** نفرت از سیاست های آمریكا در سطح جهانی افزایش یافته است
ایونوف با بیان اینكه بسیاری در جهان از سیاست های آمریكا به دلیل ماهیت خصمانه آن نفرت دارند، اظهار داشت: به رسمیت شناختن ارتفاعات جولان به عنوان بخشی از قلمرو اسراییل آمریكا را بیش از هر زمانی منفور كرده است.
به گفته وی، اگر همه پرسی در سطح جهانی برگزار شود معلوم خواهد شد تا چه اندازه مردم جهان از سیاست ها و اقدامات آمریكا خسته و بیزار هستند.
وی افزود: جامعه جهانی تصمیم خود را درباره مالكیت این بلندیها به نفع سوریه با صدور قطعنامه ای در شورای امنیت گرفته است و اقدام ترامپ نمونه روشن دیگری از نقض قطعنامه های سازمان ملل به حساب می آید.
ایونوف خاطرنشان كرد: آمریكای ترامپ نشان داده است كوچكترین اهمیتی به اسناد و توافقنامه های بین المللی نمی دهد و هر زمان كه به نفع خود بداند توافقات را كنار می گذارد.
رئیس جنبش سیاسی ضدجهانی سازی در روسیه هدف از مطرح كردن موضوع به رسمیت شناختن مالكیت اسراییل بر بلندی های جولان از سوی ترامپ را كسب حمایت لابی یهودی در آمریكا خواند.
وی افزود: ترامپ برای دور دوم ریاست جمهوری آماده می شود و برای كسب كرسی رئیس جمهور نیاز به حمایت گسترده اسراییل و یهودیان آمریكا دارد بنابراین منافع آمریكا را فدای اسراییل می كند.
وی ادامه داد: در مساله انتقال سفارت آمریكا از تل آویو به اورشلیم (قدس اشغالی) نیز ترامپ بیشتر از تامین منافع آمریكا به جلب حمایت اسراییل و یهودیان آمریكا فكر می كرد.
كارشناس ارشد امور سیاسی روسیه در مجموع معتقد است كه سیاست ها و اقدامات جانبدارانه آمریكا به نفع اسراییل باعث شده است كه واشنگتن نقش میانجی در حل مسائل خاورمیانه را از دست بدهد.
ایونوف گفت: مردم فلسطین و سایر كشورهای خاورمیانه آمریكا را به عنوان كشوری بی طرف به رسمیت نمی شناسند و حتی آن را متحد نزدیك اسراییل می دانند كه همواره در مناقشات میان اعراب و اسرائیل طرف تل آویو را می گیرد.
وی افزود: امروز بسیاری از نقش آمریكا در سراسر جهان انتقاد می كنند و اقدامات یكجانبه این كشور و نقض پی در پی قطعنامه های شورای امنیت را محكوم می كنند و به نظر می رسد دست كم تا زمانی كه ترامپ بر اریكه قدرت است، هر روز شاهد بی اعتباری بیشتر آمریكا خواهیم بود.
اروپام*391*1346*