هالینن : هدف ترامپ تضعیف ایران و ضربه زدن به متحدان آن است

نیویورك - ایرنا - « كان هالین» روزنامه نگار آمریكایی با تاكید به اینكه هدف «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا در اتخاذ تصمیم های ضد ایرانی از جمله به رسمیت شناختن اشغال جولان سوریه را تضعیف و منزوی كردن ایران و ضربه زدن متحدان آن دانست و گفت كه او برای تحقق هدف خود با اسراییل، عربستان و امارات توافق كرده است.

ستون نویس تارنمای 'فارن پالیسی این فاكس، روز سه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا، سیاست های كاخ سفید را در تناقض آشكار با قوانین بین المللی دانست و افزود: ترامپ تلاش دارد با به رسمیت شناختن اشغال جولان سوریه، حضور اسراییل را در منطقه تثبیت كند كه زنگ خطری برای كرانه باختری خواهد بود.
وی ادامه داد: رژیم اسراییل با شهرك سازی های غیرقانونی، بر مالكیت و تصرف بخش های وسیعی از كرانه باختری اصرار دارد.
این روزنامه نگار آمریكایی، فشار و منزوی كردن ایران را یكی از اهداف اساسی دولت ترامپ دانست و ادامه داد: موضع ترامپ درباره جولان با هدف برتری دادن به نفوذ محور اسراییل، سعودی و امارات و تضعیف ایران و سوریه صورت گرفته است.

** ضربه به متحدان ایران
هالینن با اشاره به انتخابات رژیم صهیونیستی تصریح كرد: هر چند روابط نزدیك و شخصی میان ترامپ و 'بنیامین نتانیاهو' برقرار است و نمی توان منكر اهمیت انتخاباتی به رسمیت شناختن جولان به عنوان بخشی از خاك اسراییل برای شخص نتانیاهو شد، اما معتقدم طرح های ژئوپولیتیك مهمتری در ورای تصمیم دونالد ترامپ قرار دارد.
وی با بیان اینكه ترامپ با اسراییل، عربستان و امارات برای تضعیف كردن ایران توافق كرده، تاكید كرد: موضع وی درباره جولان را باید از منظر ضربه به متحدان ایران دید. این ضربه ای به سوریه، روسیه و حتی تركیه است.
این تحلیلگر مسایل بین المللی یادآور شد: مقام های دولت ترامپ بدنبال تضعیف ایران با تحریم هستند كه این اقدام موفق نبوده است. آنها فكر می كنند كه باید زمینه ای ایجاد شود كه قدرت اسراییل در منطقه و در برابر تهدیدها، بی منازعه باشد. این كار مستلزم تضعیف ایران و سوریه و همین طور تركیه است.
هالینن افزود: البته تركیه در وضع داخلی خوبی به سر نمی برد و درگیر مشكلات اقتصادی و جنگ قدرت در داخل است كه به آنكارا اجازه نقش آفرینی مناسبی در منطقه نمی دهد.
وی به تلاش های ترامپ در داخل برای افزایش قدرت خود اشاره كرد و ادامه داد: به رسمیت شناختن اشغال بلندی های جولان توسط ترامپ ابعاد داخلی هم دارد.
هالنین گفت: این كار باعث سرازیر شدن آرای یهودیان آمریكا به سبد انتخاباتی جمهوریخواهان خواهد شد و به انتخاب دوباره وی در سال 2020 كمك خواهد كرد. البته به نظر من این تحلیل آنها ساده انگارانه است و این اتفاق نخواهد افتاد.

** كار اروپایی ها فقط حرف زدن است
ستون نویس تارنمای 'فارن پالیسی این فاكس' با ابراز نگرانی از طرح های جاه طلبانه دولت ترامپ برای آینده سرزمین های فلسطینی گفت: نه انتقال سفارت ایالات متحده به قدس و نه به رسمیت شناختن اشغال جولان، پایان سیاست های تهاجمی دولت ترامپ نخواهد بود و باید منتظر تصمیم های غیرقانونی دیگری از سوی او باشیم.
هالینن در پاسخ به سئوال كه با توجه به وجود شهرك های غیرقانونی رژیم صهیونیستی در كرانه باختری كه از سوی سازمان ملل متحد اشغالی خوانده می شود، آیا شاهد تكرار همین موضع درباره این منطقه از سوی ترامپ خواهیم بود، گفت: او پیش از این با انتقال سفارت به قدس عملا در این مسیر گام گذاشته است و معتقدم اقدامات خیلی بیشتر از این را انجام خواهد داد.
وی افزود: هنوز محتوای طرح كوشنر(معامله قرن) برای فلسطینی ها مشخص نیست اما بطور قطع در این طرح، سیاست های غیرقانونی شهرك های اسراییل را به رسمیت خواهند شناخت.
این روزنامه نگار در پاسخ به سئوال كه موضع ترامپ درباره جولان چه اثری بر طرح 'معامله قرن' خواهد داشت، گفت: بدون تردید این كار زمینه را برای 'ربودن' كرانه باختری فراهم خواهد كرد و اسراییل دست خود را بر گلوی فلسطینی ها بیش از این خواهد فشرد، زیرا ایالات متحده از این رژیم بطور همه جانبه پشتیبانی می كند و اروپایی ها هم جز حرف زدن، كاری انجام نمی دهند.
اروپام ** م.ع ** 1429 ** 1071