ابتكار:سهم اندك زنان از مدیریت شهرداری در زمان قالیباف محقق نشد

تهران- ایرنا- معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با استقبال از برنامه واگذاری 30 درصد از مشاغل مدیریتی شهرداری تهران به زنان گفت: زمانی كه عضو شورای شهر بودم سقف سیاست‌گذاری ما واگذاری 10 درصد از مدیریت شهر به زنان بود كه متاسفانه همین میزان اندك نیز توسط آقای قالیباف برآورده نشد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، معصومه ابتكار در دیدار با مدیران و كارشناسان زن شاغل در شهرداری تهران افزود: واگذاری 30 درصد از مشاغل مدیریتی شهرداری تهران یك كار ارزشمند و مهم است كه باید توسط خود زنان پیگیری و به نتیجه برسد.
وی با بیان اینكه 6 سال با رای مردم تهران عضو شورای شهر بودم اظهارداشت: به همین دلیل شناخت خوبی از وضعیت شهرداری و تحولات حاكم بر آن دارم؛ هرچند كه در آن برهه جهت گیری اصلی من در شورای شهر، مسأله محیط زیست بود اما پیگیر مسائل زنان و ارتقای جایگاه زنان در شهر هم بودم.
ابتكار با تاكید بر اینكه واگذاری مدیریت به زنان تنها از بعد عدالت جنسیتی نیست تصریح كرد: زاویه دید زنان به لحاظ حس مادرانه و زنانه‌ای كه دارند، در مدیریت هم اثرگذار است و همانطور كه مشاهده می شود هر جا كه زنان در ساختار و در سطوح سازمانی حضور دارند مبارزه با فساد و ارتقای سلامت اداری با جدیت بیشتری دنبال می‌شود.
وی گفت: عدالت جنسیتی یكی از مباحث مهم در برنامه ششم توسعه كشور است و در جلسه‌ای كه با شهرداران كلانشهرها داشتیم، بر این نكته كه شهرداری‌ها باید از سیاست‌های كلان كشور در این حوزه تبعیت كرده و عدالت جنسیتی به منصه ظهور برسانند، تأكید شد.
معاون رئیس‌جمهوری ارائه خدمات به زنان در شهرهای كوچك را با چالش‌های مهمی روبرو دانست و اضافه كرد: تهران در مقایسه با سایر شهرهای كشور وضعیت بهتری دارد؛ پنج بوستان مادران و بیش از 20 شهربانو فرصت خوبی برای زنان تهرانی ایجاد كرده اما همه اینها به نسبت جمعیت 8.5 میلیونی تهران، بازهم ناچیز است.
وی ادامه داد: نیمی از جمعیت شهر را زنان تشكیل می‌دهند و اگر فرصت پیشرفت به زنان داده شود، بدون شك فضای با نشاط تری را هم در شهرها شاهد خواهیم بود؛ زیرا زنان نگاه و سلیقه متفاوتی در بهبود فضای شهری دارند.

*17 درصد از مدیران شهرداری تهران زنان هستند
معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران نیز در این دیدار با بیان اینكه زنان نقش مهمی در تدوین برنامه سوم توسعه شهر تهران داشته‌اند گفت: 17 درصد پست‌های مدیریتی در شهرداری تهران در اختیار زنان قرار دارد.
سكینه اشرفی اضافه كرد: همچنین در این برنامه، با حمایت شش زن عضو شورای شهر تهران، یك حكم مخصوص در خصوص ارتقای جایگاه زنان در شهرداری وارد شده است تا همگام با تلاش‌های صورت گرفته برای حضور زنان در مناصب مدیریتی دولتی، در طول 5 سال آینده بتوانیم سهم 30 درصد و بالاتری را در مدیریت شهری به زنان اختصاص دهیم.
وی با بیان اینكه پس از 110 سال از تاریخ بلدیه تهران، برای اولین بار یك زن به عنوان معاون شهردار انتخاب شد خاطرنشان كرد: از 2 هزار و 176 مورد پست‌های مدیریتی در شهرداری تهران، 374 نفر خانم هستند كه از نظر آماری یعنی 17 درصد پست‌های مدیریتی در اختیار زنان قرار دارد.
معاون شهردار تهران یادآور شد: البته عمده پست‌های اختصاصی به زنان از جمله شهرداران مناطق 7 و 8 تهران در دور اخیر اختصاص داده شده است.
وی در ادامه به حضور پر رنگ زنان در پست‌های كارشناسی شهرداری تهران اشاره كرد و گفت: زنان نقش اصلی را در تدوین برنامه سوم توسعه شهر تهران داشتند به طوریكه از هفت كمیته تدوین برنامه، دبیر چهار كمیته را زنان تشكیل می‌دادند.
اشرفی افزود: البته در گزارشی كه از بهره‌وری در شهرداری تهران تهیه و تقدیم شهردار تهران شد، اعلام كردیم كه زنان بهره‌وری بالاترین از سایر كارمندان دارند و از این جهت، جای تقدیر و تشویق وجود دارد.
وی همچنین از زحمات فاطمه راكعی به عنوان مدیركل سابق امور زنان شهرداری تهران و زهرا بهروزآذر به عنوان مدیركل جدید امور بانوان شهرداری تهران تقدیر كرد و گفت: یكی از مشكلات ما در حوزه زنان این است كه شبكه پشتیبانی كننده زنان به خوبی شكل نگرفته كه برای ایجاد این شبكه تلاش می كنیم.
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران اظهارداشت: شهرداری تهران نقش جریان‌سازی برای شهرداری‌ شهرهای دیگر دارد و شهرداری‌ها در بسیاری از مسائل به عملكرد شهرداری تهران نگاه می‌كنند؛ بنابراین عملكرد شهرداری در همه حوزه‌ها به خصوص حوزه زنان می‌تواند منشاء بسیاری از اقدامات در سطح كشور باشد.

تهرام/9353//1348