۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴
کد خبر 83280424
۰ نفر
آجیل ورشكسته

یكی از ثمره‌های كمپین «نه به خرید آجیل»، كاهش 75 درصدی خرید آن در ایام نوروز امسال در كشور بود به طوری كه بخش قابل توجهی از این محصول در انبارها تلمبار شده و به گفته فروشندگان آجیل و خشكبار خسارت قابل ملاحظه‌ای بر این صنف وارد آمد و بسیاری ورشكسته شده‌اند.

كمپین «نه به خرید آجیل» یكی از اقدامات خودجوشی بود كه از سوی مردم با هدف اعتراض به گرانی صد در صدی این محصول خوراكی و قدرت خرید پایین قشر قابل توجهی از جامعه شكل گرفت و اتفاقاً با استقبال مردم مواجه شد تا جایی كه یكی از ثمره‌های این كمپین كاهش 75 درصدی خرید آجیل در ایام نوروز امسال در كشور بود به طوری كه بخش قابل توجهی از این محصول در انبارها تلمبار شده و به گفته فروشندگان آجیل و خشكبار خسارت قابل ملاحظه‌ای بر این صنف وارد آمد و بسیاری ورشكسته شده‌اند.
هر چند بسیاری از مردم با پیوستن به این كمپین و حمایت از قشر ضعیف جامعه به دلیل نداشتن توان خرید آجیل شب عید تأثیر مثبتی را بر جای گذاشتند ولی رئیس اتحادیه آجیل و خشكبار زنجان از چك‌های برگشتی آجیل فروشان و محصول تلمبار شده در انبارها و تقاضای لغو جواز از سوی برخی از آجیل فروشان زنجانی خبر داده و به صدای زنجان می‌گوید: طبق پیش‌بینی ما تعداد درخواستی برای لغو جواز از سوی آجیل فروشان، امسال بیش از سال‌های گذشته خواهد شد و این موضوع بعد از گذشت 2 ماه از عید نوروز مشخص می‌شود چرا كه در حال حاضر جنس در مغازه‌هایشان تلمبار شده و فعلاً مغازه‌داران در تلاش برای جابه‌جایی جنس‌هایشان هستند.

كاهش 15 درصدی متقاضیان جواز فعالیت در حوزه آجیل و خشكبار
به گفته این مسئول با توجه به وضعیت اقتصادی مردم در سال گذشته و بسامان بودن شرایط نسبت به امسال تعداد متقاضیان به اتحادیه برای دریافت جواز فعالیت در حوزه آجیل و خشكبار نسبت به سال 96 با كاهش 15 درصد همراه بوده است و متقاضی دریافت جواز در این بخش روند نزولی داشت حال با توجه به وضعیت فروش امسال و خسارت‌های وارد آمده بر این قشر و نیز اوضاع اقتصادی و توان خرید مردم پیش‌بینی می‌كنیم متقاضی برای دریافت جواز به منظور فعالیت در این عرصه وجود نداشته باشد و در كنار آن متقاضی لغو جواز نیز افزایش یابد.
زنجان نیز نوروز امسال از آمار 75 درصدی عدم خرید آجیل از سوی مردم تبعیت كرده و به گفته مرتضی انتصار امسال نسبت به سال گذشته 75 درصد محصول آجیل مغازه‌‌داران زنجانی فروش نرفت و در حال حاضر بازار آجیل عزادار است.

چك‌های برگشتی
به گفته این مسئول برخی از مغازه‌داران آجیل و خشكبار خود را به صورت چك دو ماهه خرید كرده و همانند سنوات گذشته با فروش ایام نوروز پول چك‌های خود را پرداخت می‌كردند ولی در وضعیت فعلی بسیاری از فروشندگان آجیل با چك‌های برگشتی مواجهند عده دیگر پول نقد خود را به آجیل و خشكبار داده‌اند و الان جنسشان روی دستشان مانده است.
انتصار این‌گونه عنوان می‌كند كه یك گونی پسته بالای 12 میلیون تومان هزینه دارد، اگر یك مغازه‌داری 10 گونی پسته خریداری كند یعنی 120 میلیون تومان بابت آن هزینه كرده است، البته آجیل فقط پسته نیست و سایر خشكبار نیز باید باشد كه بر این اساس با یك حساب سرانگشتی یك مغازه كوچك یك میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد.
رئیس اتحادیه آجیل و خشكبار كه خود یكی از آجیل فروشان معروف شهر را مدیریت می‌كند به وجود مشتری‌های ثابت و خاص خود در زنجان و نیز از شهرستان‌های مختلف اشاره دارد كه در سال‌های گذشته خریدهایشان را از مغازه وی انجام می‌دادند ولی با وجود كمپین نه به خرید آجیل امسال وضعیت فروشش اصلاً تعریفی نداشته است.
به گفته این مسئول قیمت دلیل اصلی مردم برای نخریدن آجیل نبود بلكه قدرت و توان خرید مردم كاهش یافته بود، سال گذشته بهترین آجیل با قیمت 70 هزار تومان به فروش می‌رسید در حالی كه امسال 200 هزار تومان بود در حالی كه كیفیت همان بود.

آجیل فروشان گرانفروشی نكرده‌اند
انتصار معتقد است كه آجیل فروشان گرانفروشی نكرده‌اند بلكه گرانی تمامی اجناس در سطح كشور منجر به افزایش قیمت آجیل نیز شده است وگرنه اگر گرانفروشی مطرح بود اتحادیه پیش از مردم در كنترل قیمت و كاهش آن وارد می‌شد ولی متأسفانه این گرانی در كل كشور حاكم شده است.
این مسئول به تعیین دو نرخ برای آجیل در نوروز امسال اشاره كرد و گفت: امسال وقتی دیدیم بازار پاسخگو نیست و خرید مردم كاهش یافته 10 درصد سود استاندارد فروشنده را به 4 درصد كاهش دادیم ولی متأسفانه تأثیرگذار نبود هر چند قیمت آجیل در زنجان نسبت به استان‌های همجوار پایین‌تر بود.
با وجود این‌كه انتصار عنوان می‌كند كه بسیاری از آجیل‌ فروشی‌های زنجان ورشكست شدند چرا كه ماحصل چندین سال فعالیت و تلاششان به فنا رفته است در پاسخ به صادرات محصولاتشان این‌گونه عنوان كرد كه شهرستان زنجان امكان صادرات نداشته و این موضوع هزینه بالایی را می‌طلبد.
در پیگیری صدای زنجان در مورد شرایط صادرات محصول انبار شده آجیل فروشان و این‌كه آیا این موضوع اصلاً شدنی است یا خیر؟ و این‌كه نظر سازمان صنعت معدن و تجارت استان در این زمینه چیست به سراغ امیرعلی مسیبی، معاون امور بازرگانی و تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان رفته و موضوع را از او پیگیری می‌كنیم كه در پاسخ به شرایط سخت صادرات این‌ نوع كالا اشاره كرده و می‌گوید: از آنجایی آجیل و خشكبار محصول خوراكی است و برای صادرات آن باید ضوابط بهداشتی كشور هدف را نیز رعایت كنیم و در كنار آن پیدا كردن بازار هدف نیز دشوار است چرا كه برخی افراد خبره در این حوزه فعالیت داشته و اجازه حضور دیگر افراد در این بخش شاید بسیار سخت باشد.

فاكتور خرید و فروششان را بررسی نمی‌كنیم
وی در پاسخ به این سوال كه آیا امكان ارتباط دادن این فروشندگان با صادركنندگان عمده و فعال در این بخش وجود ندارد نیز این‌گونه بیان كرد: این امكان وجود دارد و هر مغازه‌داری كه تناژ بالایی از آجیل را در انبار دارد می‌تواند به سازمان صنعت و معدن مراجعه كرده و ما از آنان حمایت كرده و به اتاق بازرگانی و انجمن صادركنندگان خشكبار معرفی می‌كنیم.
این مسئول با تأكید بر این‌كه متأسفانه از آنجایی كه برخی از این فروشندگان محصول را در انبارهای خود احتكار كرده‌اند هیچ گاه حاضر نمی‌شوند به صنعت و معدن مراجعه كنند چرا كه در بدو ورود از آنان در زمینه ثبت انبارشان و میزان كالاهای موجود در آن سوال می‌شود، افزود: بررسی فاكتورهای خرید و فروش آن‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد ولی برای حمایت از این قشر در این حوزه ورود پیدا نمی‌كنیم و می‌توانیم آنان را به نهادهای مربوطه معرفی كنیم و مشكلی در این زمینه وجود ندارد.
وی با اشاره به این‌كه در سیستم كلی كشور عرضه و تقاضا آزاد بوده و تا امروز كسی در حوزه چرایی و نحوه فروش یك محصول ورود پیدا نكرده بود هر چند در زمان گرانفروشی وظیفه دولت سامان بخشیدن و كنترل قیمت است، گفت: با توجه به افزایش قیمت آجیل و خشكبار بنا به دلایلی كه عنوان می‌شود ناشی از سرمازدگی درختان پسته، عدم واردات و یا عوامل دیگر محصولی گران شده و عده‌ای از خریداران خود را از دست می‌دهد.
مسیبی با بیان این‌كه متأسفانه برخی از محصولات فروش رفته همانند آجیل جزو كالاهای لوكس مردم به شمار رفته و با توجه به قیمت بالای آن مردم نیازی به خرید احساس نكردند، یادآور شد: در این اوضاع عده‌ای از افراد تصمیم بر سوء‌استفاده از وضعیت داشته و آجیل در تناژهای بالا را خریداری كرده و امیدوارند ره صد ساله را یك شبه سپری كنند ولی حال به هر دلیلی با مشكل مواجه شدند و گلایه از تلمبار شدن اجناس در انبارهایشان دارند.

* الهام احمدی، روزنامه صدای زنجان، 98،1،28.
3088