۲۷ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۹
کد خبر: 83280395
۰ نفر
صيد غيرمجاز ماهي در رودخانه مرزي آستاراچاي

آستارا - ايرنا - صيد ماهي در رودخانه مرزي آستاراچاي در فصل تخم ريزي ماهيان مولد، اعتراض حاميان محيط زيست را برانگيخت.

به گزارش خبرنگار ايرنا رودخانه مرزي آستاراچاي به طول 38 كيلومتر از ارتفاعات كوهستان حيران و دامنه شيندان آن سرچشمه گرفته و بعد از گذر از مرز ايران و جمهوري آذربايجان به درياي خزر مي ريزد و طبق نظر كارشناسان محيط زيست و شيلات، بستر مناسب تخم ريزي و تكثير طبيعي ماهي هاست.
سيد رضا مير نظري از فعالان و حاميان محيط زيست آستارا روز سه شنبه با اعلام انتقاد و اعتراض شديد انجمن ها و تشكل هاي حامي محيط زيست نسبت به اجازه ورود صيادان به رودخانه مرزي اين شهرستان، اين كار را حمله بي رحمانه به زايشگاه ماهي ها تلقي كرد.
وي گفت: فرياد زير آب ماهي هاي مولد به گوش مسئولان نمي رسد و كسي به اين فاجعه زيست محيطي اهميت نمي دهد و سال به سال از ذخاير آبزيان ساحل خزر و رونق كار صيادان كاسته مي شود.
رئيس اداره شيلات آستارا روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا گفت: 15 اسفند تا 15 ارديبهشت ماه فصل تخم ريزي ماهي هاي مولد است و در اين مدت، بيش از 80 درصد ماهي هاي مولد درياي خزر براي تخم ريزي و تجديد نسل به طور غريزي به رودخانه هاي آب شيرين كوچ مي كنند و متاسفانه حضور پر تعداد صيادان در رودخانه مرزي آستارا، باعث له شدن تخم هاي لقاح يافته و نابودي شمار زيادي از ماهي ها مي شود.
صادق خاصي پور اظهار كرد: برابر قانون، صيد در رودخانه مرزي در طول سال ممنوع است و صيد ماهي در ساحل درياي خزر نيز فقط به شيوه پره كشي مجاز است و در آستارا، 50 صياد در قالب شركت تعاوني موج گل سيبلي به صيد ماهي از ساحل دريا مجاز هستند.
وي بيان كرد: در خصوص زيان هاي صيد ماهي در فصل تخم ريزي و ممنوعيت ورود صيادان به رودخانه مرزي، بارها با مسئولان و دستگاه هاي استاني و شهرستاني مكاتبه انجام داده ايم و اسناد و مدارك لازم موجود است و متاسفانه همه ساله با مهاجرت ماهي هاي درياي خزر به رودخانه مرزي براي زاد و ولد، صيادان نيز براي صيد به رودخانه مرزي سرازير مي شوند.
رئيس اداره شيلات آستارا گفت: اغلب صيادان وارد شده به رودخانه مرزي اين شهرستان، افراد متمول و خوش گذران هستند و اين كار بي رحمانه را به منظور تفريح انجام مي دهند.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و مرز جمهوري آذربايجان واقع است.
7124 / 2007