۲۷ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۱
کد خبر: 83280371
۰ نفر
تولید الكتریسیته از بارش برف

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه UCLA در آمریكا، دستگاه جدیدی را طراحی كردند كه بسیار سبك و نازك بوده و قادر است از بارش برف، الكتریسیته تولید كند.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این دستگاه كه TENG نام دارد، یك نانوژنراتور تربوالكتریك است كه با استفاده از الكتریسیته ساكن، بار الكتریكی تولید كرده و از تبادل الكترون‌ها انرژی تولید می‌كند. الكتریسیته ساكن از تعامل دو ماده مختلف ایجاد می‌شود كه یكی الكترون جذب كرده و دیگری الكترون از دست می‌دهد.
دانه‌های برف دارای بار مثبت هستند و الكترون از دست می‌دهند، در مقابل سیلیكون دارای بار منفی است. زمانی كه دانه‌های برف با سطح سیلیكون برخورد می‌كنند باری ایجاد می‌شود كه دستگاه قادر است آن را جذب كرده و جریان الكتریكی تولید كند. محققان برای ساخت این دستگاه از فناوری چاپ سه‌بعدی استفاده كردند تا یك لایه سیلیكون و یك الكترود را به نحو مقتضی در كنارهم قرار دهند.
كارآیی این دستگاه به كیفیت ماده جاذب الكترون‌ها بستگی دارد، زیرا دانه‌های برف در هر حال الكترون از دست می‌دهند. محققان پس از بررسی مجموعه وسیعی از مواد مختلف، از جمله فویل‌های آلومینیومی و تفلون دریافتند سیلیكون بیشترین میزان بار الكتریكی را در بین این مواد تولید می‌كند.
در هر زمستان بیش از 30 درصد سطح زمین از برف پوشیده می‌شود و در این فصل اغلب پنل‌های خورشیدی به درستی عمل نمی‌كنند زیرا تراكم برف مانع رسیدن نور خورشید به این پنل‌ها می‌شود و توان خروجی آن‌ها را كاهش می‌دهد.
به اعتقاد محققان می‌توان این دستگاه جدید را به‌گونه‌ای با فناوری پنل‌های خورشیدی ادغام كرد كه در هنگام بارش برف، جریان الكتریكی به طور مستمر تامین شود.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nano Energy منتشر شده است.
علمی**9259**1485