سایه بیماری های واگیر بر سر سیل زدگان

تهران- ایرنا- سیل آمد و رفت. حالا انبوهی از گل، آلودگی و بیماری های مختلف واگیردار پوستی، عفونی و گوارشی سیل زدگان را تهدید می كند. مانده اند با درد بی خانمانی و خطر بیماری هایی كه احتمال بروز آنها هر روز بیشتر می شود.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، سیل خانه برانداز حالا كه فروكش كرده، آن روی دیگر خود را نشان می دهد. رویی كه نشان از بیماری، درد و رنج دارد. سیل به دلیل ویرانی هایی كه به بار آورده، حیوانات خزنده را هم از خانه هایشان بیرون كشیده و هر آن سیل زدگان در معرض گزش آنها قرار دارند.
كمترین بیماری كه ممكن است گریبان سیل زدگان را بگیرد، حشره زدگی ناشی از روان شدن فاضلاب در میان سیل و گل و لای باقیمانده است، بر این اساس نیاز است تا سیل زدگان را دریابیم و از بروز اتفاقی ناگوارتر از سیل و همه گیر شدن بیماری های واگیر ناشی از آلودگی های سیل جلوگیری كنیم.
یكی دیگر از فجایعی كه سیل‌ها با خود به همراه می‌آورند، بیماری‌هایی است كه معمولا جان انسان ها را به خطر می‌اندازد. زیرا معمولا انواع بیماری‌ها از طریق آبی كه مانند رودخانه‌ای در شهر جریان یافته است، به راحتی منتقل می شوند و به همین شیوع بیماری ها در هنگام سیل بسیار بیشتر از سایر مواقع می كند.

* بیماری های روده ای ارمغان سیل
ایرج خسرونیا رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: مشكلات سیل زدگان به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شوند، در هنگام وقوع سیل بیماری های روده ای به دلیل مصرف آب آلوده ممكن است در میان مردم مناطقی كه سیل ایجاد شده است، شیوع فراوانی یابد.
وی می افزاید: وبا یكی از بیماری های خطرناك روده ای است كه این بیماری سبب بروز اسهال شدید و كم‌آبی بدن شده و حتی می‌تواند موجب مرگ فرد شود.
خسرونیا، ادامه می دهد: تهوع، سردرد و دردهای شكمی از علایم بیمای وبا است؛ به همین دلیل باید آب های بسته بندی سالم آشامیدنی در اختیار سیل زدگان قرار گیرد تا آنها دچار وبا نشوند.
این پزشك با بیان اینكه اسهال بر اثر عفونت‌های روده‌ای ناشی از مسمومیت غذایی یا نوشیدن آب آلوده با فاضلاب‌های انسانی و حیوانی به وجود می‌آید، می گوید: اسهال توسط باكتری‌ها و ویروس‌ها به بدن انسان منتقل شده و یكی از شایع‌ترین بیماری‌های ناشی از مصرف آب آلوده است و سبب از دست دادن آب بدن و كاهش الكترولیت‌های آن شده و می‌تواند سبب مرگ افراد سیل زده به ویژه كودكان شود.

* تیفوئید یك عفونت خطرناك
خسرونیا، تیفوئید را یك عفونت خطرناك باكتریایی می داند كه موجب زخم‌های شدید روده‌ای می‌شود و می گوید: ممكن است افراد سیل زده بر اثر شست‌وشو یا مصرف آب آلوده به این بیماری مبتلا شوند و تهوع، كاهش اشتها و سردرد از علایم آن است كه در اثر آشامیدن آب آلوده بروز می یابد.
رئیس انجمن متخصصان داخلی اضافه می كند: سرماخوردگی و آنفلوآنزا نیز از دیگر بیماری های واگیردار شایع در مناطق سیل زده است كه مسئولان بهداشت و درمان باید به این بیماری ها توجه اساسی كنند.
خسرونیا اظهار می دارد: برخی از بیماری های واگیردار نیز بعد از ماه ها در مناطق سیل زده بروز می یابد؛ به عنوان مثال بیماری مالاریا به وسیله پشه ای به نام آنوفل ناشی از آب سیل باقی مانده كه به گنداب تبدیل شده است، به افراد منتقل و شیوع می یابد.

* انتقال بیماری های انگلی از طریق آب آلوده
وی می گوید:‌ بیماری های انگلی و اسهال خونی نیز از طریق آب آلوده كه ممكن است به چاه های زیرزمینی نفوذ كرده باشد، افراد سیل زده را مبتلا كند. از این رو، مسئولان و سازمان هایی كه در این مناطق در حال كمك رسانی هستند باید به مسایل بهداشتی، آب آشامیدنی و تغذیه مردم بسیار توجه كنند و با كمك كردن در مدت كوتاه، آنها را به حال خود رها نكنند زیرا برخی از این بیماری ها بعدها بروز می یابند و ممكن است جان مردم سیل زده را به خطر بیاندازد.

* رعایت بهداشت فردی
عباس مرادی متخصص بیماری های عفونی نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: بیماری های عفونی در مناطق سیل زده یا زلزله زده بسیار شیوع می یابد، مهمترین نكته اساسی برای مقابله با این بیماری ها رعایت بهداشت فردی است.
وی ادامه می دهد: این روزها مردم مناطق سیل زده گلستان، لرستان و خوزستان با مشكلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می كنند، نبود امكانات برای زندگی و تغذیه ای از مهمترین دغدغه های آنها است البته مردم و مسئولان از زمان وقوع سیل در این مناطق تاكنون از لحاظ وسایل و مایحتاج زندگی، آب آشامیدنی سالم و مواد غذایی كمك های بسیار فراوانی كرده اند و هنوز هم در حال كمك رسانی هستند، اما شرایط آنان سخت است و نباید از شیوع بیماری های واگیردار در این مناطق غافل شد.
این متخصص بیماری های عفونی اظهار می دارد: دسترسی مردم سیل زده به آب آشامیدنی و مواد غذایی سالم مهمترین اصل در پیشگیری از بیماری های واگیردار به ویژه عفونی مانند وبا، اسهال های خونی و روده ای است، اما نباید از شیوع بیماری های ناشی از حیوان گزیدگی مانند مالاریا و سالك نیز غافل شد.

* ضرورت بسیج مردم برای جلوگیری از بیماری های واگیردار
مرادی می گوید: شپش نیز ممكن است در میان مردم مناطق سیل زده شیوع یابد. لازم است همه تیم های بهداشتی و پزشكی برای جلوگیری از خطر شیوع بیماری های عفونی و واگیردار در این مناطق بسیج شوند و مردم سیل زده را تا مدت ها به حال خود رها نكنند زیرا آنان نیاز به حمایت زیاد دارند.
این پزشك خاطرنشان می كند: لازم است آب های بطری سالم برای آشامیدن در اختیار همه مردم سیل زده قرار گیرد تا آنها مجبور نباشند آب های دیگری بنوشند. همچنین باید به طور مرتب دست های خود را با آب و صابون شستشو دهند.
مرادی اظهار می دارد: حتما آب را قبل از مصرف بجوشانند و پس از سرد شدن برای آشامیدن و پخت و پز مصرف كنند.
وی ادامه می دهد: كاهش سطح بهداشت محیط می‌تواند سبب افزایش حشرات، افزایش بیماری و سرعت انتقال آنها ‌شود و لازم است بلافاصله مناطقی مانند محل‌های دفع فاضلاب، كارخانجات و انبارهای غذا، محل نگهداری حیوانات و اجساد كه محل ازدیاد حشرات و جانواران موذی است، مورد نظارت و كنترل سریع قرار گیرند.

* پیشگیری بهتر از درمان
محمد مهدی گویا رئیس مركز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نیز به خبرنگار ایرنا در این زمینه می گوید: بیشترین نگرانی ما شیوع بیماری های واگیردار از طریق آب و غذای آلوده است كه باید با همكاری مردم سیل زده اجازه ندهیم این بیماری ها افزایش یابد.
وی اظهار می دارد: كمك و همكاری مردم سیل زده با تیم های بهداشتی و درمانی مستقر در این مناطق برای جلوگیری از شیوع بیماری های واگیردار بسیار مهم است. البته آب هایی كه بین مردم توزیع می شود، از طریق همكاران آب و فاضلاب شهری و روستایی مراكز بهداشتی و درمانی كنترل می شود و این كار به صورت مداوم باید ادامه یابد.
گویا تصریح می كند: لازم است آب سالم تضمین شده به دست مردم برسد. اگر سیل زدگان از سلامت آب آشامیدنی مطمئن نبودند، آن را استفاده نكنند یا بجوشانند و سپس مصرف كنند.
وی ادامه می دهد: شستشوی میوه و سبزیجات نیز با آب سالم بسیار اهمیت دارد زیرا بیماری های عفونی مانند وبا از این طریق منتقل می شود و مردم باید كاملا مسایل بهداشتی را رعایت كنند.

* شیوع بیماری های واگیردار تاكنون نداشته ایم
گویا تاكید می كند: مواردی از شیوع بیماری های واگیردار از طریق آب و غذا در مناطق سیل زده گلستان، لرستان و خوزستان نداریم اما با گرم شدن هوا ممكن است این بیماری ها شیوع یابد كه همكاران ما تلاش می كنند آب مصرفی سالم را به دست مردم برسانند.
رئیس مركز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت خاطرنشان می كند: شیوع بیماری های ناشی از حشرات كه به انسان ها منتقل می شود، با گرم شدن هوا در مناطق سیل زده وجود دارد و ما باید مراقب افزایش سالك و حشرات جونده باشیم.

* ضرورت آموزش مردم برای پیشگیری
گویا می گوید: ضرورت دارد مردم این مناطق برای پیشگیری از بیماری هایی مانند سالك، مالاریا و دیگر مواردی كه ناشی از حیوان گزیدگی بروز می یابد، آموزش ببینند و مراكز بهداشتی باید نكات مهم را در این زمینه به مردم اطلاع دهند.
گزارش از رقیه نوری
اجتمام*9022*1834