كشف اسكلت‌های سه هزارساله قربانیان آئین‌های خاص، در انگلیس

تهران- ایرنا- ده‌ها اسكلت دوره نوسنگی از قربانیان آئین‌های خاص در منطقه ای با قدمت تقریبا سه هزار ساله واقع در «آكسفوردشایر» انگلیس كشف شد.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از سی ان ان، اجساد 26 نفر مردمان عصر آهن و دوره رم باستان در آكسفوردشایر» انگلیس یافت شد.
در میان اجساد كشف شده، جسد زنی با پاهای قطع شده و دستانی بسته در پشت سرش و فرد دیگری كه سرش بین پاهایش قرار گرفته بود، دیده می شود.
همچنین مجموعه ای از اجسام دوره های زمانی مختلف به هنگام عملیات قراردادن لوله های آب در این مكان پیدا شد.
باستان شناسان معتقدند كه اجساد كشف شده، متعلق به همان جامعه ای است كه در خلق طرح اسب سفید «یوفینگتون» در تپه های اطراف این منطقه نقش داشتند.
«پائولو گوآرینو» از اعضای موسسه باستان شناسی «كاتسولد» در انگلیس گفت: این یافته ها، دریچه ای منحصر به فرد را به حیات و مرگ جوامعی باز می كند كه ما صرفا اطلاعاتی در مورد بناهای تاریخی شان تنها در اختیار داریم.
وی افزود: نتایج تحلیل و بررسی این آثار دست ساز، استخوان حیوانات، اسكلت های انسانی و نمونه های خاك این مكان به ما كمك می كند به اطلاعات مهمتری در مورد تاریخ جوامعی دست یابیم كه این زمین ها را سال های دور اشغال كردند.
«نیل هولبروك» مدیر موسسه كاتسولد نیز گفت: این كشفیات، امكان تحقیق در مورد عقاید و خرافه های ساكنان منطقه آكسفوردشایر قبل از غلبه امپراطوری رم بر آن را فراهم می آورد.
وی افزود: مدارك موجود نشان می دهد كه اجساد دفن شده در این گودال ها، احتمالا قربانیان انسانی مراسمی خاص بوده اند.
وی یادآور شد كه این یافته ها، تفسیر ما در مورد گذشته را به چالش می كشد و ما را به تلاش برای فهم عقاید مردمی سوق می دهد كه بیش از دو هزار سال پیش زیسته و مرده اند.
فراهنگ**9109** 3009