۲۷ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۱
کد خبر: 83280269
۰ نفر
عوامل زمینه ساز بیماری های قلبی- عروقی در حال افزایش است

تهران- ایرنا- دبیر اجرایی اولین كنگره تازه های مشاوره قلب، بی تحركی و غذاهای نامناسب را از جمله عوامل خطر بیماری های قلبی -عروقی اعلام كرد و گفت: عوامل زمینه ساز این بیماری ها در حال افزایش است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر سعید علی پور پارسا روز سه شنبه در نشست خبری این كنگره در سالن همایش بیمارستان مدرس تهران افزود: در سال های اخیر تغییر قابل توجهی در بروز بیماری قلبی صورت نگرفته است.
وی ادامه داد: هرچند پیشرفت هایی در حوزه پیشگیری و راه های درمانی این بیماری رخ داده اما عوامل خطر زا مانند بی تحركی، غذاهای نامناسب و استرس هم بیشتر شده و در نتیجه تغییر قابل توجهی در بروز این بیماری پیدا نشده است.
وی شایع ترین علت مرگ و میر در ایران و سایر نقاط دنیا را بیماری قلبی اعلام كرد و گفت: بین 30 تا 40 درصد علت مرگ و میر بیماری قلبی - عروقی است.
علی پور پارسا اعلام كرد: عامل بعدی مرگ و میر در كشورهای مختلف، متفاوت می باشد اما سرطان، حوادث و سوانح رانندگی و بیماری های عفونی در صدر علت فوتی ها قرار دارند.
وی با اشاره به امكانات مناسب تشخیصی و درمانی بیماری های قلبی – عروقی در كشور، اظهار داشت: این دسته بیماران برای مداوا به خارج از كشور اعزام نمی شوند.
علی پور پارسا به افزایش هزینه های اقدامات تشخیصی در چند سال اخیر اشاره كرد و گفت: افزایش هزینه های تشخیصی و عدم پوشش مناسب از سوی بیمه ها، سبب شده تا بیمارستان های دولتی با حجم مراجعین بیشتری مواجه شوند.
دبیر اجرایی اولین كنگره تازه های مشاوره قلب افزود: سابقه بیماری، استفاده از داروهای قلبی و فشارخون و سن بالای 40 سال از جمله مواردی است كه مشاوره قلبی برای آنان درخواست می شود.
وی كاهش ریسك خطر اعمال جراحی و همكاری بیشتر پزشكان قلب با سایر متخصصان حوزه پزشكی را از جمله اهداف برگزاری این رخداد علمی اعلام كرد و گفت: پزشكان ما با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی، می توانند خدمات بهتری به بیماران ارائه دهند تا خطری متوجه آنان نشود.
دكتر عیسی خواهشی دبیر علمی اولین كنگره تازه های مشاوره قلب، در این نشست بر لزوم انجام مشاوره های قلبی قبل از اعمال جراحی تاكید كرد و گفت: براساس بررسی در آمریكا یك درصد افراد بالای 45 سال كه تحت اعمال جراحی غیر قلبی قرار گرفتند، جان خود را از دست دادند كه این موضوع نشان دهنده اهمیت مشاوره قلبی در سایر اعمال جراحی است.
وی گفت، ارزیابی ریسك قبل از اعمال جراحی غیرقلبی، مشاره قلبی برای بیماران ریه، دیابت و پیوند كلیه، استفاده از داروهای جدید ضد انعقاد، اعمال مداخله ای پیشرفته و مشاوره قلبی در بیماران روماتیسمی و مغز و اعصاب از جمله موضوعاتی است كه در این كنگره به آنها پرداخته می شود.
خواهشی همچنین به بالابودن آمار پیوند كلیه در كشور اشاره كرد و گفت: عوارض قلبی در حین و بعد از پیوند كلیه باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد تا مشكلی برای این بیماران رخ ندهد.
وی ادامه داد كه حدود 40 مقاله به دبیرخانه این كنگره ارسال شده كه حدود 10 مقاله پذیرفته شده و به صورت پوستر در این كنگره ارایه خواهد شد.
اولین كنگره تازه های مشاوره های قلبی روزهای 5 و 6 اردیبهشت ماه سال جاری با حضور پزشكان و محققان در مركز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.
علمی * 1201 *1485