۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲
کد خبر 83280206
۰ نفر
پیامی كه در سیل شیراز امیدبخش شد

شیراز- ایرنا- تصاویر نخست دریافتی روز پنجم فروردین 98 از دروازه قرآن غیرقابل باور به نظر می رسید اما دقایقی بعد، تصاویر و اخبار تكمیلی این رویداد حاكی از آن بود كه این 'سیل ویرانگر'، شیراز و ایرانیان را در سوگ 21 نفر از هموطنان نشانده است.

به گزارش ایرنا، در پی این حادثه، نیروهای امدادی و خدمات رسان به محل حادثه گسیل شدند تا برای كاستن از پیامدهای برخورد افزون بر 200 خودرو با یكدیگر و نجات جان انسان ها به ویژه مسافران نوروزی شهر شیراز بكوشند.
پس از این رویداد تلخ، رهبر معظم انقلاب پیام تسلیتی صادر كردند كه التیام و مرهمی بر زخم های آسیب دیدگان بود و از منظری دیگر، امیدبخش و توان افزا برای گذر مردم و مسئولان از شرایط دشوار بود.

** سیل ویرانگر
در پی حادثه ویرانگر سیل شیراز، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ششم فروردین ماه 98 در پیامی به امام‌ جمعه‌ شیراز، ضمن تسلیت به مردم داغدار، سرعت و جدیت در امر امدادرسانی به حادثه‌دیدگان را خواستار شدند.
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
'بسم الله الرّحمن الرّحیم
جناب حجت الاسلام آقای دژكام امام‌جمعه‌ محترم شیراز دامت‌ توفیقاته
با سلام و تحیت،
حادثه تأثرانگیز سیل ویرانگر در شیراز كه به درگذشت تعدادی از مردم عزیز و داغدار شدن خانواده‌ها در ایام عید و نیز به مجروحیت جمعی دیگر و ویرانی و خسارت در شهر انجامید، مایه‌ اندوه اینجانب است. مقتضی است جنابعالی ضمن ابلاغ سلام و تسلیت اینجانب به خانواده‌های مصیبت‌ دیده و نیز به مجروحان این حادثه، در تلاش برای غمگساری و جبران مصیبت‌ها و خسارت و كمك به مردم، با مسئولین دولتی همكاری و همگان را توصیه به‌سرعت و جدیت در انجام‌ وظیفه نمایید.
والسلام علیكم و رحمة الله
سیّدعلی خامنه‌ای
6 فروردین‌ماه 1398 '

** سیلی با پیامدهایی به مختصات ایران
سیل شیراز در نوروز 98 رخ داد و از این منظر كه این شهر در این مناسبت ملی میزبان صدها هزار گردشگر از سراسر میهن اسلامی است، قطعه ای كوچك از ایران با نمادها و فرهنگ های مختلف در این ایام میهمان این شهر بودند.
مروری بر اسامی و شهرهای موطن جانباختگان، مصدومان و آسیب دیدگان مالی ناشی از حادثه برخورد خودروهای مسافران و شهروندان گویای آن بود كه این 'سیل ویرانگر' ، جمعیتی به گستردگی سراسر كشور را درگیر كرد و از این منظر، پیام رهبر معظم انقلاب در پی سیل پنجم فروردین ماه شیراز، بهنگام و گویای درك سریع اهمیت ابعاد این واقعه بود.

** سومین حرم اهل بیت، سربلند از آزمون
شیراز را رهبر معظم انقلاب به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) در ایران اسلامی نامگذاری كردند و این عنوان، نقشه راه حركت این شهر در مسیر توسعه را روشن كرده است. از سوی دیگر، این نامگذاری، اهمیت شیراز را یادآوری می كند.
مروری بر بیانات رهبر معظم انقلاب درباره شهر شیراز، توصیف دقیقی از جایگاه این شهر را ترسیم می كند. از آن جمله، سال 1387 فرموده اند: 'شهر شیراز در شمار نگین های درخشان این سرزمین پر افتخار است. مردم عزیز آن سامان همواره در گذشته و حال، به اخلاق شناخته شده و به میزبانی و ارادت به امامزادگان اهل بیت علیهم السلام سرافراز و سربلند بوده اند و ... از همه آزمونهای دشوار و پرتلاش، با افتخار و موّفقیّت عبور كرده اند. '
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین سال 1390 در دیدار جمع پرشوری از مردم استان فارس تاكید كردند: 'حقاً و انصافاً استان فارس و شهر شیراز یكی از قله‌های برجسته‌ كشور ما و ملت ماست؛ قله برجسته‌ نیروهای انسانيِ ممتاز، در علم، در ادب، در پیشرفت های گوناگون امور حیات اجتماعی، در مبارزات، در جهاد، در تدین. به تاریخ اخیر قبل از پیروزی انقلاب هم كه نگاه كنیم، نام شیراز در حساسترین و حیاتی ترین قضایای اجتماعی ما برجسته است. '
ایشان افزودند: ' در حركت علميِ ممتاز بعد از دوران انقلاب - بخصوص در سالهای اخیر - شیراز یكی از پیشروان است. در مسائل سیاسی، در مسائل اجتماعی- در این حوادث دشوار - مردم شیراز جزو آگاه‌ترین‌ها و بابصیرت‌ترین‌ها به حساب می آیند.'
رهبر معظم انقلاب سال 1397 در حكم انتصاب آیت الله لطف الله دژكام به عنوان نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، خطاب به وی مرقوم فرمودند: 'به خوبی آگاهید كه شیراز یكی از پایگاههای برجسته‌ی فرهنگی كشور و نیز در بردارنده‌ی یكی از حرمهای مطهر خاندان مكرم پیامبر صلوات‌الله ‌علیهم است. مردم فارس در آزمون های بزرگ كشور، رشد فرهنگی و نیز ارادت قلبی و پایبندی عمیق خود به اهل‌بیت علیهم‌السلام را نشان داده‌اند.'
از این منظر نیز حادثه سیل شیراز به واسطه رخ دادن در شهری با این مختصات فرهنگی، مذهبی، علمی و اجتماعی درخور نگاه ویژه رهبری بود.
نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در خطبه های نماز جمعه این شهر، گروهی از آزمون‌شوندگان در حادثه سیل را مردمی خواند كه وظیفه خود را در قبال همشهریان مصیبت‌زده‌شان به خوبی نشان دادند و افزود: ما مردم در این مرحله وظیفه داریم. امتحان ما شروع شده و هنوز هم تمام نشده است؛‌ با این حال باید از عموم مردم فارس و شیراز تشكر كرد كه صحنه‌هایی را به یادگار گذاشتند كه یادآور این نكته بود كه مقام معظم رهبری فرمودند 'شیراز در قله فرهنگ است.
آیت الله دژكام اظهار داشت: مردم شیراز مردانگی، غیرت و نوع‌دوستی را در اوج نشان دادند و از امتحان الهی سربلند بیرون آمدند.

** صیانت از وجهه شیراز در عرصه بین الملل
گذشته از ابعاد و ویژگی های حادثه سیل دروازه قرآن كه دایره ای گسترده از مخاطبان داشت، وقوع این حادثه در شیراز به عنوان یكی از نمادهای گردشگری ایران در سطح بین الملل از دیگر مولفه هایی بود كه در تحلیل پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت سیل ویرانگر شیراز اشاره شد.
نماینده ولی فقیه در استان فارس 18 فروردین ماه در نشستی با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب برای حادثه سیل شیراز گفت: ارسال سریع این پیام بدان معناست كه شیراز آبروی ایران است. دروازه قرآن در این 40 سال برای توریست ها جهانی بوده است و نمی‌توان از این موضوع چشم پوشی كرد.
آیت الله دژكام با اشاره به جایگاه شیراز در گردشگری ایران و جهان، رفع مشكلات زیرساختی این كلانشهر با هدف پیشگیری از رخدادهای مشابه را طی یك ماه گذشته مورد تاكید قرار داده است.

** پیامی تسكین بخش
استاندار فارس كه از روز حادثه سیل در صحنه امداد و پشتیبانی از آسیب دیدگان سیل حضور داشت نیز در سخنرانی های مختلف از پیام تسلیت تسكین بخش رهبر معظم انقلاب و حضور دولتمردان در استان فارس و به ویژه شهر شیراز برای پیگیری مسائل سیل قدردانی كرده است.
عنایت الله رحیمی ضمن تسلیت به خانواده قربانیان سیل اخیر در شیراز و ابراز همدردی با آسیب دیدگان این سانحه گفت: آنچه كه در آن شرایط سخت توانست تسكینی بر درد و رنج آسیب دیدگان و مردم باشد، پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب بود.
وقوع سیل در پنجم و ششم فروردین ماه 98 در شیراز، جان 21 نفر را گرفت و 164 نفر را مصدوم كرد، افزون بر این بسیاری از افراد در این سیل منازل خود را در محله سعدی و زمین های پایین دست سیل از دست دادند و به تعدادی از خودروها آسیب وارد شد.
2027 /1876