فرمانده ستاد مركزي ارتش آمريكا با سران سعودي ديدار كرد

تهران - ايرنا - ژنرال «كنت مكنزي» فرمانده ستاد مركزي ارتش آمريكا موسوم به «سنتكام» در سومين سفر منطقه اي خود به خاورميانه، با شاه و وليعهد سعودي در رياض ديدار كرد.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا به نقل از خبرگزاري رسمي عربستان (واس)، مكنزي در ديدار نخست خود با «ملك سلمان» شاه سعودي ملاقات كرد، در اين ديدار دوطرف در خصوص تحولات منطقه گفت و گو كردند.
به نوشته «واس»، پس از اين ديدار، فرمانده ستاد مركزي ارتش آمريكا و وليعهد سعودي در خصوص همكاري هاي نظامي ميان دو كشور رايزني كردند.
اين ديدارها در حالي انجام مي شود كه كنگره آمريكا در تلاش است براي دست داشتن وليعهد سعودي در قتل «جمال خاشقچي» روزنامه نگار مشهور سعودي در سركنسولگري عربستان در تركيه تحريم هايي را عليه وي وضع كند. از سوي ديگر نيز سران عربستان در تلاش هستند با دادن امتيازات مالي و سياسي از اين مساله بگريزند.
پس از آن كه نيروهاي ستاد مركزي ارتش آمريكا موسوم به سنتكام در ليست تروريستي ايران قرار گرفت، اين سومين سفر ژنرال مكنزي به كشورهاي خاورميانه مي باشد.
پيشتر وي به عراق و قطر سفر كرده بود و در جريان آن با «برهم صالح» رئيس جمهوري عراق و «شيخ تميم بن حمد آل ثاني» امير قطر ديدار كرد.
پس از آن كه كاخ سفيد سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران را در ليست سازمان هاي تروريستي قرار داد، در اقدامي متقابل شوراي‌عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران ضمن محكوميت شديد اقدام غيرقانوني و خطرناك ايالات متحده، دولت آمريكا را «دولت حامي تروريسم» و «فرماندهي مركزي آمريكا موسوم به سنتكام» و تمامي نيروهاي وابسته به آن را «گروه تروريستي» دانست.
خاورم**9208**1651