نظامی سابق ارتش آمریكا:القاعده توجیهی برای خصومت واشنگتن است

نیویورك- ایرنا- یكی از فرماندهان سابق نیروی دریایی آمریكا، ادعای وزیر خارجه این كشور درباره ارتباط ایران و تروریسم را بی پایه دانست و گفت: دولت ترامپ می خواهد از این اتهام، برای ایران هراسی و توجیه اقدامات خصمانه خود بهره برداری كند.

'لیه بلگر' روز سه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا از رویكرد تقابلی كاخ سفید علیه ایران انتقاد كرد و گفت: تروریستی خواندن سپاه هیچ نتیجه ای برای آمریكا، جز افزایش تنش ها در منطقه ندارد. این اقدام، ادامه روند افزایش فشار به ایران است كه از روز نخست ریاست جمهوری ترامپ آغاز شد.
وی افزود: یكی از نخستین اقدامات ترامپ، خروج از توافق هسته ای بود؛ در صورتی كه اگر قصد حفظ روابط صلح آمیز و دیپلماتیك را می داشت، این كار اساسا توجیه ناپذیر و بی معنی بود. از آن زمان تاكنون، او به طور مداوم حملات لفظی و تنش با ایران را تشدید كرده است.
این فرمانده پیشین نظامی آمریكا تاكید كرد: اقدامات ترامپ، خصومت ورزی از روی تعمد و تقابل جویانه است. برای همین من از این نگرانم كه دولت ترامپ با این هدف سپاه را تروریستی اعلام كرده باشد كه از آن برای توجیه درگیری های مسلحانه بهره برداری كند.

** مخالفت فرماندهان نظامی آمریكا با ترامپ
بلگر در پاسخ به اینكه مخالفت ژنرال های ارتش و مقام های ارشد پنتاگون را در این باره چگونه ارزیابی می كند، گفت: از روزی كه دونالد ترامپ به ریاست جمهوری رسیده است، او یا سخنان مشاوران متخصص و كارشناسان را نادیده گرفته است یا كسانی را كه با او مخالف كرده اند (همچون جیمز متیس وزیر دفاع سابق) اخراج كرده است. او به جای آنها یك سری 'بله قربان گو' را به دور خود جمع كرده است.
وی تصریح كرد: در مورد سپاه پاسداران باید بگویم كه اعلام آن به عنوان یك سازمان تروریستی توسط پمپئو وزیر خارجه و بولتون مشاور امنیت ملی انجام شد. این دو، چهره های جنگ طلب راست افراطی هستند.
این مقام سابق نظامی آمریكا تاكید كرد: این عمل آنها هیچ هدف مثبت را بر آورده نكرد. بلكه این یك كار تحریك آمیز بود كه منجر به افزایش تنش بین دو كشور شده است. نمونه آن واكنش سریع ایران است كه نیروهای نظامی ایالات متحده در غرب آسیا (سنتكام) را به عنوان یك سازمان تروریستی اعلام كرد.
'دونالد ترامپ' روز دوشنبه 19 فروردین ماه با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی اعلام كرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار می دهد.
جمهوری اسلامی ایران هم در اقدامی متقابل، دولت آمریكا را حامی تروریسم و فرماندهی مركزی آمریكا موسوم به سنتكام را به عنوان گروه های تروریستی شناسایی كرد.
شورای عالی امنیت ملی ایران با صدور بیانیه ای اعلام كرد: جمهوری اسلامی ایران در اقدام متقابل در برابر اقدام غیرقانونی و نابخردانه امروز امریكا اعلام می‌نماید، رژیم ایالات متحده آمریكا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مركزی آمریكا موسوم به سنتكام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند.
در این بیانیه آمده است: این فرماندهی مسئولیت اجرای سیاست‌های تروریستی دولت امریكا علیه منطقه غرب آسیا را به عهده داشته كه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و جان افراد بی‌گناه ایرانی و غیرایرانی را برای تحمیل سیاست‌های خصمانه ایالات متحده به خطر انداخته است كه از آن جمله حمله وحشیانه و عامدانه به هواپیمای مسافربری ایران در سال 1367، مشاركت در كشتار مردم یمن و دیگر شهروندان غیرنظامی در غرب آسیا را می‌توان نام برد.

** ترامپ به دنبال افزایش تنش با ایران
بلگر درباره برخورد میان نیروهای نظامی آمریكا با نیروهای ایران در منطقه ابراز نگرانی كرد و افزود: متاسفانه به نظر من، تروریستی اعلام كردن سپاه می تواند مقدمه ای برای حمله به این نیروها شود. ایالات متحده در حال حاضر دارای نیروهای نظامی در عراق و سوریه است، زمینه برای درگیری افزایش یافته است.
وی با اشاره به ادعای بی پایه وزیر خارجه آمریكا درباره همكاری ایران و القاعده تصریح كرد: واضح است كه دولت ترامپ، ایران را متهم به ارتباط با القاعده و 'تروریسم' می كند تا از آن برای ایران هراسی و توجیه اقدامات خصمانه خود بهره برداری كند.
این مقام پیشین نیروی دریایی آمریكا با تاكید بر اینكه حتی از منظر قانون اساسی آمریكا، جنگ افروزی های این كشور در سال های گذشته زیر سوال است، گفت: قانون سال 2001 میلادی كه فقط 7 روز پس از حملات 11 سپتامبر با عنوان 'اجازهٔ استفاده از نیروی نظامی علیه تروریست‌ها' در كنگره تصویب شد، از همان ابتدا غیرقانونی بود.
بلگر خاطرنشان كرد: این كار اعلام جنگ به یك ایدئولوژی و نه یك كشور متخاصم بود. در 17 سال گذشته، دولت های آمریكا به طور غیرقانونی از این مجوز برای ادامه جنگ یا حضور نظامی در افغانستان، سوریه، بحرین، اردن، قطر، امارات متحده عربی و یمن بهره برداری كرده اند.
وی یادآور شد: نتیجه این جنگ ها كشتار دست كم 4 میلیون مسلمان بوده است.
شایان ذكر است كه قانون 'اجازهٔ استفاده از نیروی نظامی علیه تروریست‌ها' (Authorization for Use of Military Force Against Terrorists) كه در 14 سپتامبر 2001 در كنگره تصویب شد، اجازه استفاده از نیروهای نظامی ایالات متحده آمریكا را علیه عاملان حملات 11سپتامبر و هر «نیروی مرتبط» با آن را صادر می كند.
این قانون به رئیس‌جمهوری آمریكا اجازه می دهد به كسانی كه تشخیص می دهد با عاملان حملات 11 سپتامبر مرتبط هستند، برخورد نظامی كند.
اروپام*م.ع*1429**2040