۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۳
کد خبر 83280143
۰ نفر
بنا: اعتقادی به انتخابی تیم ملی ندارم

تهران - ایرنا - سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی گفت: اعتقادی به برگزاری مسابقاتی صرف مرحله نهایی انتخابی تیم ملی همچون سال های گذشته ندارم. مدعیان در تورنمنت ها ارزیابی و انتخاب می شوند.

«محمد بنا» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص برگزاری مرحله نهایی انتخابی تیم ملی افزود: به شكلی كه همچون سال های گذشته، صرف انتخابی نهایی داشته باشیم، من این اعتقاد را ندارم و این كار را انجام نمی دهم. ملی پوشان بعد ازقهرمانی آسیا تمرینات خود را ادامه می دهند و در 2 تورنمنت جایزه بزرگ اسپانیا و پیت لازینسكی لهستان به میدان می روند و احیانا اگر گره ای در برخی از وزن ها بود انتخابی درون اردویی برگزار می شود.
وی اظهار داشت: تا زمانی كه با این روش نفرات نهایی حاضر در رقابت های جهانی شناسایی شوند اعتقادی به برگزاری مسابقات انتخابی ندارم.
بنا با اشاره به برگزاری رقابت های قهرمانی اروپا در رومانی یادآور شد: از همان اول به ملی پوشان ایمان داشتم و هر دوره ای كه به مسابقات مختلف اعزام می شوند، ایمان من به خوب بودنشان بیشتر می شود. در همین رقابت های قهرمانی اروپا، ملی پوشان كشتی فرنگی در مسابقات و تورنمنت های مختلف موفق به شكست بسیاری از نفرات اول و دوم قهرمانی اروپا شدند. میثم دلخانی فرنگی كار وزن 63 كیلوگرم در مجارستان موفق به شكست «آندره استیگ برگ» نفر دوم این وزن در اروپا و دارنده مدال برنز المپیك و جهان از نروژ شد. یا در وزن 72 كیلوگرم امین كاویانی نژاد در جام وهبی امره «چنگیز ارسلان» از تركیه دارنده مدال نقره اروپا را از پیش رو برداشته بود.
وی ادامه داد: «اسلام عباس اف» از جمهوری آذربایجان عنوان نایب قهرمانی وزن 87 كیلوگرم در قهرمانی اروپا را كسب كرد كه محمد هادی ساروی موفق شده بود در جام وهبی امره تركیه او را به نوعی اعدام كند. مسابقات قهرمانی اروپا را رصد می كنیم و ملاك و معیار خوبی می تواند باشد اما دل به این پیروزی ها خوش نمی كنیم. همانطور كه علی ارسلان در جام باشگاههای جهان موفق به شكست داور استفانك صربستانی شد، اما استفانك طلای المپیك گرفت اما ارسلان هنوز همان جا مانده است.
وی همچنین در خصوص انتخاب ملی پوشان برای حضور در رقابت های قهرمانی اروپا گفت: انتخاب ملی پوشان كشتی فرنگی براساس شایسته سالاری بود. بعد از گذشت چند ماه نخستین مسابقه رسمی تیم ملی كشتی فرنگی، حضور در رقابت های قهرمانی آسیا است كه باید تیم قوی را تدارك می دیدیم تا در شروع كار، قهرمانی روحیه بخشی برای كشورمان داشته باشیم.
سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی ادامه داد: هر چند رده های سنی نوجوانان، جوانان و امید خیلی خوب كار می كنند اما باید بپذیریم همه نگاهها به تیم ملی بزرگسالان است و اگر در همه رده های سنی خوب كار كنیم اما در بزرگسالان نتیجه لازم را نگیریم، موفقیت كشتی به خوبی دیده نخواهد شد.
بنا اظهار داشت: معیار انتخابی تیم ملی براساس نتایج فرنگی كاران در جام جهان پهلوان تختی بود كه بیشتر فرنگی كاران انتخاب شده جزو نفرات اول و دوم جام تختی هستند. تیم اعزامی به آسیا تلفیقی از نفرات با تجربه جوان همچون علی و محمد علی گرایی و همچنین نفرات با تجربه ای همچون سعید عبدولی هستند.
وی بیان داشت: در وزن 55 كیلوگرم رضا خدری به عنوان نفر دوم جام تختی برای حضور در قهرمانی آسیا انتخاب شد. مصیب اكبری نفر نخست این وزن به دلیل آسیب دیدگی كتف نتوانست به اردو بیاید و ضمن آنكه پویا ناصرپور قهرمان جوانان جهان نیز نتوانست در وهبی امره تركیه انتظارات را برآورده سازد. در وزن 60 كیلوگرم مهرداد مردانی انتخاب شد كه امیدوارم مشكل خروجی او حل شود.
سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی ادامه داد: در وزن 63 كیلوگرم سامان عبدولی به عنوان نفر دوم جام تختی انتخاب شد. نفر نخست این وزن یعنی محمد نوربخش به همراه میثم دلخانی به رقابت های بین المللی جایزه بزرگ مجارستان اعزام شدند و میثم دلخانی موفق به شكست نوربخش در آن مسابقات شد. محمد جواد رضایی دیگر مدعی این وزن به جام وهبی امره تركیه رفت كه در نهایت عبدولی برای این وزن انتخاب شد.
وی با اشاره به انتخاب حامد تاب برای وزن 67 كیلوگرم یادآور شد: دراین وزن محمد الیاسی به عنوان نفر نخست جام تختی به جایزه بزرگ مجارستان و همچنین رقابت های قهرمانی امیدهای آسیا در مغولستان اعزام شد. تاب نیز در جام وهبی امره تركیه مدال طلا گرفت و كادر فنی تشخیص داد كه او را انتخاب كند. به غیر از تاب و الیاسی در این وزن مهره های خوبی نداریم و از این پس به فرنگی كاران وزن 63 كیلوگرم برای استفاده از آنان در وزن 67 كیلوگرم توجه خواهیم داشت.
سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی یادآور شد: در وزن 72 كیلوگرم نیزجوان شایسته ای به نام محمدرضا گرایی انتخاب شد و هر چند امین كاویانی نژاد را هم داشتیم كه در جام وهبی امره موفق به شكست فرنگی كار تركیه ای شد كه چند روز پیش در قهرمانی اروپا نقره گرفت. در وزن 77 كیلوگرم محمد علی گرایی به عنوان نخست جام تختی انتخاب شد. در این وزن فرنگی كارانی همچون پیام بویری و پژمان پشتام را داشتیم كه در جایزه بزرگ مجارستان مورد ارزیابی قرار گرفتند.
وی گفت: برای وزن 82 كیلوگرم بعد از قهرمانی جمال اسماعیلی در جام تختی، او به مجارستان اعزام شد و اتفاقا كشتی های خوبی هم گرفت اما براساس نظر كادر فنی در این وزن سعید عبدولی برای قهرمانی آسیا انتخاب شد.
بنا یادآور شد: در وزن 87 كیلوگرم نیز حسین نوری به دلیل آنكه در شرایط خوبی نبود به او اجازه حضور در جام تختی را ندادم. در این وزن یوسف قادریان نفر نخست جام تختی و همچنین محمد هادی ساروی نفر نخست جام وهبی امره تركیه را داشتیم و به دلیل آنكه نوری در تمرینات خوب بود او برای قهرمانی آسیا انتخاب شد.
وی یادآور شد: در وزن 97 كیلوگرم مهدی علیاری به دلیل كسب مدال برنز در رقابت های جهانی از حضور در جام تختی معاف بود. حسن آریا نژاد به عنوان نفر دوم جام تختی به مجارستان و قهرمانی امیدهای آسیا رفت و نتوانست عملكرد خوبی داشته باشد و به علی اكبر حیدری نیز در جام وهبی امره تركیه این شانس را دادیم كه كشتی های خوبی نگرفت برهمین اساس علیاری انتخاب شد.
سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی یادآور شد: دروزن 130 كیلوگرم امیر قاسمی منجزی عملكرد خوبی در جام تختی داشت. دركنار او شهاب قوره جیلی، پارسا نظری نیز حضور داشتند كه با نظر كادر فنی منجزی به چین اعزام می شود. البته امین میرزازاده قهرمان جوانان جهان را نیز در این وزن داریم كه به دلیل پارگی رباط صلیبی عمل جراحی كرده و هر زمانی مصدومیتش بهبود پیدا كند به جمع اردونشینان اضافه می شود.
رقابت های كشتی آزاد قهرمانی آسیا در روزهای 3 و 4 اردیبهشت ماه و رقابت های كشتی فرنگی قهرمانی آسیا طی روزهای 7 و 8 اردیبهشت ماه در شهر «شی آن» چین برگزار می شود.
این مسابقات كه به عنوان مهمترین رقابت طرح سیستم رنكینگ اتحادیه جهانی كشتی برای رقابت های جهانی سال 2019 میلادی (قزاقستان) محسوب می شود.
*تركیب تیم كشتی فرنگی ایران:
55 كیلوگرم: رضا خدری
60 كیلوگرم: مهرداد مردانی یا شیرزاد بهشتی طلا
63 كیلوگرم: سامان عبدولی
67 كیلوگرم: حامد تاب
72 كیلوگرم: محمدرضا گرایی
77 كیلوگرم: محمدعلی گرایی
82 كیلوگرم: سعید عبدولی
87 كیلوگرم: حسین نوری
97 كیلوگرم: مهدی علیاری
130 كیلوگرم: امیر قاسمی منجزی
ورزشی**1067**2024