افزون بر 125 ميليون دلار كالا از آران و بيدگل صادر شده است

كاشان - ايرنا - فرماندار آران و بيدگل گفت: 125 ميليون و 795 هزار دلار كالا در سال 1397 از اين شهرستان به مقصد چند كشور جهان صادر شد.

اسماعيل بايبوردي روز سه شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: وزن اين مقدار كالاي صادراتي 125 ميليون و 795 هزار كيلوگرم بود و فرش ماشيني و ميلگرد به ترتيب رتبه اول و دوم كالاهاي صادرات بودند.
وي بيان كرد: فرش ماشيني با 81 ميليون و 738 هزار دلار نزديك به 65 درصد از مجموع ميزان صادرات و ميلگرد با ارزش ريالي 43 ميليون و 638 هزار دلار نزديك به 34 درصد ميزان صادرات شهرستان آران و بيدگل را تشكيل مي دهند.
فرماندار آران و بيدگل اضافه كرد: پرز قالي به ارزش 303 هزار دلار، نخ به ارزش 62 هزار دلار، رگال فرش به ميزان 18 هزار دلار و كف پوش پلاستيكي به ارزش 11 هزار و 625 دلار در رتبه هاي بعدي صادرات كالا از اين شهرستان قرار دارند.
وي همچنين به گلاب، بالابر برقي، روميزي و روفرشي، صنايع دستي و چرم اشاره كرد و ادامه داد: ارزش ريالي هر يك از اين كالاها كمتر از يكهزار دلار بود.
بايبوردي كشورهاي افغانستان، عراق، چين، آلمان، فرانسه، برخي كشورهاي آفريقايي و عربي را از جمله بازارهاي هدف صادرات كالا از آران و بيدگل عنوان كرد و يادآور شد: 50 ميليون مترمربع فرش ماشيني و گليم سال گذشته در اين شهرستان توليد شد.
وي با اشاره به لزوم حمايت جدي دولت از صنعت فرش ماشيني در حوزه هاي ارز، واردات مواد اوليه و صادرات محصول عنوان كرد: براي گذر از اقتصاد تك محصولي در آران و بيدگل، ايجاد صنايع پايين دستي فولاد، توسعه گردشگري، راه اندازي و ايجاد طرح هاي زودبازده اقتصادي در بخش هاي كشاورزي، صنعت و خدمات ضروري است.
شهرستان افزون بر 103 هزار نفري آران و بيدگل با برخورداري از 800 واحد توليدي در فاصله نزديك به 6 كيلومتري كاشان و 215 كيلومتري شمال اصفهان قرار دارد.
7472/8123