امام جمعه ایلام: ترویج زكات نیازمند اطلاع رسانی بی واسطه است

ایلام - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام برافزایش ترویج و اطلاع رسانی چهره به چهره زكات برای احیا این فریضه الهی تاكید كرد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین الله نور كریمی تبار روز سه شنبه درنشست شورای زكات استان تصریح كرد: اگرچه رسانه‌ها نقش موثری در زمینه فرهنگ‌سازی پرداخت زكات دارنداماعلاوه براطلاع رسانی رسانه ای ب تبلیغ چهره به چهره هم در پرداخت زكات بسیار مؤثر است.
وی ادامه داد: باید با استفاده از ظرفیت‌های تبلیغی، فعالیت‌های گسترده‌ای برای توسعه زكات در جامعه به‌ویژه در بین كشاورزان و دامداران انجام شود.
وی با ذكر اینكه فرهنگ سازی از ضروری ترین موارد در زمینه ترویج فریضه زكات است افزود: همانگونه كه مردم در زمینه پرداخت زكات تكلیف دارند دستگاه های اجرایی، بویژه اعضای ستاد زكات نیز در زمینه ترویج این فریضه مهم دارای وظیفه و تكلیف هستند.
امام جمعه ایلام گفت: اگرچه زكات یك مسئله اقتصادی است اما در گام نخست یك مسئله دینی، شرعی و تكلیف الهی محسوب می شود.
وی با بیان اینكه زكات تكلیفی است كه متوجه همه مردم و مسئولان است، تصریح كرد: خاصیت پرداخت زكات برای مودیان این است كه موجب پاك شدن اموال در درجه اول و رشد اموال در مرحله بعدی می‌شود.
حجت الاسلام كریمی تبار با بیان اینكه زكات ازجمله عباداتی است كه در قرآن كریم مورد تاكید بوده و 59 بار در قران كریم مورد اشاره قرار گرفته است، گفت: این فریضه در كنار نماز 32 مورد در قرآن كریم مورداشاره قرارگرفته است كه نشان بر اهمیت امر پرداخت زكات در جامعه اسلامی است.
وی با عنوان اینكه كسانی كه زكات را پرداخت می‌كند حق منت گذاشتن ندارد تصریح كرد: اگر همه اقشار جامعه اسلامی نسبت به پرداخت زكات اقدام كنند هیچ فقیری در كشور باقی نخواهد ماند و پرداخت زكات نقش مهمی در راستای فقرزدایی از جامعه اسلامی و توجه بیشتر به محرومان و نیازمندان دارد.
امام جمعه ایلام بابیان اینكه رعایت حدنصاب پرداخت زكات یكی از مواردی است كه باید به ‌طور صحیح اطلاع ‌رسانی شود گفت: لازم است گزارش كار دستگاه ها و نهادهای عضو شورای زكات به دبیرخانه این شورا در طول سال ارائه شود.

*** 84 درصد زكات استان ایلام صرف پرداخت به فقرا و نیازمندان شده است
مدیركل كمیته امداد استان ایلام و دبیر ستاد زكات استان نیز در این نشست گفت: از مجموع زكات جمع‌آوری‌شده در استان ایلام حدود 84 درصد آن صرف پرداخت به فقرا و نیازمندان شده و تنها 16 درصد آن صرف اجرای پروژه‌های عمرانی شده است.
ضیاء رضایی افزود: میانگین مصارف زكات برای پرداخت به فقرا در سطح كشور حدود 60 درصد است اما در استان ایلام به خاطر میزان محرومیت عمده زكات جمع‌آوری‌شده صرف پرداخت به فقرا می‌شود.
وی با عنوان اینكه سال گذشته بیش از 21 میلیارد ریال زكات در این استان جمع‌آوری‌شده، گفت: این میزان حدود 18 درصد بیشتر از برنامه ابلاغ‌شده مركز برای این استان بوده است.
7171/6034