سرنوشت «دورهمی» بعد از سخنان حاشیه‌ساز مدیری

تهران- ایرناپلاس- بعد از پخش ویژه برنامه «دورهمی» در نوروز امسال كه به سبب سخنان تند مهران مدیری، توبیخ مدیر شبكه نسیم از طرف رئیس صدا و سیما را به دنبال داشت، با گذشت نزدیك دو هفته هنوز خبری از زمان پخش سری جدید این برنامه نیست. روابط عمومی شبكه نسیم و این برنامه می‌گویند هنوز قسمت جدید این برنامه ضبط نشده و در حال مذاكرات هستند.

«دورهمی» عنوان برنامه‌ای است كه از بیست و چهارم اسفند سال 94 روی آنتن شبكه نسیم رفت. برنامه‌ای كه به دلیل اجرا و كارگردانی توسط مهران مدیری و تنوع قالب آیتم‌ها از همان ابتدا توانست مخاطبان بسیاری را به خود جذب كند. مدیری تا قبل از «دورهمی» به دلیل كارگردانی و بازی بسیار در سریال‌های طنز پرمخاطب و موفق تلویزیون، معمولا مورد اقبال مردم بوده است. او علاوه بر مجری‌گری و گفت‌وگو با مهمانان برنامه در هر قسمت، با طرح موضوعی از مشكلات مردم و جامعه یك استندآپ طنز اجرا می‌كرد؛ استندآپ‌هایی كه معمولاً با نیش و كنایه و انتقاد از عملكرد مسئولان و مردم همراه بود.

**استندآپی كه توبیخ به دنبال داشت
در سیزدهم فروردین سال جاری و همزمان با شب بعثت پیامبر اكرم (ص) ویژه‌برنامه‌ای از «دورهمی» روی آنتن شبكه نسیم رفت. از آنجا كه از مهمانان چهره و مطرح تلویزیون و سینما هم در این برنامه دعوت به عمل آمده و تبلیغات بسیاری هم برای پخشش در رسانه ملی انجام شده بود، مخاطبان بسیاری پای این برنامه نشستند. برنامه طبق معمول همیشه با قسمتی از استندآپ مهران مدیری آغاز شد. اما او این بار با لحنی تندتر به مسئولان و عملكرد آن‌ها در برابر سیل تاخت و در بخشی از سخنانش علاوه بر طعنه به مسئولان، امید دادن به مردم را به تمسخر گرفت.

**چیكار دارید می‌كنید با خودتون؟
قسمتی از صحبت‌های مهران مدیری به شرح ذیل است:
«چیكار دارید می‌كنید با خودتون؟ چیكار دارید می‌كنید با ما؟ همه‌مون می‌گیم كاش پارسال بود! سال 97 دیگر شاهكار كردید. این وضعیت اقتصاد است، ... این وضعیت قیمت ارز است و این وضعیت زلزله و جدیداً سیل است و این وضعیت هزارتا چیز دیگر است. چیكار می‌كنید با خودتان، چكار می‌كنید با ما.»

این صحبت‌های مدیری بدون پاسخ نماند. روز بعد از پخش این برنامه مطالب عنوان شده مدیری با تیتر‌های متفاوت همه جا و در فضای مجازی به چشم می‌خورد؛ صحبت‌هایی منفی كه حتی صدای مخالفان دولت را هم درآورد و با انتقال این نقدها به مدیران سیما، در بازپخش برنامه حذف شد. بسیاری نیز به درآمدهای كلان تیم مهران مدیری از طریق اول ماركت اشاره كردند و سخنانش را غیرصادقانه دانستند. حواشی به اینجا ختم نشد و رحمانی فضلی، وزیر كشور كه در میانه بحران سیل خود را مخاطب این كنایه‌ها می‌دید هم به این اتفاق واكنش نشان داد. او با لحنی اعتراض‌آمیز در این باره گفت: «واقعاً نمی‌دانم از چه زمانی مسخره، تحقیر، بی‌اعتماد و ناامید كردن مردم و توهین به مسئولانی كه برخاسته از رای مردم هستند، هنر شده است؟» او همچنین اعلام كرد كه «عذرخواهی فایده‌ای ندارد و حتماً رئیس صداوسیما باید برخورد كند».

**نامه رئیس صداوسیما و درخواست او
البته همین‌طور هم شد. رئیس صداوسیما، محمد احسانی، مدیر شبكه نسیم را توبیخ كرد. عبدالعلی علی‌عسكری در نامه‌ای به معاون سیما با ابراز تأسف از پخش این برنامه عنوان كرد: علاوه بر توبیخ مدیر شبكه نسیم، باید سایر مسئولان شبكه كه در این موضوع قصور و كوتاهی داشته‌اند، برای برخورد قانونی لازم به هیئت تخلفات سازمان معرفی شوند.

صرف نظر از این كه یك مجری در یك برنامه تلویزیونی چه اندازه حق اعتراض و انتقاد به عملكرد مسئولان در شرایطی كه خیلی از مردم كشور درگیر سیل هستند، دارد، باید دید با توبیخ مدیر این شبكه و انتقادات از مدیری، چه اتفاقی در انتظار این برنامه پرمخاطب است. آیا مردم دوباره شاهد پخش این برنامه در آینده خواهند بود یا خیر؟

**قاعدتاً مهران مدیری دوباره در دورهمی حضور دارد
امیرعباس اشرف، روابط عمومی شبكه نسیم درباره زمان پخش دوباره برنامه «دورهمی» به خبرنگار ایرناپلاس گفت: هنوز در حال انجام مذاكرات هستیم كه انشاءالله به خبرگزاری‌ها اطلاع می‌دهیم.

وی در جواب به این پرسش كه نویسنده و سایر عوامل همان افراد سابق هستند یا خیر، عنوان كرد: همه چیز بستگی به این دارد كه برنامه نهایی شود و بعد اعلام كنیم.

پاسخ اشرف به این پرسش كه با توجه به صحبت‌های مهران مدیری كه توبیخ مدیر شبكه نسیم را به همراه داشت، آیا دوباره این كارگردان در «دورهمی» حضور خواهد داشت یا خیر، این است كه: بله قاعدتاً ایشان هستند. به هر حال در روند هر برنامه‌ای چنین اتفاقی پیش می‌آید و امكان‌پذیر است كه به یك جا‌هایی نقد و اشكالاتی وارد شود، اما ادامه پیدا می‌كند.

**هنوز هیچ‌چیز مشخص نیست
وفا ملك‌زاده، روابط عمومی برنامه «دورهمی» هم درباره اینكه این برنامه در چه زمانی قرار است كه دوباره روی آنتن شبكه نسیم رود، به خبرنگار ایرناپلاس گفت: هنوز هیچ قسمتی را ضبط نكرده‌ایم كه بتوانیم زمان پخشش را اعلام كنیم.
وی در پاسخ به این پرسش كه مدیری دوباره در سری جدید حضور خواهد داشت یا خیر، پاسخ داد: هنوز هیچ‌چیزی مشخص نیست.

گزارش از هنگامه ملكی