دژگاه فارس، ايستگاه پرورش شترهاي سرمايه گذار خارجي

شيراز- ايرنا - قطار شترها كه با قطار شايعات همراه بود سرانجام پس از 10 ماه در ايستگاه دژگاه شهرستان فراشبند فارس مستقر و مشخص شد اين گله حيوانات مقاوم براي پرورش در قالب سرمايه گذاري خارجي وارد اين استان شده است.

اما ورود اين گله شترهاي قطري، شكايت و گله برخي از اهالي بومي منطقه را در پي داشته، گلايه هايي كه مسئولان مربوط مي گويند جاي نگراني ندارد و توسعه منطقه را درپي خواهد داشت.

** شايعه در فصل داغ
بازار شايعات داغ در تابستان 97 در زمينه ورود گله‌هاي شتر قطري رونق گرفت و اينك تاييد شده كه اين شترها از حدود دو و نيم ماه پيش در شهرستان فراشبند منطقه دژگاه و مرتع دوكي اشكو مستقر شده اند.
تيرماه 97 با انتشار تصاويري در فضاي مجازي مبني بر نمايش كليپ رمه‌هاي شتر متعلق به قطري ها و انتقال آنها به استان فارس، شايعات در اين زمينه بالا گرفت و حساسيت‌هايي را در زمينه وارد آوردن خسارت به منابع طبيعي اين استان برانگيخت.
تبليغات منفي در زمينه ورود سرمايه گذار خارجي براي پرورش شتر در استان فارس در حالي در تابستان داغ 97 بالا گرفت كه مسئولان اين استان در آن زمان اظهار داشتند كه هنوز اين طرح در مرحله بررسي و مطالعه قرار دارد و تاكنون هيچ شتر قطري وارد فارس نشده است.

** سرمايه گذاري خارجي و ديدگاه محلي ها
برخي افراد ورود اين شترها به فارس را در قالب جذب سرمايه گذار خارجي ارزيابي مي كنند و معتقدند در هر منطقه‌اي مي تواند دستاوردهاي مثبتي براي مردم داشته باشد.
طبق اين ديدگاه، ورود سرمايه گذار خارجي در عرصه توليد از جهت اقتصادي و سياسي اهميت ويژه اي دارد و كشورهايي كه امنيت مالي و جاذبه‌هاي اقتصادي بيشتري دارند در جذب سرمايه خارجي نيز موفق تر هستند.
قبل از اين، برخي افراد ديد نه چندان مثبتي در زمينه ورود سرمايه‌هاي خارجي به ايران داشتند كه اين تفكر به مرور زمان رنگ باخت و اكنون اغلب كارشناسان، مسئولان و مردم بر اينكه يكي از راه هاي برون رفت از تنگناهاي اقتصادي و حتي سياسي، ورود سرمايه هاي خارجي به كشور و هدايت آن در مسير اشتغالزايي و توليد است اتفاق نظر دارند.
برخي اما از ابتداي طرح توليد و پرورش شتر توسط قطري ها در فارس با آن به مخالفت پرداختند در صورتي كه بارها مزاياي اين طرح را مسئولان بيان كردند و طي كردن روال اداري آن مورد تاكيد قرار گرفت.
برخي اهالي محلي در منطقه دژگاه فراشبند نيز اكنون بعد از استقرار اين شترها درخواست هايي‌ را مطرح مي كنند و مي گويند در به كارگيري نيروي كار از مردم محلي اين منطقه بيشتر استفاده شود و در پرداخت حقوق و مزاياي آنها نيز با توجه به سختي اين كار، تجديد نظر شود.
شهاب بهرامي فرزند يكي از مرتع داران شهرستان فراشبند در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: مرتع ‌داران اين شهرستان پيش از آمدن شترها در جلسه مشتركي با حضور فرماندار و رئيس منابع طبيعي فراشبند شركت كردند كه در اين جلسه مسئولان اعلام كردند با آمدن اين شترها آباداني و رفاه به منطقه مي آيد اما اكنون كه اين موضوع محقق شده مرتع داران و عشاير اين محدوده بيكار شده اند و به دليل نداشتن مرتع، دام هاي خود را نيز فروخته اند و برخي آنها به ناچار از منطقه به حاشيه شهرهايي مانند شيراز كوچ كرده اند.
وي ادامه داد: حدود 30 نفر بطور مستقيم در اين منطقه مشغول كار بودند و حدود سه هزار راس دام داشتند و ساليانه نيز حدود سه هزار بره توليد مي كردند كه اكنون اين افراد بيكار و خانه نشين شده اند.
اين فرد ساكن در شهرستان فراشبند فارس ادامه داد: از بعد از واگذاري اين مراتع به طرف قطري تاكنون ده ها بار براي پيگيري وعده اشتغال جايگزين به فرمانداري شهرستان فراشبند مراجعه كرده‌ايم اما ترتيب اثري در اين باره داده نشده در صورتي كه شركت قطري كاركنان و كارگران از اتباع يك كشور عربي آفريقايي را به كار گرفته است.
وي اضافه كرد: هر مرتعدار در طول سال 250 تا 350 دام پرورش مي داد و به فروش مي رساند و درآمد خوبي داشت كه كفاف زندگي پرجمعيتشان را مي داد در صورتي كه اكنون اغلب اين افراد بيكار شده اند و يا در نهايت اگر شانس بياورند و در طرح پرورش شترهاي قطري بكارگيري شوند بايد با حقوق يك و نيم ميليون تومان زندگي را به سختي بگذرانند.

**330 شتر / حقوق اهالي پرداخت شده
فرماندار فراشبند در گفت و گو با ايرنا اعلام كرد: حدود دو ماه و نيم است كه 330 شتر متعلق به كشور قطر در منطقه دژگاه شهرستان فراشبند مستقر شده است.
صادق فروغي با اشاره به اينكه اين طرح تمام مراحل قانوني سرمايه گذاري خارجي را طي و در چارچون قوانين به مرحله اجرا رسيده است، اظهار داشت: 10 مرتع دار در اين منطقه سهم داشته اند كه كارشناسان منابع طبيعي سهم هر يك را محاسبه كرده اند و با توجه به استقبال اين اشخاص حقوق قانوني آنها نقدا به اين افراد پرداخت شده است.
وي ادامه داد: در جلساتي هم كه با اهالي اين منطقه برگزار شده اين وعده به آنها داده شد كه در صورت نياز به نيروي انساني،از ساكنين بومي اين منطقه استفاده شود و اكنون هم در حدود 10 نيرو از اهالي محلي در اجراي اين طرح به كار گرفته شده است.
فرماندار فراشبند در پاسخ به اين سوال كه آيا نيروها و كارگران خارجي در اين طرح بكارگيري شده است؟ گفت: شترهاي قطري از كشور سودان به ايران و استان فارس آورده شد و در ابتداي كار نياز بود كه يكسري نيروهاي آشنا به كار كه دو نفر نيز هستند در محل حاضر باشند و بعد آموزش به نيروهاي بومي، جايگزين اين دو نفر هم دو نفر از اهالي منطقه خواهد شد.
فروغي با بيان اين مطلب كه ورود سرمايه گذاري به هر منطقه اي اگر در چارچوب قوانين انجام شود به رونق اقتصادي و اشتغالزايي منطقه و استان كمك خواهد كرد گفت: هر استان و كشوري براي طي كردن مراحل توسعه پايدار به ورود بخش خصوصي و سرمايه گذاري خصوصي داخلي و خارجي نيازمند است.
وي اظهار داشت: اين طرح به تازگي شروع به كار كرده و اكنون در حال طي مراحل حصار كشي و ... است و قطعا در آينده و با بهره برداري كامل اين زنجيره توليد مردم منطقه و اهالي شهرستان فراشبند از مزاياي آن در حوزه اشتغالزايي و توسعه منطقه بهره مند خواهند شد.
فرماندار فراشبند اضافه كرد: شايعاتي كه در اين خصوص مطرح مي شود هيچ پايه و اساسي ندارد و قطعا به منفعت منطقه نيز نخواهد بود.
وي با اشاره به اينكه شركتي كه براي فعاليت اين طرح به ثبت رسيده در چارچوب قوانين داخل كشور و نام شركت نيز ايراني تعيين شده است، گفت: حقوق هاي پرداختي به كاركنان و كارگراني كه در اين طرح بكارگيري مي شوند بر مبناي قوانين مرتبط در جمهوري اسلامي خواهد بود.

** همه جوانب لحاظ شده
معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري فارس پيش‌ تردر گفت و گو با خبرنگار ايرنا، گفت: طرح پرورش شتر و ايجاد زنجيره توليد آن كاملا در چارچوب قوانين سرمايه گذاري كشور انجام خواهد شد.
يدالله رحماني افزود: اين طرح سال گذشته در سفر هيات استان فارس به كشور قطر و پيرو ارتباط ديرينه دو كشور از طرف قطري ها مطرح شد.
رحماني با اشاره به اينكه بخش عمده اي از هموطنان ايراني در كشور قطر ساكن هستند و روابط و مشتركات فرهنگي بسيار زيادي بين دو كشور وجود دارد،بيان كرد: وقتي در خصوص موضوعي اظهارنظر مي شود بايد همه جوانب آن سنجيده و لحاظ شود.
وي ادامه داد: تعاملات بين المللي ابعاد مختلفي دارد كه بايد مدنظر قرار گيرد و جذب سرمايه گذاري خارجي خصوصا در شرايط اقتصادي كنوني كشور بسيار اهميت دارد كه طرح پرورش دام كه نقطه شروع سرمايه گذاري قطرها در فارس است نيز اگر براساس بررسي ها و قوانين ما به سرانجام برسد منافع بسياري براي اين استان در پي دارد.
رحماني با اشاره به اينكه از ابتداي مكان يابي اين طرح تمام جوانب آن از جمله موضوع آب مدنظر بوده،افزود: در تمام جلسات تشكيل شده براي بررسي اين طرح،مسئولان دستگاه هاي مرتبط نظير جهاد كشاورزي ،منابع طبيعي و محيط زيست نيز حضور داشته اند و نظرات آنها نيز اعمال شده است.

**حق و حقوق ذينفعان تامين مي شود
معاون استاندار فارس اظهار داشت: در تمام محدوده هايي كه توسط كارشناسان براي اجراي اين طرح شناسايي شده اگر حق و حقوقي متعلق به دامداران و مالكان در اين مناطق وجود داشته باشد منابع آن تامين و با آنها توافق خواهد شد.
رحماني ضمن تاكيد بر اينكه براي اجراي اين طرح فضاهاي محصوري ايجاد مي شود،اظهار داشت: طرح پرورش شتر با سرمايه گذاري خارجي در قالب يك مجتمع مخصوص و زنجيره اي كامل براي توليد احداث مي شود كه شامل محل پرورش شتر، كشتارگاه، بيمارستان دام و ... است.
وي ادامه داد: 96 درصد اشتغال حاصل از اين طرح متعلق به طرف ايراني و قطعا مردم مناطق محلي خواهد بود.
رحماني گفت: اين طرح در قالب دو الي سه مجموعه اجرا مي شود.

** پرورش شتر سودمندتر از كشت ذرت
مديركل دفتر جذب و حمايت از سرمايه گذاري استانداري فارس در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: با توجه به خشكسالي ساليان گذشته در استان فارس ضروري است كه اقدامات و طرح هاي توليدي كم آب بر بيشتر مورد توجه و حمايت قرار گيرد.
هاله فولادفر به مطالعات و مقايسه كارشناسان استان فارس بين كاشت ذرت و پرورش شتر اشاره كرد و گفت: براساس اين تحقيقات مشخص شد كه ميزان آب مورد نياز براي پرورش هر 10 هزار شتر معادل آب مصرفي يك مزرعه چهار هكتاري كشت ذرت طي چهار ماه است كه اگر اين مقايسه در خصوص ظرفيت اشتغال نيز مدنظر قرار گيرد اجراي طرح پرورش شتر با اشتغال بالا منطقي و عقلاني تر به نظر مي رسد.
شهرستان فراشبند در فاصله 164كيلومتري جنوب غربي شيراز واقع شده است.
9873 /1876
گزارش از محمدامين افشارپور