شمش طلاي استاندارد بين المللي در كردستان توليد مي شود

سنندج - ايرنا - معاون امور معادن و اكتشافات معدني سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان گفت: توليد شمش طلاي استاندارد بين المللي با برند كردستان از جمله برنامه هاي سازمان صمت در اين استان است.

مهدي مرادي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: طلاي ساريگوني دي ماه سال 94 در شهرستان قروه به بهره برداري رسيد و تاكنون فعال بوده كه در تيپ كارخانجات طلا اين اتفاق استثنايي است.
وي به ميزان توليد طلاي ساريگوني از زمان تاسيس تا پايان سال گذشته اشاره كرد و افزود: سه ماه پاياني سال 94 ميزان توليد اين معدن 500 كيلوگرم، سال 95، 2 هزار و 250 كيلوگرم، سال 96 سه هزار و 100 كيلوگرم، سال 97 هم سه هزار و 200 كيلوگرم توليد داشته است.
معاون امور معادن و اكتشافات معدني سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان گفت: در مجموع تاكنون 9 تُن طلاي خالص و چهار تن نقره در معدن ساريگوني توليد شده است.
مرادي ميزان سرمايه گذاري اوليه معدن ساريگوني را 78 ميليون دلار اعلام كرد و يادآور شد: اين سرمايه گذاري منجر به اشتغال يك هزار نفر بطور مستقيم شده كه 128 نفر از نيروهاي اين معدن خارجي و 10 درصد آنها هم غير بومي هستند ولي مابقي نيروي مورد نياز از روستاهاي اطراف و شهرستان هاي كردستان تامين و بكارگيري شده اند.
وي با بيان اينكه طلاي ساريگوني يك ريال بدهكار دولت نيست، گفت: طلاي ساريگوني فقط در سال 96، 199 ميليارد ريال حقوق دولتي پرداخت كرده و 185 ميليارد ريال ارزش افزوده داشته است.
معاون امور معادن و اكتشافات معدني سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان با اشاره به اينكه در معدن طلاي ساريگوني شمش طلا توليد مي شود، افزود: در چنين كارخانه اي بايد مصنوعات طلا توليد تا با برند كردستان صادر شود و اين اقدام در دست بررسي مجموعه سرمايه گذار است.
مرادي اضافه كرد: به دنبال توليد شمش طلاي استاندارد بين المللي در كردستان هستيم تا بدين گونه شرايط عرضه آن در بورس لندن فراهم شود.
وي يادآور شد: صدور مجوز عرضه شمش طلا براي هر كشوري در بورس هاي بين المللي منوط به توليد 20 تُن شمش طلا در سال است.
معاون امور معادن و اكتشافات معدني سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان اظهار داشت: بستر دستيابي به اين ميزان توليد در استان فراهم است و اگر معادن طلاي سقز شروع بكار كنند مي توانيم كنسانتره و شمش طلاي سقز را نيز در معدن ساريگوني مستقر و باز ذوب كنيم.
مرادي افزود: اگر ميزان توليد طلا در ايران 7 تُن در سال باشد 50 درصد طلاي كشور در كردستان توليد مي شود.
وي اضافه كرد: به ازاي يك تُن، 1.24 گرم طلا در معدن ساريگوني توليد مي شود كه در طرح توسعه اي اين معدن قرار است به 1.54 گرم در تُن افزايش پيدا كند.
مرادي يادآور شد: در صورت تاييد اكتشاف تكميلي در معدن ساريگوني و ذخيره 70 ميليون تُن كانسنگ طلا در اين معدن و با احتساب طلاهاي سقز كه 15 ميليون تُن است ذخيره قطعي كانسنگ در كردستان به 85 ميليون تُن مي رسد.
وي تاكيد كرد: با تحقق اين ميزان ذخيره، كردستان بيش از 30 درصد ذخيره طلاي ايران را به خود اختصاص مي دهد.
مرادي گفت: حُسن وجود معدن طلا در هر منطقه اي اين است كه در جوار آن بايد كارخانه فرآوري هم ايجاد شود چرا كه حمل و نقل آن صرفه اقتصادي ندارد به همين دليل اين اقدام منجر به ايجاد امنيت و اشتغال پايدار و ارزش افزوده مي شود.
تاكنون 400 پروانه بهره برداري در حوزه مواد معدني فلزي، سنگ تزئيني، سيليس، فلدسپات، دولوميت، باريت سنگ معدن و مصالح ساختماني براي متقاضيان و سرمايه گذاران واجد شرايط در استان كردستان صادر شده است.
9936/9102