۲۷ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۸:۵۴
کد خبر: 83280030
۰ نفر
ریل موفقیت كشتی آلیشِ زنان در قطار رقابت های جهانی

تهران- ایرنا- كشتی آلیشِ زنان تا رسیدن در جاده طلایی موفقیت باید گام های بسیاری را برای رسیدن به قهرمانی جهان بردارد و این امر تنها در سایه حمایت مسوولان و همت ملی پوشان محقق می شود.

به گزارش ایرنا، آلیش كشتی محلی و سنتی و با تسلط بر كشتی فنون پهلوانی است كه در سال 93 زیر مجموعه‌ فدراسیون كشتی قرار گرفت. رشته ای كه اكنون میزبان زنان ایرانی است و هر روز بر میزان طرفداران آن افزوده می شود.
به گونه ای كه امروزه می توان شاهد مدال آوری آنان در رقابت های جهانی و آسیایی باشیم. این كشتی گیران برای نخستین بار در سال 95 در بازی ‌های جهانی عشایر در چولپان آتا قرقیزستان مقام نایب قهرمانی را از آن خود كردند و توانستند جایگاه خود را در این كشتی به رخ جهانیان بكشند.
اما هنوز این كشتی گیران تا پیشرفت در عرصه های مدال آوری باید مسیر طولانی را طی كنند و از راه های پر پیچ و خم این رشته با همدلی مسئولان و همت خویش به موفقیت های بزرگ دست یابند.
قطار افتخار آفرینی در این عرصه هنوز ادامه دارد و ملی پوشان باید خود را برای رقابت های بین المللی سال 98 حاضر كنند. آنان سه مسابقه مهم را در پیش رو دارند كه هر كدام از این رقابت ها به نحوی به بهبود جایگاه كشتی زنان در آسیا و جهان كمك خواهد كرد.
افزایش سطحح فنی و تكنیكی كشتی گیران آلیش زن در قالب برنامه های آموزشی و نیز برگزاری مسابقات مشترك و انتخابی تیم ملی از جمله برنامه های نایب رییس زنان فدراسیون كشتی برای ملی پوشان در سال 98 است.
مریم منظمی درخصوص این برنامه ها اظهار داشت: تاكنون 42 برنامه آموزشی را در سال 98 برای كشتی آلیش و كلاسیك پیش بینی كردیم. همچنین به صورت جدی به دنبال برگزاری كلاس های داوری و مربیگری و تقویت بچه های تیم ملی هستیم.
وی افزود: ملی پوشان كشتی آلیش امسال مقرر است تا در سه رویداد مهم بازی های قهرمانی آسیا، قهرمانی هنرهای رزمی داخل سالن جهان، قهرمانی جهان آلیش شركت كنند. كشتی گیران زن آلیش نایب قهرمانان جهان هستند و مهد آلیش در قرقیزستان است و بعد از تركمنستان مقام دوم را به خودشان اختصاص دادند.
نایب رییس زنان فدراسیون كشتی بیان كرد: اهمیت پیشرفت و افتخارآفرینی در این رشته سبب شد تا اقدام های مهمی را در این زمینه آغاز كنیم. نخستین گام در سال جدید برپایی مسابقات قهرمانی كشور كشتی آلیش در 13 و 14 اردیبهشت ماه در خانه كشتی محمد بنا است.
منظمی گفت: این رقابت ها برای انتخابی تیم ملی در 6 وزن از 55 كیلو تا به اضافه 75 كیلو برگزار می شود. نفرات اول تا سوم به اردوی تیم ملی در هر وزن دعوت می شوند. 18 نفر را برای حضور در این رقابت ها فراخوانده شدند و پس از آن كادر مربیگری و فنی ما بسته می شود. به تبع آن تاریخ برپایی اردوهای اعضای تیم ملی را مشخص می كنیم تا به آن نتیجه مطلوب دست یابیم.
فدراسیون كشتی با پیگیری طرح های آموزش بسیار برای ارتقای سطح كشتی گیران و نیز برنامه ریزی بلند مدت در جهت مدال آوری در عرصه های بین المللی می تواند جاده طلایی را برای این ملی پوشان بگشاید.
زنانی كه شجاعت و پهلوانی را با حضور در این رقابت ها به همگان نشان می دهند و اگر زمینه حضور آنان در این ر قابت ها فراهم شود هیچ مانعی نمی تواند آنان را از شركت در این مسابقات بازدارد.
ورزشی**9128**9118**