مديركل بنادر گيلان: تحريم مانع فعاليت اقتصادي بندرها نيست

آستارا - ايرنا - مديركل بنادر و دريانوردي گيلان گفت: بندرهاي انزلي و آستارا با وجود تحريم هاي دشمنان، به فعاليت اقتصادي خود ادامه مي دهند و فعالان حوزه تجارت، مشاركت خود را در اين راستا افزايش دهند.

به گزارش خبرنگار ايرنا حميدرضا آبايي عصر دوشنبه در فرمانداري آستارا افزود: بندرهاي انزلي و آستارا در توسعه حمل و نقل دريايي نقشي ويژه دارند و بايد از ظرفيت آنها براي رونق توليد و اقتصاد استان استفاده شود.
وي اظهار كرد: فعال كردن كد گمركي منطقه ويژه اقتصادي بندر آستارا در اولويت قرار دارد و امروز براي اين منظور از تاسيسات آن بازديد شد.
آبايي بيان كرد: ساختمان گمرك و زيرساخت هاي الكترونيك به عنوان بستر منطقه ويژه اقتصادي بندر آستارا آماده است و براي آغاز فعاليت رسمي منطقه، بايد اداره كل گمرك اين شهرستان تجهيزات لازم را در ساختمان مستقر كند.
فرماندار آستارا هم گفت: اين شهرستان با مرزهاي دريايي، زميني و ريلي به كانون بنادر تجاري و اقتصادي تبديل شده و تكميل زيرساخت ها متناسب با ظرفيت ها ضروري است.
حسن رستم زاد افزود: طبق تاكيد استاندار گيلان، با اتصال منطقه ويژه اقتصادي آستارا به بارانداز راه آهن اين شهرستان، اقتصاد و حمل و نقل كالا متحول خواهد شد.
بندر چند منظوره آستارا با 60 هكتار وسعت نخستين بندر بخش خصوصي كشور و نزديك ترين مسير حمل و نقل بين آسيا، آفريقا و اروپاست و براي تخليه و بارگيري كشتي هاي دو هزار و 500 تني طراحي شده و بعد از تكميل، يك ميليون و 500 هزار تن از ظرفيت آن با يك اسكله به تخليه و بارگيري سوخت و مواد نفتي و دو ميليون تن به ساير كالاها اختصاص خواهد يافت و ظرفيت پذيرش همزمان پنج كشتي در پنج اسكله را خواهد داشت.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
7105 / 7124 / 2007