۲۷ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۳
کد خبر: 83279971
۰ نفر
پیشنهاد به رسانه‌های ‌ایران -رضا نصری**

تهران- ایرنا- جریان جنگ‌طلب از هم‌اكنون در حال تدارك كمپین‌های تبلیغاتی گسترده‌ایست تا با وصل كردن ایران و سپاه به القاعده و شركا، زمینهٔ روانی و سیاسی لازم را برای استناد به مجوز 2001 ایجاد كند.

1)جریان جنگ طلب در واشنگتن - برای اینكه بتواند از قانون «مجوز توسل به نیروی نظامی سال 2001» علیه ایران استفاده كند،‌ باید نشان دهد ایران (یا سپاه) با القاعده و كسانی كه در طراحی و اجرای حملات 11 سپتامبر نقش داشته‌اند شراكت (همكاری) دارد.
2) در شرایط فعلی، رئیس‌جمهور آمریكا برای حمله نظامی به ایران محدود به اختیاراتِ 'فرماندهی كُل قوا' ذیل ماده 2 قانون‌ اساسی ایالات متحده است و به همین خاطر هم عملاً به عملیاتی كه در واكنش به یك برخورد تصادفی یا یك حمله از جانب ایران (عملیات دفاعی) صورت می‌گیرد محدود است.
3) اما اگر موفق شود ایران (یا سپاه) را زیر چتر قانون «مجوز توسل به نیروی نظامی سال 2001» (AUMF 2001) بكشاند، دست رئیس‌جمهور برای توسل به زور علیه ایران (بدون نیاز به اخذ مجوز جدید از كنگره) به شدت باز می‌شود.
4) به همین خاطر، جریان جنگ‌طلب از هم‌اكنون در حال تدارك كمپین‌های تبلیغاتی گسترده‌ایست تا با وصل كردن ایران و سپاه به القاعده و شركا، زمینهٔ روانی و سیاسی لازم را برای استناد به مجوز 2001 ایجاد كند.
5) از سوی دیگر، برخی در كنگره در حال تدارك قانونی هستند كه مانع اجرایی شدن این پروژه شوند به نحوی كه با تصویب یك قانون جدید كاری كنند كه رئیس‌جمهور نتواند بدون اخذ مجوز جدید از كنگره علیه ایران اقدام ‌كند.
6) در این میان، اتكاء به فعل و انفعالات داخلی آمریكا برای كاهش احتمال جنگ كافی نیست و مهم است رسانه‌ها و دستگاه تبلیغاتی ایران هم برای خنثی‌سازی این اتهام تلاش كنند.
7) یكی از این تلاش‌ها می‌تواند این باشد كه اهل رسانه‌ در ایران مستندی درست كنند (با ترجمه انگلیسی) كه در آن سابقهٔ‌ مبارزه ایران (سپاه) و القاعده و طالبان در افغانستان (پیش از 11 سپتامبر) و همچنین نقش ایران در شكست طالبان و استقرار دولت جدید در كابل را به وضوح به نمایش بگذارد.
8) نشان دادن اختلافات عمیق ایدئولوژیك و سابقه دشمنی دیرینه میان ایران و این گروه‌ها موضوعاتی است كه افكار عمومی - و حتی بسیاری از دولتمردان غرب - از آن بی اطلاع است؛ و تا كنون هم هیچ تلاش تبلیغاتی جذاب و قابل ملاحظه‌ای برای روشنگری در این رابطه صورت نگرفته است.