اقدامات مشكوك انگليس و افزايش ناامني در جنوب سوريه

تهران - ايرنا - با تشكيل يك گردان مسلح جديد توسط انگليس در جنوب سوريه، عمليات هاي تروريستي در استان درعا افزايش يافته است.

به گزارش ايرنا، در چند روز گذشته هسته هاي خفته تروريستي در استان درعاي سوريه اقدام به تحركات ميداني جديد در اين استان و ديگر مناطق جنوب و جنوب غرب سوريه كره اند.
حملات مختلف به مراكز و مواضع ارتش سوريه، شعارنويسي بر ديوار شهرها، تظاهرات بزرگ و كوچك و تصويربرداري از اين تظاهرات و ترور نيروهاي محلي همكار با ارتش سوريه از جمله ترور شيخ رائد نادر الحريري امام جماعت مسجد سعيد بن مسيب شهرك الحريك و كشف و خنثي سازي يك موتورسيكلت بمب گذاري شده با هزار گرم ماده منفجره سي فور در مقابل نانوايي شماره يك درعا از جديدترين تحركات گروه هاي مخالف در اين مناطق است.
همزمان با افزايش فشارهاي خارجي و محاصره اقتصادي سوريه بويژه تحريم ورود سوخت به اين كشور براي ايجاد نارضايتي در ميان شهروندان، عمليات تروريستي در مناطق هم مرز با جولان اشغالي نيز افزايش يافته است.
در همين حال عضو كميته هماهنگي سوريه و روسيه براي بازگشت آوارگان در گفت وگو با خبرگزاري اسپوتنيك روسيه از تشكيل گردان مسلح جديدي توسط انگليس در منطقه التنف سوريه خبر داد.
احمد منير محمد گفت: ارتش انگليس از چهار ماه پيش توانسته است بيش از 400 تروريست مسلح را استخدام و با پرداخت دستمزدهاي كلان به آن ها، از اين تروريست ها در مناطق مشخص و براي هدف هاي از پيش تعيين شده در راستاي اهداف آمريكا و ائتلاف موسوم به بين المللي استفاده كند.
وي افزود: اين تروريست ها در منطقه التنف تحت اشغال نظاميان آمريكايي حضور دارند و آموزش مي بينند.
هدف اين تروريست ها ناامن كردن استان درعا و مناطق اطراف آن است كه ارتش سوريه سال گذشته آن را پس از فرار بسياري از تروريست ها به فلسطين اشغالي و انتقال بسياري ديگر از آن ها به مناطق تحت تسلط گروه هاي تروريستي در شمال سوريه، آزاد كرد.
ترورها در اين منطقه بيشتر از طرف گروه هايي انجام مي شود كه در بيانيه هاي، خود را 'مقاومت مردمي در درعا' معرفي مي كنند و بيش تر اين عمليات ها توسط راكبان موتورسيكلت ها و در مناطق غربي استان درعا انجام مي شود.
اقدامات برنامه ريزي شده تروريست ها در اين مناطق كه جرقه اعتراض هاي اوليه بحران سوريه در سال 2011از آنجا زده شد، تلاشي براي شعله ور كردن اعتراض هاي جديد همزمان با فشارهاي اقتصادي بر شهروندان سوري است.
برخي از روستاها و شهرك هاي اين منطقه و محله هاي شهر درعا به طور نمادين آزاد شده است و براساس توافق ارتش سوريه و گروه هاي مسلح، نظاميان سوري وارد اين مناطق نشده اند.
مخالفان موجود در اين مناطق همچنان مسلح هستند و وجود سلاح هاي مختلف كه در طول هشت سال گذشته از مرزهاي جنوبي و غربي سوريه وارد اين مناطق شده است، تروريست ها را قادر مي سازد به آساني به اقدامات تروريستي برعليه شخصيت ها، شهروندان عادي و ارتش سوريه دست بزنند.
به نظر مي رسد طولاني كردن عمر بحران سوريه با حمايت از گروه هاي تروريستي و فعال كردن هسته هاي خفته و سركوب شده تروريستي در مناطق مختلف اين كشور همزمان با تشديد فشارهاي اقتصادي در دستوركار دشمنان سوريه قرار گرفته است.
نخستين جرقه هاي بحران كنوني سوريه از 15 مارس سال 2011 از شهر درعا آغاز شد و برخي از اعتراض هاي محدود مردمي با دخالت طرف هاي خارجي و ورود سلاح و تروريست از سراسر جهان به جنگ تمام عياري تبديل شد كه همچنان ادامه دارد.
در اين بحران نيمي از جمعيت 24 ميليون نفري سوريه آواره، زيرساخت هاي اين كشور ويران و هزاران نفر در عمليات هاي تروريستي كشته يا زخمي شدند.
شبك**6116**1392