پكن شركت هاي ژاپني را به سرمايه گذاري در چين دعوت كرد

پكن- ايرنا- نخست وزير چين گفت: كشورش به طور تزلزل ناپذير اصلاحات را عميق تر و درهاي باز را گسترده تر مي كند و از افزايش سرمايه گذاري موسسات ژاپني در چين استقبال مي كند.

به گزارش ايرنا 'لي كه چيانگ' دوشنبه شب در ديدار با 'تارو كونو' وزير امور خارجه ژاپن در پكن افزود: تقويت همكاري ها ميان چين و ژاپن به عنوان دو اقتصاد بزرگ دنيا نه تنها در تامين منافع دو كشور بلكه در دستيابي به صلح، ثبات و رونق منطقه و جهان تاثيرگذار است.
وي با تاكيد بر اينكه از سال گذشته به اين سو روابط چين و ژاپن به مدار عادي برگشته و به پيشرفت نويني نائل آمده است گفت: چين و ژاپن به عنوان جوامع اقتصادي عمده جهان هر دو از تجارت آزاد و رعايت مقررات سازمان تجارت جهاني حمايت مي كنند و بايد به طور مشترك فضاي منصفانه، برابر و غيرتعبيض آميزي براي فعاليت بازرگاني موسسات يكديگر فراهم آورند.
نخست وزير چين افزود: بر اساس اصول مندرج در اسناد سياسي امضا شده ميان چين و ژاپن، دو طرف بايد توسعه بلند مدت، سالم و پايدار روابط دوجانبه را ارتقا دهند.
لي اظهار اميدواري كرد دو كشور همكاري در زمينه نوآوري را گسترش دهند و همكاري ها در زمينه هاي مالي و بازار ثالث را تقويت كنند.
نخست وزير چين با اشاره به اينكه كشورش از ژاپن در ميزباني اجلاس گروه سران جي 20 در اوساكا حمايت مي كند افزود چين مايل است به طور مشترك اصلاح مديريت اقتصادي جهاني را ترويج دهد تا انگيزه جديدي را در اقتصاد جهاني به وجود آورد.
تارو كونو وزير امور خارجه ژاپن نيز در اين نشست عنوان كرد ديدار سال گذشته نخست وزيران ژاپن و چين از كشورهاي يكديگر روابط دو طرف را به مدار عادي باز گردانده است.
او افزود: ژاپن تمايل دارد همراه با چين تبادلات و همكاري را تقويت بخشد و رايزني و هماهنگي در ابعاد چندجانبه را عميق تر كند.
وي افزود: ژاپن مايل است همكاري با چين را در زمينه هايي مانند نوآوري، مالي، حفاظت از محيط زيست، انرژي، گردشگري، ساخت شهرهاي هوشمند و بازار ثالث و هماهنگي در مناطق چند جانبه تقويت كند.
در ابتداي ماه جاري ميلادي هم ژاپن و چين يك دور مذاكرات با عنوان گفت و گوهاي ابتكاري ميان طرفين برگزار كردند كه يكي از اصلي ترين مباحث آن حراست از حق مالكيت معنوي بوده است كه يكي از اصلي ترين موارد اختلاف چين با كشورهاي اروپايي، آمريكا و ژاپن به حساب مي آيد.
**آساق**1904**